Farmaceutsko istrazivacko drustvo "Dr Jovan Tucakov"

Started by Adonis_Vernalis, 28-06-2006, 09:55:56

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Iako FID ne saradjuje samo sa farmakognozijom, vec i sa toksikoloskom hemijom (a po definiciji bi trebalo i sa svim ostalim institutima koji se smatraju cuvarima vatre farmaceutskih nauka), temu o FID-u stavljam na forum Farmakognozija.

Oni imaju svoj sajt. Medjutim, znam koliko je tesko drzati sajt up-to-date, tako da se bojim da ce sve informacije o njihovom radu biti raspolozive tek POSLE izvrsenog rada, a ne PRE, kako bi trebalo da bude.

Zato sam resio da napravim temu FID. Jer njihov rad zasluzuje da bude istaknut, pohvaljen i omasovljen. Sve sto zelite da saznate o FID-u, ili da kazete o njima, bice ovde...

zoe

Ево мене занима колико неко ко тек треба да упише трећу (значи више зна шта је хемија него фармација) може активно да учествује у раду ФИДа, нпр. пише радове, излази на конгресе итд. И наравно, колико самосталан може да буде у свему томе?

trinity

samo bih molila da se tema prebaci u studentsko organozovanje ako nije problem

yeca

zoe, ne brini, od treæe godine poèinje polako ali sigurno farmacija - veæ u oktobru æe¹ na predavanjima iz farmaceutske èuti PRVI PUT ¹ta je LEK!!!
A ja znam neke likove koji su u FID-u i ka¾u da im je super, idu na planine beru biljèice, dru¾e se, a o detaljima ne znam ali svakako æe Adonis biti efikasan i oèekuj brz odgovor!!
:)

Adonis_Vernalis

Tema FID je prebacena ( :'() sa foruma Farmakognozija tamo gde joj je lepse... buhuhuuu... Neka vam bude >:(

Quote from: yeca on 28-06-2006, 20:15:52

A ja znam neke likove koji su u FID-u i ka¾u da im je super, idu na planine beru biljèice, dru¾e se, a o detaljima ne znam ali svakako æe Adonis biti efikasan i oèekuj brz odgovor!!
:)


Ovako. Koliko je meni poznato, svako ko studira farmaciju moze da bude clan FID-a, jer Farmaceutski fakultet ne cine samo predmeti kao Farmakognozija, Farmaceutska hemija, Farmaceutska tehnologija i slicni, vec i Botanika, Analiticka hemija... dakle, predmeti koji ne spadaju u ono sto predstavlja "hard core" farmaceutskih nauka. Analiticka hemija, na primer, vec dugo gaji lep obicaj saradnje sa studentima i daje im mogucnost da svoju naucnu radoznalost zadovolje u njihovim laboratorijama. Licno, bio sam student II godine kada sam, sa radom iz Analiticke hemije posvecenim ispitivanju mogucnosti primene ferena u analitici preparata Fe(II), pod mentorstvom Prof. dr Milene Jelikic-Stankov, ucestvovao na poslednjoj Farmacijadi u bivsoj SFRJ, u Crikvenici kod Rijeke (Hrvatska). Tada FID-a kao oblika studentskog organizovanja nije bilo ni u najavi, ali je postojala mogucnost da se studenti bave naukom a da nisu dosli do strogo "farmaceutskih" predmeta.

Znaci, ko god moze da odvoji odredjeno slobodno vreme i posveti ga, ne preterano komplikovanim i zahtevnim, ali u svakom slucaju naucnim istrazivanjima, moze da dodje u FID. Na akcijama za koje se opredelite uvek ima posla za svakoga. Pored toga, niko od clanova FID-a u momentu prihvatanja clanstva, nije znao mnogo o tome kako izgleda bavljenje naukom i nije imao bas mnogo predstave o tome koliko je tezak put od ideje koja vam se rodi u jednom trenutku, preko njene realizacije do prezentacije, u vidu pisanog rada ili saopstenja na kongresu. Sve se to uci.

Za studente koji se opredele za farmakognozijske akcije, ja sam napravio jedan vrlo razradjen program, gde oni veoma samostalno prikupljaju biljni materijal, identifikuju ga, herbarizuju, oznacavaju, verifikuju herbar u Botanickoj basti, unose podatke o stanistima u tzv. farmakognozijske karte i sl. Kada se vrate u Beograd, odabrane uzorke biljnog materijala suse, usitnjavaju, ekstrahuju (u skladu sa procedurama koje im dam) i vrse laboratorijska ispitivanja koja su definisana ciljevima projekta. Posle toga, obradjuju rezultate koje su dobili, prikupljaju literaturu, citaju puno toga, pisu rad i prezentuju ga. Imao sam ideju da studente saljem i na inostrane kongrese (ima jedan jako lep kongres u St. Petersburgu, Rusija), ali postoji problem finansiranja koji nisam resio na zadovoljavajuci nacin, tako da za sada nista od Rusije. Naravno, rad se podnosi nekom naucnom casopisu na recenziju i ako ga prihvate - biva objavljen!

Postoji za studente naklonjene Farmakognoziji jos par mogucnosti. Ukoliko imate neku posebnu zelju, nesto vas kopka, ne da vam da spavate, primetili ste nesto, znate da se u vasem kraju nesto koristi, ima fantasticne rezultate i slicno, mozete doci da porazgovaramo o tome. Ako postoji mogucnost (limitirani smo opremom i hemikalijama, kao i ciljevima projektnih zadataka koje nam finansira Ministarstvo nauke i zastite zivotne sredine), organizovacemo istrazivanja po vasoj ideji, a uz nasu logisticku i svaku drugu podrsku. Na kraju, studenti uvek mogu da se bave naukom na Farmakognoziji, radeci eksperimentalnu temu za diplomski rad. U svakom slucaju ste prilicno samostalni... ne apsolutno, ali puno.

Zoe, nadam se da ces se pridruziti FID-u i naci sebe u nekoj od nasih laboratorija...

Vampire 666

ja sam tek prva godina....sve to deluje vrlo motivirajuce za mene...da li bih ja mogao tamo naci svoje mesto u skorije vreme... :`?

Adonis_Vernalis

Quote from: Vampire 666 on 29-06-2006, 06:43:02
ja sam tek prva godina....sve to deluje vrlo motivirajuce za mene...da li bih ja mogao tamo naci svoje mesto u skorije vreme... :`?

Naravno. FID-ovci dezuraju odredjenim danima u prostorijama Studentske organizacije, tako da ih mozes tamo potraziti. Predsednica FID-a je Aleksandra Djukic. Negde ujesen FID-ovci organizuju jednu prezentaciju, gde svim zainteresovanim kolegama predstave sta su uradili u prethodnom periodu. Bude tu dosta fotografija sa terenskih istrazivanja, fotografija sa kongresa gde su izlagali svoje radove, a prikazuju i kratke filmove koje su snimili.

Malo sam zanemario Toksikolosku hemiju i njen doprinos radu FID-a. Oni imaju jedno vrlo atraktivno ispitivanje hemijskog sastava izvorskih voda, kao i prisustva odredjenih teskih metala u zemljistu i biljnom materijalu, koje sa uspehom sprovode vec godinama. Cesto studenti koji odaberu ucesce u njihovim akcijama putuju na teren zajedno sa farmakognosticarima... razlikuju se samo uzorci koje sakupljamo... :)

Ponovicu jos jednom.  Kada se opredeli za bavljenje naukom u studentsko doba, svako odredi sebi opterecenje koje moze da podnese... Lista prioriteta se zna: na prvom mestu su ispiti i obaveze prema fakultetu, pa tek onda FID i ostalo. Medjutim, ja znam da studenti koriste jedva 10 % (mozda cak i preterana procena) sopstvenih kapaciteta, cak i kada im se cini da pucaju od napora. Da, pucaju, ali od neartikulisanih napora. Kad se sve to slozi, i sami cete se zapanjiti koliko vam lako ide multitasking...  :wink:

Vampire 666


zoe

Хвала на исцрпном одговору! :) Мене све то јако занима и искрено једва чекам да се латим тако нечег... А сад ће и Фармакогнозија и још више могућности! :loptica

