[Uputstvo]Kako naci stan u Bgu

Started by Bred, 21-08-2007, 22:58:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

http://www.farmaceuti.com/forum/index.php?page=16

a za lenje bube, evo i ovde
*Napomena1: iznosim samo i jedino LICNO misljenje i utiske svoje i ljudi meni bliskih

*Napomena2: nema razloga da se bilo ko pronalazi u donjem textu, ako je to ipak slucaj, ja se unapred izvinjavam.

*Napomena3: zbog napomene1 ne mora da znaci da je sve sto je napisano i sto posto tacno s tacke gledista nekog drugog, ali opet ponavljam, ovo je samo zbir sopstvenih i utisaka drugih studenata u istoj muci.


Moram da priznam da me inspirisao post na mycity-ju (http://www.mycity.co.yu/Ostalo/stan-u-Beogradu.html) da napisem ovaj clanak jer sam pretpostavljao da ce biti jos brucosa koji ce traziti stan u Beogradu a nece znati odakle da krenu.
Da pocnemo:

Ako ste sigurni da necete ili ne mozete da dobijete dom, onda se dobro psiho-fizicki pripremite za ono sto vas ceka.  Uglavnom brucosi iz unutrasnjosti idu u traznju za stanom sa svojim roditeljima pa je i njih potrebno prethodno upozoriti na ono sto ce sve videti. :)
Obicno vecina ljudi (naivno) razmislja da nema potrebe da trazi stan pre septembra jer postoje halo oglasi i tako ce lako naci posto su spremni i da plate mnogo. Ali, grdno se varaju. 99% oglasa za stan su oglasi koje daju kojekakve agencije. Za listu stanova koje imaju u svojoj ponudi  trazice vam da platite upisninu, ili ce traziti odredjen procenta od same kirije kad i ako nadjete ono sto vam odgovara [raspon ide od 30-50%, negde cak i do 100%] a mnoge ce vam traziti da unapred platite odredjenu sumu npr 50 evra. Ja to nazivam "stambeno izdavackom mafijom". Zasto? Zato sto u doticnim oglasima se vrte skoro jedne te iste agencije koje cesto ostavljaju oglase jedan ispod drugog samo sa razlicitim brojevima telefona da bi vas zavarali , i vi tako krenete redom da okrecete brojeve dok na kraju ne shvatite da pricate sa jednom te istom osobom tj agencijom. Uzas.
    Princip rada tih agencija je da imaju svoje "agente" na terenu koji skupljaju oglase koje stanodavci tj vlasnici ostavljaju po banderama, autobuskim stajalistima, fakultetima ili jednostavno preuzmu oglase iz svih drugih novina u kojima eventualno vlasnici postave oglas. Kada "agenti" pokupe i poskidaju te oglase, cesto bez odobrenja samih stanodavaca , svrstavaju ih u svoju ponudu.

    Trebate da pazite da cesto opisi iz novina ili koje vam agencija daje ne moraju uopste da odgovaraju stvarnom stanju. Desi se i da vam daju pogresnu ili cak nepostojecu adresu ne bi li samo uzeli lovu.
    A ljudi u Beogradu stvarno svasta izdaju! Pocev od garaza, supa, radionica do dvorisnih zgrada sa poljskim wc-em i kojekakve udzerice. I za takve "sobe" ili "garsonjere" traze punu cenu kao da ste u stanu. :)

    Moje iskustvo sa agencijama : mesec dana unaored sam znao da ce mi trebati stan pa sam poceo na vreme da prelistavam halo oglase i vidim ponude. Frapantno je to da su se iz nedelje u nedelju ponavljali skoro isti oglasi i naravno iste agencije [pazite na oglase koji se ponavljaju jer cim toliko dugo ne mogu da se izdaju garant postoji neki problem] i odaberem jednu koja je imala najvise stanova u ponudi koji su mi odgovarali. Odem tamo i milion puta ih pitam imaju li sigurno u ponudi ono sto trazim pre nego sto im dam pare jer ako ima dam, a tamo nema nista, ima skandal da napravim! Platio, dobio listu na kojoj je od 3 stana koji su mi rekli da ce odgovarati i po ceni i po lokaciji  , bio je samo jedan koji je tad vec bio izdat????
        
    Kada gledate stan , treba da obratite paznju na APSOLUTNO sve! Ciji je stan, koliko je ljudi u stan, ko cirkulise kroz stan, kakva je gazda/gazdarica, da nije senilan/na , prica stvari koje nemaju veze sa stvarnoscu, dal ne postoje nerascisceni unutar porodicni odnosi itd itd.

