Odgovori na nova pitanja i razresenje nedoumica...

Started by Jeca, 29-08-2007, 09:38:21

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sandra

49.1)Jod pri zagrevanju sublimise i razvijaju se ljubicaste pare
   2)Jod sloj organskog rastvaraca(hloroform,etar) boji ljubicasto
   3)Zasiceni rastvor joda sa skrobom daje plavu boju koja se zagrevanjem gubi a hladjenjem se ponovo javlja,dodatkom Na-tiosulfata obezbojava se rastvor
51.Pises reakcije za dokazivanje :1)joda i to ovu sa organskim rastvaracem,2)zatim za kalijumov jon sa perhlornom kiselinom,3) na jodidni jon sa srebro nitratom i sa hlorom,4)na etanol jodoformsku probu

Anka

Znam ,znam , dosadna sam al moram da pitam...nemam koga, ovi moji svi vec polozili a ja nemam predavanja iz ove godine...pa zato pomagajte
iz UV/VIS:
8.objasnite mi tu finu strukturu AM?
14. u kojoj spektralnoj oblasti apsorbuju tetraciklini i ZASTO?
16.treba mi odgovor na drugi deo pitanja...objasni selektivnost spektrofotometrijske metode kod spektra betametazona i hidrokortizona?
29. zasto kod jedinjenja sa kombinovanim hromoforama dolazi do preklapanja I i II trake u spektru benzena?

kod IR-spektrofotometrije

1.koje oblasti su znacajne za kvalit. IR analizu?
30. diskutovati IR spektar penicilina?


kod POLARIMETRIJE:|
10.objasni princip razdvajanja enantiomera primenom HPLC metoda?
15. Objasi donor-akceptorske hiralne stacionarne faze i moguce interakcije?

pisite ...HVALA  :a

bilja_tb

#32
uv/vis
29.jedinjenja koja sadrze kombinovane hromofore od kojih je jedna hromofora benzenov prsten na UV spektru daju 1*,2*,3* apsor. trake gde 1* i 2* poticu od P-P* prelaza koji se javljaju unutar benzena kao i hromofora vezanih za njega i one su obicno jaceg inteziteta  dok 3* trake poticu od n-p* prelaza koji se javljaju unutar hromofore vezane za benz. prsten a koju cine 1 ili 2 heteroatoma..Ukoliko je za benzen vezana hromofora sa dva heteroatoma dolazi do preklapanja 1* i 2* trake na UV spektru i uocava se samo 1 traka  kao i 3* traka slabog inteziteta koja se u zavisnosti od rastvaraca cesto i neuocava.

8.POd dejstvom EMZ koje pokriva UV oblast u molekuli  dolazi do energetskih prelaza sa nizih na vise nivoe za koje se trosi razlicit kolicina energije. Svaki prelaz okarakterisan je jednom apsorpcionom trakom na UV spektru.Apso. trake se medjusobno najcesce preklapaju pa apso. spektar nekog jedinjenja najcesce izgleda kao jedna zakrivljena linija.Medjutim finu strukturu spektra mozemo uociti ako snimimo spektre jedinjenja u gasovitom ili tecnom stanju kada aps. trake zahvaljujuci rotacionim prelazima poseduju i odgovarajucu sirinu pa se mogu uociti svaka pojedinacno na UV spektru.Rotacioni prelazi se mogu definisati kao jedan vid intermedijernih prelaza izmedju svakog vibracionog prelaza u molekulu.Odnos elektronskih: vibracionih : rotacionih prelaza u jednom molekulu je 100:1:0.001 

IR
1.bliska IR na tal.duz. 900-2500nm
  osnovna IR na tal.duz. 2500-25000nm

Anka

hvala , hvala , bas ste divni...al ja imam jos pitanja
iz temperature topljenja:
5.objasni metodu otvorene kapilare?
10.napisati izraz za faktor korekcije kod kalibracije termometra?

hvala jos jednom....
ako neko zna za neku knjigu gde ima sve ...neka podeli sa nama smrtnicima  :pljes:

Bred

anka, sve to imas u skripti koju 80% studenata ima  :wink:

cvjetic


bilja_tb

5.koriste se staklene kapilarne cevcice otvorene na oba kraja .
polucvrsta supstanca se rastopi i stavlja u kapilare i ostavi 6 sati na hladno da ocvrsne tako cvrsta supstanca se susi 24 casa na silikagelu.U pet cevcica se formira stub od10 mm. Cevcica se zakaci za termimetar(graduisan na 0.2*C) tako da supstanca bude odmah do rezervoara termometra, zajedno se urone u casu sa vodom dubine 5 cm na visinu 1 cm od dna.
T vode se povecava 1*C/1 min
T na kojoj supstanca pocinje da se podize u kapilari smatra se T topljenja.
Postupak se ponovi i za ostale 4 cevcice , a rezultat je srednja vrednost

                 Tt1 + Tt2 + Tt3 +  Tt4 + Tt5
           Tt=   ------------------------------
                          5




10.  Tkorekcije= T + 0.000143/T + t/n

T-temper. na glavnom termometru
t- temper. na pomocnom tremometru
n- broj podeoka na glavnom termometru
0.000143 koeficjent sirenja zive

Anka

znam,znam al kad je to neko pisao pa em u kratkim crtama , em nemas gde da proveris...pa il mi bas nije jasno , il je totalno ne logicno, pa moram da pitam...uostalom ,sta fali , ja proverim a vi ponovite gradivo....... :pljes:
KAD NEMAMO J..... KNJIGU

Jeca

E jedna mala caka koju sam na zalost kasno otkrila.... Ona cvrsto-tecna extrakcija se pojavila u kinetici.... Idite na saj faxa i tamo na predmetima imate drugu veznu...tu vam je sve vezano za extrakciju sto vam je potrebno...

SrecnO!  :cvet

Anka

jeco, odatle sam vam ja pisala odgovore na pitanja iz extrakcije, samo niam znala da ima na sajtu.... al bojim se da to nije dovoljno i nije onako kako su oni predavali...bedak  :wall:

max

Molim vas jel moze neko da mi objasni sledece:
1.Sta najjednostavnije znaci,kada se neka analiza izvodi  interpolacijom,preko metode kalibracione krive?
2.Sta je monohromatska svetlost(def.)?
HVALA

Maslacak

Koliko ja znam, interpolacija je kad direktno sa krive, na osnovu izmerenog parametra (na primer apsorbancije), oèita¹ koncentraciju. (znaèi ono....povuèe¹ crtu sa ordinate do krive, i spusti¹ na apscisu).

Monohromatska svetlost je svetlost taèno odreðene talasne du¾ine.

salesale

Da li bi neko mogao da mi objasni da li kod potenciometrijskog odredjivanja pencilina prvo ide bazna hidroliza ili kisela sa HNO3 pri cemu se oslobadja penicilamin koji dalje reaguje sa zivom i kako glasi r-ja?Veliki je nesklad u skriptama!Hvala!

Maslacak

Mene je to isto namuèilo, a pomogla mi je - farmakopeja. Ja sam imala 2 skripte, i ni u jednoj nije bilo dobro.

Potenciometrijski se kod penicilina odreðuju zapravo degradacioni proizvodi.
Prvo se odreðuju degradacioni proizvodi koji nastaju stajanjem penicilina, nepravilnim èuvanjem itd. Ovo se odreðuje bez bilo kakve razgradnje, direktnom titracijom rastvoja ¾iva-nitratom. Drugo, odreðuje se sam penicilin, tako ¹to se degradira, pa titrira, ali se onda od dobijene kolièine proizvoda moraju oduzeti oni degradacioni proizvodi koji su postojali pre degradacije, da bi se dobila kolièina samog penicilina.

E sad, postupak degradacije je sledeæi, prema farmakopeji. U rastvor penicilina se prvo dodaje 1M NaOH, rastvor odstoji 15min, a zatim pufer i 1M HNO3 (iste zapremine kao NaOH) i odmah titrira ¾iva-nitratom. Moj zakljuèak je da je u pitanju hidroliza u baznoj sredini, zbog èega se i èeka 15 min - da doðe do potpune hidrolize :) HNO3 se zatim dodaje da neutrali¹e dodatu bazu, kao i acetatni pufer jer treba postiæi odgovarajuæi pH - reakcija treba da bude kvantitativna! Reakcija je onda identièna kao i reakcija penicilina sa ¾iva (II) jonom u baznoj sredini, ¹to veæ postoji u jednom pitanju, i to pi¹e¹.

ZTT se odreðuje potenciometrijski, merenjem promene potencijala indikatorske elektrode (npr Hg ili Pt) u odnosu na referentnu (npr. merkuri-sulfat).

Bambili

Nejasno mi je pitanje iz neorganskog dela,ako postoji neko ko se njim bavi?Napisati kompleks aluminijuma sa EDTA i oznaciti hemijske veze?Po meni idu 3 kovalentne sa -COOH(-COO-Al),2 koordinativne sa -HN-CH2-CH2-NH- i 1 koordinativna sa HO-C=O----Al,a da li je tacno to pojma nemam.