Nova ispitna pitanja

Started by Maslacak, 30-05-2007, 21:25:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

*

Quote from: Jeca on 28-06-2007, 08:45:39
E da....a recite mi sta su to karotini ili tako nesto kod aditiva postoji pitanje i uopste mi nije jasno sta je to?

Description
Beta carotene is one of the orange dyes found in most green leaves, and in carrots. When leaves lose their chlorophyll in the fall, carotene is one of the colors left over in the leaf.

Uses
Beta carotene is used in foods to provide color (margarine would look as white as shortening without it). Another similar molecule, annatto is used in cheeses, and another famous carotenoid dye, saffron is used to color rice and other foods.

Beta carotene is sometimes added to products for its anti-oxidant effects, to keep fats from going rancid.

The body turns it into Vitamin A, and beta carotene is sometimes added to foods or vitamin supplements as a nutrient.

The same long chains of conjugated double bonds (alternating single and double bonds) that give the carotenes their colors are also the reason they make good anti-oxidants. The can mop up oxygen free radicals and dissipate their energy.

Suma sumarum, beta-karoten se koristi i kao prirodna boja i kao antioksidans, plus je vitamin!!!


philoserbiana

hoce li izaci nova ispitna pitanja za tekucu generaciju?javite ako saznate nesto novo  :cvet

malavestica

na predavanju rekose da ce biti na sajtu... :hmm

philoserbiana

nova ispitna pitanja se nalaze u fotokopirnici kod skriptarnice...ostavila ih profesorka  :cvet

Jelena_Cvrle

A zar nova pitanja nisi ista kao stara ili sam ja nesto pogresno kopirala?

bla,bla,bla

Nisi ni¹ta pogre¹no kopirala,pitanja su ista kao i pro¹le godine . . .

philoserbiana

na tim kopijama profesorka je nesto dopisivala rukom,a neka pitanja je izbacila...i postoji deo o aditivima i mikotoksinima...postoje oni koji to nisu imala...tako da koristi  :cvet

Keleraba

da li neko zna sta treba da se pise kod pitanja stvaranje formazana kod UH nisam u predavanjima mogla da nadjem nista konkretno o ovoj reakciji?

pufnica

nisam znala za nova ispitna pitnja...da li neko zna kako se formiraju spiskovi za usmeni?da li po azbucnom redu?ako nadjem odgovor vezan za formazane,javljam ti :wink:

Bred

#39
promasila si temu
:K
na temi o usmenom ispitu pise da ide po azbucnom .. :wink:

pufnica

ups...totalno zaboravila...

schonne

jel moze neko da skenira i postavi ovde pitanja ili da mi posalje na private?

mina-L

Da,dal moze neko samo da napise ta pitanja koja su dodata? :cvet

philoserbiana

ovako...
iz opsteg dela su izbacili pitanja od 19-26 i ubacili pitanje BIOLOSKA OKSIDACIJA HRANE
iz proteina- dodali pitanje 23 METOD ZA ODREDJIVANJE PROTEINA
iz vitamina-dodali Va MINERALI-kalcijum,fosfor,magnezijum,podela mineralnih materija
iz intaminacije-pitanje 11-PDU,MDK I MNTD ZA KONTAMINANTE I ADITIVE
iz aditiva-izbacili 6 i 8 i dodali PRIRODNE BOJE
 

O MIKOTOKSINIMA I ADITIVIMA-nekoliko listova teksta,to ne mogu da stavim
:cvet

Bred

koristite pretragu
mikotoksini (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,1679.0.html)
:wink: