Privatni Fakultet za Farmaciju u NS

Started by milantom, 21-05-2008, 22:20:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

KaBoom

Koliko odgovora za tako kratko vreme. Dok sam ja odradio turu spavanja posle ispita vi se raspiali. :)

Quote from: Adonis_Vernalis on 09-06-2008, 13:38:25
U Novome Sadu nema odgovora, jer nema ni pitanja.

Vojvodjanin sam poreklom, vec par stotina godina. Imam li koga ista da pitam?

KaBoome, znas li bar ti ista o tome svemu?


KaBoome, nemoj me pogresno shvatiti.

Sto vise Farmacija unaokolo, to vise konkurenata. Boli me uvo sta ko ima da pruzi kao svoju komparativnu prednost: ja pruzam ovo sto pruzam. Ko prepozna kvalitet u ovome sto ja pruzam, OK. Ko vise zeli da u maminom i tatinom okrilju zavrsi faks, i to je OK. Ko nece da mrdne iz NS, i to je OK (da sam odrastao u NS, ko sto sam mogao, ni ja ne bih odatle mrdalo). Kome su skupe beogradske gazdarice, i to je OK, jer i meni su bile vazda skupe.

Ja Novi Sad volim. I svaki njegov kvart, i svaku njegovu ulicu. I svakog coveka ponaosob (jer medju njima imam i svojih prijatelja, koji pricaju divnim, mekim, novosadskim akcentom). Moze biti da su mi prijatelji samo zbog nikad zavrsene recenice, koja se zvucno manifestuje upitnim oblikom "na gore".

Hocu samo da saznam ko gde radi. I ko gde sta moze da objavljuje, a da ne mora krstenice iz 1600 i neke prilagati kao dokaz "plave krvi".

Nisam ba¹ najjasnije razumeo, ¹ta o èemu svemu da li znam? Privatnom fakultetu? Nemam blage veze. Hteo sam da odem da vidim tu zgradu, meðutim ne znam ni di je. Na sajtu ne pi¹e adresa. Ne znam ni¹ta. A ba¹ me zanima! :)

A vidim da se stra¹na frka di¾e oko konkurencije, kad je farmacija u pitanju. Ne znam da li neki drugi fakultet pravi toliko problema oko postojanja istovetnog na 80 km daljine... Kako medicinari i stomatolozi, jel se i oni ne vole? Ja razumem konkurenciju. A razumem i da je farmacija trenutno jedan od najunosnijih fakulteta. Ali to je kao i sa Kosovom :>, gotova stvar, priznati smo, postojimo, funkcioni¹emo i mo¾emo 100 sledeæih godina da se mrzimo i preziremo i svaðamo, ta realnost te¹ko da æe se promeniti... (Al sam izabrao primer u p.m. ...) Hoæu da ka¾em da na temu BG-NS nemam ¹ta da ka¾em, svi znamo situaciju iz svog ugla gledi¹ta. Mnogo mi je privlaènija tema odnos dr¾avnih i privatnog fakulteta farmacija, koji je novitet u dr¾avi. Verujem da æe imati uslove i sprave bolje od na¹ih (a mi imamo bolje od va¹ih :P) i da im neæe manjkati ni hemikalija, ni prostora i da æe svako imati svoj HPLC i super. ©teta bi samo bilo da ih pu¹taju da prolaze lagano, samo zato ¹to su platili. Ipak to nije menad¾ment, pa ako ne¹to pogre¹imo, ode malo novca. Mi smo zdravstveni radnici i èini mi se da tu ne bi trebalo da postoji privatni faks (upravo zbog pu¹tanja studenata) ili da se uvede neka stroga kontrola! Ovako, da svako dobije diplomu jer je platio 15000 evra, a pri tom nema blage veze... Sramota za profesiju, te¹kpo onima koje oni budu leèili...

Ja sam hteo da upi¹em u BG-u farmaciju. Tetka, koja je zavr¹ila farmaciju u BG-u, mi je rekla da idem u NS, nikako u BG. Nemam pojma za¹to... Ali niko od mojih nije bio raspolo¾en da idem na studije u BG. Ljudi ba¹ ne vole BG ovde... Nisam odrastao u NS a dan pre prvog dana faksa sam sa tatom i¹ao od stana do faksa pe¹ke, da bih znao sutra da odem na faks. Ja sam dete sa sela, za mene je i NS bio pojam. :)

Ne brinite profesore, ne shvatam vas pogre¹no. Razumem va¹ stav, kao i stav va¹ih studenata, da NS farmacija ne treba da postoji. Svako ima svoje mi¹ljenje, razumem. Da li treba, da li je po¾eljno da postoji Ni¹ka ili Kragujevaèka farmacija?