    Verovali ili ne ali ljudi su nailazili i na sizofrenicare koji su delovali  normalno i iznajmljivali sobe [ jedino sto je ukazivalo da nisu sasvim "cisti" jeste to sto pojma nisu imali da marke vise ne vaze i da postoje evri] . :roll: Kako su se posle iscupali , necu da pricam, da ne plasim decu.
    Stan uzimati SAMO I JEDINO od vlasnika, prisutnih glavom i bradom  pri cemu je pozeljno da taj gazda ima i neki papir da je stan njegov. Ako potpisujete ugovor dobro definisite svaku mogucu situaciju, ako je usmeni dogovor u pitanju, definisite APSOLUTNO sve pocev od toga koliko ce vas cesto gazda posecivati [ako niste u sobi] , kada cete se nocu vracati, da li cete dovoditi drustvo, kad i kako cete placati kiriju i dodatne troskove itd itd. Definisite otkazni rok [on je najcesce 30 dana]. Najbolje je nikom nista da ne obecavate koliko cete dugo ostati jer vi ne mozete apsolutno nikako da znate kakav je gazda i stan dok ne pocnete da zivite u njemu. Depozit ne dajite za mnogo meseci unapred jer ko vam garantuje da gazda ne dodje kad vi niste tu, zameni brave i posle se pravi lud a vi tu nista ne mozete [i ovo se desavalo]. Ima i stanodavaca koji zive od depozita. Uzmu vam depozit i posle mesec dana vam daju otkaz i ne vrate depozit pod izgovor da ste ogrebali vrata ili vam je sijalica pregorela (?!?!?).

    Treba pitati I kakav je komsiluk ako ste I zgradi jer cete vi u tom stanu biti da biste ucili a ne dzabalebarili, jelte?
Obratite paznju I da li ima vlage u stanu, kako se stan odrzava, dal gazde nisu aljkave

I NIKAD ne uzimati stan dok ga ne pogledate, prevenstveno ako to radite preko agencije!
Videti kakva je veza sa gradom sto se tice prevoza pogotovo akoje stan u nekoj zabiti

   
    Sto se tice samog Kumodraza i smestaja oko naseg fakulteta-i to je stvar licnog afiniteta i izbora. Mislim da je najbolje resenje one zgrade preko puta ali da znate da je to "penzionersko" naselje jer je gradjeno za radnike mupa i vojske tako da cete tu uglavnom moci sobu da nadjete. Naselje na brdu iznad fakulteta ne preporucujem jer neke ulice nemaju osvetljenje, nema parnog grejanja tako da ce vam zimi racun biti astronomski sve u svemu, selo ko selo.

    Naselje iza fakulteta vazi za romsko [ postoji ulica izmedju samog fakulteta i Torlaka] ali i tu ima dosta privatnih kuca maltene zgrada koje se uglavnom izdaju studentima.
   
    Najbolje je da ako imate drugove/drugarice sa kojima se slazete da nadjete neko kompromisno resenje u vezi sa lokacijom i cenom stana i stan iznajmite zajedno. Nemate gazde iznad glave a u stanu ste sa ljudima koje poznajete.

    Mozete i <a href="http://www.natasa-miljkovic.com/forum/viewtopic.php?t=564&sid=6d0d47f38a6cd33c488dcde49b4e28ae" rel="nofollow"> ovde</a> i ovde (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,1233.0.html) pogledati  slicne utiske.

    Kako ima razlicitih ljudi koji traze stan, tako ima i razlicitih stanodavaca.

    Na kraju, sve je na vama i vi ste ti koji o svemu moraju dobro da razmisle i sve izvagate.

    Ono sto moram da napomenem da stvarno ima ok gazdi i gazdarica s kojima cete se sprijateljiti kao da oduvek zivite sa njim i s kojima cete dugo ostati u kontaktu.
   
   

pantaks

Stvarno je ok od vas sto upucujete nas brucose na neke stvari koje ste vi preziveli,nisam se nadao takvom fer odnosu prema nama.Pa samo farmacija moze da ima takve studente naravno!!!  :Z

Bred


JustMilica

Znala sam da je tesko naci smestaj koji odgovara,ali da se desavaju stvari gore navedene nisam.. I moram reci da me pomalo plasi sve to..Moji su planirali tamo tek krajem avgusta da potrazimo nesto,vidim da ce ta potraga poceti mnogo ranije .. I opet ostaju ti ozloglaseni oglasi,ne znam kako drugacije da se sazna za te stanove :/ U svakom slucaju,ovi saveti bas puno pomazu :) Da li je bolja (ili gora) situacija sad posle 4 godine?