Prakticni ispit iz farmaceutske tehnologije?

Started by Bred, 22-09-2006, 22:46:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Doticali smo se toga u temi Farmaceutska tehnologija ali je potrebno da to sistematizujemo u jednoj temi. Kako izgleda prakticni? Koliko imamo vremena fakticki? Moze li se stici? Koliko je lakse onima koji su oslobodjeni dela? Na cemu se najcesce pada? Proveravaju li preparat koji ste prakticno izradili? Koliko je potrebno vremena da se spremi ispit?

vladimir

U principu, preporucujem da izadjete na prakticni u junskom roku cim odslusate Tehnologiju.Jako je sveze znanje sa kolokvijuma, prakticni rad je jos uvek "u rukama", nije se zaboravilo kako se koja faza dodaje po redu...Ja sam tehnologiju polagao u aprilu ( prakticni deo ), a usmeni sam polozio u junu.Sam prakticni je sastavljen iz dva recepta:jedan se samo analizira, a drugi se analizira i izradjuje zadati preparat ( ovde nisam napomenuo da se recepta koji se samo analizira mozete osloboditi preko kolokvijuma tokom godine ).
U principu, sve zavisi od toga koji recept dobijete i koliko se snalazite u radu u laboratoriji gde je pored vas jos najmanje 15 ljudi, a nema toliko farmakopeja i ostale literature.Plus je ako umete dobro da se izorganizujete.Ispit traje dva sata i ja sam se taman uknapio u minut.Preporucujem da prvo uradite recept koji se samo analizira, a da nakon toga izradite preparat ( ja sam radio obrnuto i malo je falilo da ne stignem da odradim sve ).Preparat koji se izradjuje obicno ima laksi recept i laksi je za analizu, dok je za drugi recept potrebno vise koncentracije pri analiziranju.A koncentracija rapidno pada pri kraju ispita i lakse je napraviti gresku.Zato i mislim da je bolje prvo analizirati tezi recept na pocetku, a onda izraditi preparat i analizirati laksi recept.Ali, sve je na vama i kako je vama lakse.Recepti kao recepti i preparati nisu teski, ali je malo komplikovano raditi u guzvi ( ipa vam u apoteci nece biti takvi uslovi gde cete se grabiti za farmakopeje i ostale stvari :lol: ).
Ja sam prakticni spremao neke 2-3 nedelje i dobra je stvar sto dosta stvari sa prakticnog moze doci na ispitu, tako da to nije baceno vreme kao na nekim drugim predmetima gde prakticni gotovo da nema veze sa usmenim.
Srecno u spremanju ispita i sa samim ispitom!Btw, asistenti su korektni na ispitu i pre njega, drze predispitne vezbe i tu vam mogu reci dosta korisnih stvari. :)

Bred

Pa sad si me bas utesio-ja ima nedelju dana pa kako bude :roll: Predispitne vezbe? E, to vidis nisam znao da ima :)


vladimir

Zna¹ kako ka¾u:ko nije probao, nije ni uspeo. :>

CicaBg

Ja sam imala da izradim supozitorije, pa sam prvo prodiskutovala taj recept, uradila preparat, i stavila ga da se hladi... Onda sam diskutovala drugi recept, i na kraju izvadila i zapakovala supozitorije... I bas sam se uknapila sa vremenom...
Da sam prvo uradila recept za diskusiju, pretpostavljam da mi se supp. ne bi ohladile, a ne znam kako se tretira nezavrsen preparat...

QuotePreporucujem da prvo uradite recept koji se samo analizira, a da nakon toga izradite preparat

Vladimirov savet je OK, sasvim je logican, ali, dakle, nekada je mozda bolje prvo uraditi preparat  :hm... Uostalom, najbolje je proceniti na licu mesta...

AquArius

Na prethodnom forumu sam napisala jedan post vezan za prakticni, koji je prilicno pokriven ovim vladimirovim.
Dodala bih samo da je najbolje davati kolkvijume na vreme i osloboditi se jednog recepta (ukoliko su kolok. odradjeni na vreme, tj. do juna godine kad se vezba i ako je prosecna ocena preko 8.6 sa kolokv., mozda treba i veca, ne mogu da se setim). Oslobadjate se recepta za komentarisanje, dakle ostaje vam izrada uglavnom necega sto se moze naci u Farmakopeji i sl. dakle nije toliki problem.

Elem, mene interesuje da li je vama dovoljno 2 sata za dva recepta. Ja sam radila jedan, mogu misliti kako je bilo ovima sa dva. Cini mi se da je to bas - knap  :confused:

Bred

I ja mislim da nije dovoljno 2h sto sam svojevremeno prilicno drsko i rekao svojoj asistentkinji :>
Elem, dakle, oni koji su oslobodjeni dela ispita rade i komentarisu samo 1 recept tj onaj koji rade i komentarisu?!

AquArius

Onaj koji radis prakticno, taj i komentarises.
Kao sto rekoh, to je uglavno manje zakukuljen recept.

Bred


shanji

Naravno da ima nade za tebe! Ako imas da radis samo jedan recept, to nije nikakav problem.
Uopste, ovaj prakticni je problematican samo zbog toga sto je 2 sata apsurdno malo vremena da bi se smireno i koncentrisano radilo.
Ja sam prvi put poludela, cekas red na vagi, cekas da se oslobodi farmakopeja, a sat otkucava. :twisted:
U stanju ekstremnog nervnog rastrojstva, izadjoh sa ispita a nisam stigla ni pola drugog recepta da iskomentarisem. Ne treba da spominjem da i pri komentarisanju ne smes da izostavis ni jednu radnju, tipa: mesamo kruznim pokretima pistilom sa leva na desno itd...
Drugi put sam se bolje organizovala, ali zahvaljujuci tome sto sam imala preparat koji se uradi za 5 minuta.
Ne daj boze da mi istekne prakticni, ja taj stres ne bih ponovo prezivela.
Stvarno ne razumem u cemu je problem da se radi 3 sata! Ajde da ih malo pritisnemo, koliko vidim vecina se slaze da je ovo premalo.

AquArius

E vidis shanji, meni je to (za 3h) bilo jasno jos proslog oktobra kad polozih sa jednim receptom i 2 sata.
I pitala sam ljude po faxu, drugare sta misle o tome, ali svi su mi delovali pomireno, pa sam i ja bila u fazonu - ako su oni ovakvi koji nisu polozili, sta se onda ja ...
Zato i pitam ljude ovde.
Svako durgacije to konta.
I realno neka svako napise svoje iskustvo/misljenje, pa mozda nesto i da se uradi

Bred

Rezultati prakticnog ispita su u ponedeljak, 8.10 u 12h

M^i^M^a

Cula sam da studenti imaju problema sa nekim novim asistentkinjama..?

Bred

#13
Kakvih problema?

izasli su rezultati prakticnog




sofija

Da li neko zna kada je prakticni u novembru?