A ovi za¹to ne odgovaraju ne znam. Za koji dan poèinjem sa izradom oficijelnog sajta NS farmacije. Okupljen je tim asistenata koji æe redovno a¾urirati obave¹tenja i kaèiti ih, kao i tim studenata koji æe napraviti sajt. Po¹to veæ uspe¹no funkcioni¹u e-grupe iz pojedinih predmeta, slobodno pitajte na sajtu (kad ga napravim), verujem da æete odgovor dobiti u rekordnom vremenu. ;) To je ¹to znam zasigurno. Ove ostale ustanove, institucije itd ne znam za¹to tako rade. Pogledajte samo sluèaj izdavanja liènih karata, ljudi kampuju po nedelju dana ispred policije da dobiju liènu... Stra¹no. Sistem mora da se menja...

Al se raspisah... :a

Wlada

Quote from: KaBoom on 09-06-2008, 17:29:36
Hoæu da ka¾em da na temu BG-NS nemam ¹ta da ka¾em, svi znamo situaciju iz svog ugla gledi¹ta. Mnogo mi je privlaènija tema odnos dr¾avnih i privatnog fakulteta farmacija, koji je novitet u dr¾avi.

Мислим да је за мене још привлачнија тема односа државе према фармацеутима уопште.

Када ће људи почети да фармацеуте гледају очима пацијента, а не очима купца?
Када ће фармацеути престати да једни другима праве конкуренцију?
Да ли је улога фармацеута у здравственој заштити или у згртању пара, експорт-импорт, купим-купиш?

На ова питања су Французи, Енглези, Италијани, Немци и остала цивилизована багра, давно дали одговор...

Ја сам ипак мислио да ћу се бавити једним племенитим послом када завршим факултет, племенитим у најмању руку колико је то и медицина...
Плашим се да ће неконтролисаним отварањем нових приватних (намерно ћу рећи) КВАЗИфакултета цела фармација у Србији (оваквој каква јесте) отићи у неком другом правцу.

Adonis_Vernalis

#32
KaBoome, prijatelju,

kao sto sam pretpostavio: apsolutno si me pogresno shvatio. No dobro. Profe i sluze zato da ih niko ne shvati, tako da se nemoj osecati prozvanim. Sto vise farmaceutskih fakulteta unaokolo, to lepse nebo i sigurniji zdravstveni sistem.

Wlado, prijatelju,

i ja sam bio ubedjen da se sve vreme bavim jednim jos plemenitijim poslom: da skolujem svoje naslednike i sledbenike. Do skora, osecao sam se ponosno, skoro kao luk koji ce strelu hitnuti kilometar daleko. Sto dalje strelu hitnem, to ponosniji. Nedavno sam se probudio u 21. veku, a zaspao sam tamo negde jedva posle donosenja Salernskog Edikta.

Nema vise ni luka, ni strela. Birokratija rules. Eventualno, fotografija.

buu

#33
QuoteЈа сам ипак мислио да ћу се бавити једним племенитим послом када завршим факултет, племенитим у најмању руку колико је то и медицина...
pa i hoces!!! pravi ljudi valjda treba da cene neciji trud, a ne to da li mi je tata ovo, mama ono!!! mada je kod nas malo poremecen sistem vrednosti!!! :ohwell: para vrti gde burgija nece, na veliku zalost!!!
mi ne mozemo protiv toga!!! najvaznije je da nastavimo ono sto smo poceli i to na pravi nacin, a ja verujem da ce se to isplatiti!!!
  :wink:

Wlada

#34
Адонисе, пријатељу,
Енглезима су Французи у Стогодишњем рату одсецали средњи прст и кажипрст не би ли спречили затезање дугих лукова и подсећање на Ажинкур, Креси и Поатје.
А Французи су били паметни. :wink:
Када изгубите лук и стреле, а ви ћете наћи нове (кад тад), битно је да имате прсте... Све је у прстима.

Мислим да није угрожена Ваша улога фармасофисте (и софисте, уопште) , него наша - фарманезналица (и незналица, уопште).

KaBoom

Quote from: Adonis_Vernalis on 09-06-2008, 21:05:14
KaBoome, prijatelju,

kao sto sam pretpostavio: apsolutno si me pogresno shvatio. No dobro. Profe i sluze zato da ih niko ne shvati, tako da se nemoj osecati prozvanim. Sto vise farmaceutskih fakulteta unaokolo, to lepse nebo i sigurniji zdravstveni sistem.

Quote from: KaBoom on 09-06-2008, 17:29:36
Nisam ba¹ najjasnije razumeo, ¹ta o èemu svemu da li znam? Privatnom fakultetu? Nemam blage veze. Hteo sam da odem da vidim tu zgradu, meðutim ne znam ni di je. Na sajtu ne pi¹e adresa. Ne znam ni¹ta. A ba¹ me zanima! :)

:>

Potrudio sam se da razumem, ali sad definitivno vi¹e ne razumem ¹ta ste me pitali i ¹ta ste poku¹ali da mi objasnite... :) Nema veze prijatelju, idemo dalje. :) Jeste Vi neki mlad profesor? Tako mi delujete... ;) Mo¾e konsultacije iz gnozije? Veæ 4 puta sam iza¹ao i nikako da polo¾im, vatrom izgorela! :djavo

Eh tako æe nam biti, dok zvezde Granda i policajci otvaraju apoteke, a dipl. farmaceuti ¹ljakaju za njih. Taka nam dr¾ava...

Adonis_Vernalis

#36
Ma neee, KaBoome, moj potencijalni sagovornice na konsultacijama... Moj je problem sto stalno zaboravljam da ovo nije "ziva prica", no forumsko kuckanje. Kada se vodi zivi razgovor, moze se postaviti vise pitanja i dobiti vise odgovora, istovremeno. Na forumima, bilo bi krasno drzati se pravila: "jedno pitanje - bar jedan odgovor". Hajde da probam da se objasnim, da ne bi bilo ovo ili ono.

Sto se privatne farmacije u NS tice, a za razliku od drzavnog odseka pre nekoliko godina, ovog puta BG farmacija nije ni trepnula. Velom mirisnog zaborava ogrnula se i ogradila se od zbivanja unutar masnog kolaca trzista aktuelnih znanja, buduci da je svoj deo tog kolaca dobila i masnim se obrokom uglavnom zadovoljila. Prema mojim saznanjima, frka je ovog puta izbila ne na relaciji BG-NS, vec NS(d)-NS(p), pri cemu se oznake u zagradi odnose na drzavni i privatni fakultet. Zabunu je unela paralela koju sam u diskusiju uneo.

Inace, svojevremeno sam napravio nesto kao "virtuelne konsultacije" na forumu Farmakognozija, sto je preraslo u podforum "Pitanja i odgovori iz farmakognozije". Za sada, to je najvise sto mogu da ponudim.

A pitanje koje sam uputio nema veze sa temom "privatna farmacija", te ga povlacim. Ima veze sa sledecom cinjenicom: institucija XY se bavi tom-i-tom delatnostu. Sledstveno tome, ima krs telefona na lepom i preglednom sajtu, kao i surnajst e-mail adresa di se potencijalni korisnik te-i-te usluge mogao obratiti. Ali, ne lezi vraze: kontakt-telefoni i mejlovi postoje, ali kanda ne postoje kontakt-osobe... Mnogo sto sta sam pokusao u NS da uradim. Na zalost, moram da kazem da bi sve to propalo, da mi nije mojih dobrih drugara, Novosadjana: zovem Miku, da on cimne Pantu, a Panta pecne Tozu da bi Djura saznao kad sa buske stanice krece bus za Sremske Karlovce. Zasto je to tako, to sam zeleo da znam, pa sam pomislio da bi ti mogao znati jer u NS zivis, pa te pitao. Zasto se na sajtu privatne farmacije pojavi divan i caroban program, a nigde ne pise ko drzi nastavu? A kad neko i postavi pitanje na za to predvidjenom mestu, pitalac ostaje bez ikakvog odgovora? Na ovom mestu, cini mi se da je zabunu unelo to sto sam sve to pokusao da podvedem pod jedan zajednicki imenilac: i neazurnost osoblja na buskoj stanici, i neposlovnost institucije XY, i nezainteresovanost Matice Srpske, i ko zna sta na privatnom fakultetu.