Bred

Hm, da, sajt im je extra neazuran , na mail ne odgovaraju, sta dalje reci...
I nije mi jasno zasto neko ne prihvata pomoc kad mu je neko nudi, xy puta sam rekao ovima iz FIda da dodju na forum, ovde je mnogo lakse, logujes se, napises poruku i temu, studenti obavesteni i gotovo-5 min posla! Pored toga, bilo bi korisno da is tudenti koji su isli na teren napisu svoja iskustva kako bi zainteresovali i druge studente. I ne zaboravite-ovo je internet-hiljadu mogucnosti se pruza pa da i neko ko ima lovi procita ovo i odluci da finansijski podrzi vas mlade naucnike, nikad se ne zna :wink: :>

mare

Èlan sam fida, iako nisam platila èlanarinu dve godine, znaèi da mo¾da i nisam vi¹e èlan. Putovala sam samo jedne godine na Sokolske planine i bilo mi je super. Skupljali smo biljke koje smo posle sortirali, ceo dan bili u prirodi i ba¹ se nau¾ivali. Jedan veliki pozdrav za Danila, Fodija i Adonis Vernalis!!!!!!!!

Natasa

Cao svima,

Jako podrzavam sve studente koji zele da se aktiviraju u tzv van skolske aktivnosti - one ne zavise najvise od godine studija vec vase zainteresovanosti da se njima posvetite. Tako da samo napred u odnosu na svoje ambicije.

Pored FID-a postoji i Sportsko Drustvo (svi znate za medicinijadu i njihove zurke), kao i studentska organizacija. Pododseci su razni - od zdravstvenih (kampanje protiv pusenja, HIV, odbrovoljno davanje krvi itd), do NAPSe-a koji se bavi medjunarodnim dogadjajima, kretanjima, kongresima, simpozijuimima itd. ...igom slucaja evo adrese www.napser.org :)

Ako zelite mozete biti i clan svega toga, nema ogranicenja. Ali uvek je dobro da ono u cemu ste - da ste zaista...da zaista radite na sebi, na stvaranju, kreaciiji...jer ipak je farmacija kreativna nauka...iako tako mnogo cesto ne izgleda.

Za sada razvijanje sajtova je u povoju- dobro je da se krenulo sa tim....FID je napravio sajt koji je jako simpatican, nadamo se da ce i da raste...zasto ne bi.

pereca

Moj savet je da iako ste prva godina, iskoristite svoju privilegiju da postanete clan FID-a jer cete na taj nacin "uci u farmaciju" necekajuci trecu godinu fakulteta. Znanje koje cete steci na samo jednoj akciji ove organizacije u mnogome ce vam olaksati savladavanje botanike, farmakognozije..
Ja sam se u srednjoj skoli bavila lekovitim biljem i cim sam upisala faks krenula sam sa FID - om na akcije. Neverovatno iskustvo - najzabavnije, najlakse i najkvalitetnije ucenje od koga cete imati puuuno koristi.
Zato nemojte da se pitate da li je to za vas i da li je jos uvek rano.
U toku je prijava za akciju koja ce se odrzati ovog leta, ja na zalost, zbog posla (radim i studiram) vec dve godine ne idem, ali iskreno zalim zbog toga. Prijavite se za akciju. Prijava je sredom od 11:30 do 14h u prostoriji Studentske organizacije. Mozda moze i ostalim danima, ali ne drzite me za rec.

Mnogi studenti su kroz rad u FID-u stekli i odlicne reference kako i kontakte u struci i posle diplome dobili odlicna zaposlenja. A svi koji su bili na akcijama se super druze jos uvek iako su mnogi rasejani po celom svetu.

A o provodu necu da vam pricam, mozete da zamislite - rostilj u nedodjiji, zurke svako vece, kuvano vino (da ne bude `ladno, planina je to). Ako su vam se svidele ekskurzije na Goc, onda to pomnozite sa 10.

Adonis_Vernalis

Ovih dana, obecavam, okacicu ovde nesto kao svoj "ekspoze" o tome sta planiram da radim sa FID-ovcima i kako to nameravam da izvedem. Ideja je u sledecem: kako neko ko studira Muzicku akademiju, npr. teoriju muzike, moze da prica o muzici a da ne zna sta je to, a da nema izvodjackog iskustva? Jedno je muzika kad o njoj pricamo, a drugo kada na otvorenoj sceni dozivite ovacije, ili ono grozno buaaaaa... Kako neko moze da prica o nauci, a da taj hleb nije ni probao? Nauka, od ideje, preko realizacije do prezentacije, to je ono cime zelim da inficiram studente... Trebaju i meni asistenti, znate...

yeca