Учење фармакологије?

Started by Nina, 25-06-2007, 20:36:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nina

Хвала. :cvet Имам ја још питања  :lol2:
Витамин B5 се у Варгићу не помиње па се питам да ли је битан?
Шта све треба од хормона - х. штитне жлезде, х. гонада и коре надбубрега?
Како се деле миорелаксанси на централне и периферне?

Хвала!

ivilija

kada dobijes pitanje "vitamini B grupe" moras da pricas i o vit. B5 odn.pantotenskoj kis. a to ces ponavnjljm naci u bromatologiji ili farm. hemiji.Od hormona ti naravno treba i insulin!
Da miorelaksansi se dele na one sa centralnim dejstvom (gde ne zaboravi da pomenes benzodiazepine i ima ih jos par al sam zaboravila) i one sa preifernim dejstvom.
To nije obimna gr. lekova ali vrlo cesto dolazi kao pitanje kod svih profana.

Nina

Хвала.
Док сам прелазила миорелаксансе нисам успела да направим такву поделу, поред оне на деполаризујуће и недеполаризујуће, али ваљда ми треба још времена  :)

ivilija

#33
Ah da tacno i na nedepolarizujuce i na depolarizujuce...zaboravih i na to...

Nina

Питање - како се ресорбују хидросолубилни лекови?  :roll:

Nina

Код проф. Угрешића постоји питање Терапија поремећаја циркулације и у његовој скрипти има нешто мало о томе и једини лек који се помиње је пентоксифилин, да ли неко зна да ли је то заиста довољно за то питање?

zezilija

Treba li da ucimo imunosupresive i imunomodulatore, odnosno tu silnu imunologiju?

Nina

Нисам приметила да то ико пита, чак ни Мирослав који је то предавао нема их у својим питањима.

jecapereca

Quote from: Nina on 19-10-2007, 20:06:50
Код проф. Угрешића постоји питање Терапија поремећаја циркулације и у његовој скрипти има нешто мало о томе и једини лек који се помиње је пентоксифилин, да ли неко зна да ли је то заиста довољно за то питање?
Pentoksifilin je sustina pitanja, jer je kao samo kod njega dokazano dejstvo -merenjem predjenog puta...(videla si to u skripti).Mozes da pomenes i ginko bilobu, medjutim sam prof za te lekove kaze da su sarena laza(izuzev pentoksifilina)
I mene je to pitanje zbunjivalo, kazu da mu je to jedno od omiljenih
Btw kada sam 1. put izlazila na ispit izvukla sam bas tu komb sa nt u cns-u, ovim pitanjem i ostalim vec pobrojanim

bambi

koji ste vi carevi ?! ukocim se cela samo kad pomislim na farmakologiju a kamo li da sednem da ucim . najgore od svega je da sam bila takva kukavica da sam farmu ostavila za kraj tj. to mi je predposlednji ispit i ne mogu da ucim nista drugo a dusa mi ga nece . jos te price ko kako pita ...

pig_am_am

Da li neko zna gde mogu da nabavim Farmakoterapijski prirucnik,a da nije na cd-u...nego da je dobra stara knjiga?

sandric

farmakoterapijski vodic je mogao da se kupi u nasoj skriptarnici prosle godine,a mislim da ga ima u onoj knjizari u Beogradskoj kod Pravnog fakulteta...odlicna je knjiga

kaja


pig_am_am

na cd-u ima u nasoj skriptarnici. tamo tvrde da knjigu ne dobijaju. samo cd  :roll:

philoserbiana