Inace, privatna farmacija u NS je negde u Mite Ruzica.

Enea

zavrshila ja na privatnom ili drzavnom, ko cje meni dati da radim u addict drug designingu? niko, a kad bolje razmislim i necju, al' sta cje mi onda sve ovo sto do sada nauchih.. samo da polozim i zaboravim, jel? a nije tako.
ne znam.
iskljuchujem se iz daljeg razgovora na temu.  :pst

nirre

@enea
doci ce vrijem kada ce se cijeniti znanje(kao na zapadu) a ne ko su roditelji.
Samo imaj strpljenja i sve ce na svoje doci,kad tad  :wink:

Enea


KaBoom

Iskreno, nema problema na relaciji privatna i dr¾avna farmacija... To je bila moja lièna reakcija, ali generalno o tome uop¹te nema reèi na faksu. Èak nisam èuo da ni studenti pominju to, a apsulutno ne profesori. Mi smo mali odsek i sve se odmah sazna. Za sada nismo èuli ni da æe neko od na¹ih asistenata ili profesora iæi tamo da radi. Ba¹ sam se zapitao da mo¾da neæe neko iz BG-a. Plate æe sigurno biti veæe, a ako te¾e kvalitetu bilo bi mi logièno da uzmu vas, profesore iz BG-a ili bar neke profesore, asistente, koji veæ imaju iskustvo... Video sam sinoæ zgradu, to je u centru, ia Katolièke porte. Zgradica ko zgradica... Mene kopka ¹ta ima unutra! :) Da li æe imati 20 HPLC-ova kao Ljubljanska farmacija (koja je uzgred jedna od najopremljenijih u Evropi)? Pa da svaki student ima svoj na ve¾bama...

Izgleda da otvaranje privatne farmacije nije ba¹ potreslo profesore i rukovodstvo na¹eg faksa. Oèekivao sam to, ali... Vi¹e mo¾da studente, nego nastavno osoblje... I meni je apsulutno glupo ¹to toliko informacija na njihovom sajtu nema! U jesen treba da se tamo upisuju studenti i ako neko ¾eli da se tamo upi¹e, gde da se informi¹e? Evo, Vi ka¾ete da ne odgovaraju na e-mail, vrlo moguæe da se niko ne javlja ni na telefon (tamo se jo¹ izvode radovi). Nema info na sajtu, sem cene i plana i programa, koji je isti sa na¹im programima.

A frka na relaciji BG-NS, BG-NI, BG-KG, BG-PG, mo¾da i BG-Banjaluka je sveprisutna... Novi Sad i Ni¹ saraðuju. Ni¹ka farmacija je izgraðena prema na¹em fakultetu (slièni su nacrti) i po savetima na¹ih profesora. Èak su na¹i profesori i¹li da konsultuju izgradnju Podgorièke, koliko sam upoznat... Mo¾da su i iz BG, mada èisto sumnjam. ;)

Za telefone u NS ne znam. Znam za sluèaj autobuske stanice, jer je i sam pozivam povremeno i nemoguæe je dobiti ih. Ali za sada imam samo sa njima takvo iskustvo. Ne¹to negde oèigledno ne valja...

Kad opet skupim hrabrosti za farmakognoziju, javljam se u temi za konsultacije! :)

pig_am_am

Quote from: nirre on 11-06-2008, 17:11:08
@enea
doci ce vrijem kada ce se cijeniti znanje (kao na zapadu) a ne ko su roditelji.
Samo imaj strpljenja i sve ce na svoje doci,kad tad  :wink:

:Bog e tako je!  :pljes:

ko zna znanje njemu nema zime  :pljes:

Adonis_Vernalis

Quote from: KaBoom on 11-06-2008, 18:20:28
Kad opet skupim hrabrosti za farmakognoziju, javljam se u temi za konsultacije! :)

Uh, uh... pa zar je bas toliko mnogo hrabrosti potrebno za samo jednu farmakognoziju?  :cvet

KaBoom

Quote from: Adonis_Vernalis on 11-06-2008, 21:39:01
Uh, uh... pa zar je bas toliko mnogo hrabrosti potrebno za samo jednu farmakognoziju?  :cvet

Uh, kod nas je to jedan od najte¾ih ispita, definitivno... Te¹ko da mu mo¾e parirati ne¹to. :)

Enea

[off]a sta ti je problem da ga polozish? mislim, sta ga chini najtezim? [/off]