Nostrifikacija diploma

Started by stef, 21-07-2006, 17:41:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Upravo je Finska jedno od mesta na globusu gde sam ¾eleo da uprem ka¾iprst: to je to! Ali, nemojte me shvatiti pogre¹no: ja ne znam gde je lepo ¾iveti kao apotekar. Ja znam gde je lepo ¾iveti kao doktorand...

rade

Preko finske ambasade u Beogradu se mogu dobiti informacije za konkurs koji je trenutno u toku.

Vec sam slao sajt Ministarstva za inostrane poslove sa spiskom svih ambasada pa pogledajte (par poruka pre). :loptica

Mane

#32
Jeste drugari, Finska je vrlo sredjena i lepa zemlja. Ajd slikovito, u poredjenju sa Srbijom, nebo i zemlja. Pricao sam sa par profesora ali za sada je sve neizvesno. Meni je ostao samo diplomski pa pokusavam da tamo odradim master thesis. Kod njih je to bas ozbiljno, radi se sest meseci.
U principu mozemo odmah da radimo doktorat ali pricao sam sa par studenata (PhD) i svi su upali na tu foru. Ucestvovali su preko leta na nekom projektu, ili dosli da pisu diplomski, odradili to maksimalno i pozvali ih da ostanu.

Pitanje: Da li neko ima stari program naseg faksa na eng. ili zna nekog ko to ima? Ili nesto slicno, opis kurseva, diploma supplement... Sigurno je to neko prevodio do sada, odnosno razmisljao na tu temu.

rade

Studentska organizacija bi morala to imati zbog EPSA-e i IPSF-a. Pitaj perecu, a Marko Niketiæ je nakada imao taj folder na faksu sa svim programima evropskih univeriteta koji su èlanovi EPSA-e, pa i na¹eg, naravno.   :wink:

rade

Ministrastvo za nauku i tehnologiju R Srbije je ove godine vec drugi put za redom raspisalo konkurs za letnju praksu studenata u inostranstvu. Studije farmacije su na prioritetnom spisku, i ministarstvo finansira dva mesec boravka (ili krace), smestaj, prehrana i prevoz do zemlje i nazad, s tim da u okviru svog plana studija imate praksu. Farmacija ima i sistem je veoma uspesan, ali je broj kandidata mali. Sledece godine u maju je novi konkurs, a ove godine je koleginica iz Novog Sada (moja studentkinja) dobila 2 nedelje prakse u Leku u Ljubljani. Ponekad je praksa i dodatno placena od firme gde obavljete istu.  :roll:

pereca

A koji su uslovi? Prosek, godina studija...

rade

#36
Studenti farmacije moraju obaviti letnju praksu posle IV i V godine (15 i 10 dana) iz farmaceutske tehnologije. To je uslov. Da imas u okviru studija obaveznu praksu i da sam nadjes gde ces praksu da obavljas. To drugo je tesko ako nekoga ne poznajes u inostranstvu. Konkurs je kratko otvoren (8 dana) sto je jos dodatno zaj***no. Pored potvrde sa faksa da imas praksu u okviru studija, predaje se papir (potpisan i overen) iz inostranstva (na engleskom) dobijen od strane firme, zatim preporuka dva profesora sa faksa i kratka biografija (ili ti CV). Naravno potrebna je potvrda o studiranju i vazeci pasos (to se nekako podrazumeva).



Molimo sve korisnike foruma da se pridr¾avaju èlana pravilnika o pristojnom izra¾avanju, barem na tzv."ozbiljnom" delu foruma. Hvala :wink:
Darker

pereca

Ako sam dobro razumela, potrebno je da je student odslusao 4. godinu studija minimum i da ima obezbedjenu praksu u inostranstvu? Prosek nije toliko bitan?

rade

Tako je.

@Darker - izvini ako sam najnekulturniji clan foruma. Ta rec nije nesto sto se ne koristi u nasem jeziku svakodnevno. Ja sam covek iz naroda. Jos jednom izvinjenje, a u buduce cu voditi racuna sta pisem, kada budem pisao.  :pst

Danijela_H

a jeli neko upoznat kako ide priznavanje diploma u svajcarskoj?

maxiva79

cao ljudi!upravo diplomiram na nasem dragom fakultetu i ozbiljno razmisljam o i nostranstvu...ali posle ovolikog ucenja ne bih da me neko vraca par godina unazad pogotovo nakon usvajanja master-a i prihvatanja bolonje...navodno...konkretno,zanima me da li iko zna nesto o nostrifikaciji diplome u austriji(graz,bec)?ili ako mora,neke postdiplomske?tamo mi smestaj i jezik ne predstavljaju problem a posle slovenioje,mislim da su oni prilicno korektni...bar sam tako cula
pozdrav svima

pereca

Posle diplomiranja, nasa diploma ce vam dati titulu mastera. Stoga ne bi trebao da bude problem odlazak u inostranstvo.
Ali sve je to jos uvek u povoju.
U svakom slucaju, mislim da u Austriji nema velike razlike koju treba da polozis, a mozda je nema uopste.

Masha

Pereco, za Austriju si 99% u pravu, dakle u Austriji 99% ne mora da se polaze razlika ispita.

pereca

Austrija je prethodnih godina dozvoljavali da studenti sa nasih prostora mogu da studiraju na drzavnim univerzitetima Austrije kao i domaci drzavljani.
Dakle, sa potpuno istim pravima kao i austrijanci - stipendije, domovi...
To pravo jos uvek moze da se ostvari, pa ko je zainteresovan neka se sto pre raspita.
Vredi!

3OPAH

#44

http://www.enic-naric.net/


Ovde se moze naci nekoliko koristnih informacija, samo izaberite zemlju koja vas zanima. Neke drzave nude konkretnije linkove i informacije, druge malo manje.



However, sretno.