Pomoc oko pitanja

Started by mrsH, 19-01-2010, 19:06:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mrsH

Kardiovaskularni efekti NSAIL i Znacaj ACE inhibitora za dijabeticare, da li bi neko mogao da mi kaze sta bi trebalo da se prica za ova pitanja? Jel dovoljno kod ovog prvog spomenuti antiagregacioni efekat i koksibsku katastrofu? Hvala unapred ljudi :D

leila_bgd

Za Kardiovaskularne efekte NSAIL imas onu pricu o aspirinu ( sa TxA2 i PgI2) i to oko koksiba

A ACEI se daju dijabeticarima zato sto su renoprotektivni .
Kod d melitus se javlja nefropatija zbog mikrovaskularnih promena, pa se javlja povecan nivo renina a psoledicno i angiotenzina II ( Vaskularni tonus bubrega je regulisan prostacikinom koji vrsi vazodilataciju, i angiotenzinom koji je odgovoran za konstrikciju, ali kod ovih pacijenata ATII preovladjuje ucled cega je konstrikcija jace izrazena) a ACEI inhibiraju enzim koji konvertuje angiotenzin I u angiotenzinII
Drugi razlog je taj sto kod diajbeticara, usled poremecenog metabolizma masti, proteina i uh, vremenom dolazi do razvoja ateromatoznih promena i usled toga smanjenja cirkulacije.
ACEi imaju osobinu da vrse remodelovanje krvnih sudova i srca tj smanjuju produkciju vezivnog tkiva u krvnim sudovima, pa oni donekle mogu da deluju povoljno na ateromatozne promene.

Tako nekako... :) Valjda je bilo od pomoci

mrsH

Hvala puno  :K2: , rekoh da proverim posto mi nekako delovalo prekratko to sto sam ja mislio da treba da se kaze...

bojkica

Treba mi pomoc. Koji su to centralni miorelaksansi? Predavajuci miorelasanse napomenuto je da su to polarne, hidrofilne strukture koje ne prolaze k.m.barijeru tj. u CNS. Jedino sto sam uspela da zakljucim da to mogu biti benzodiazepini, jer je jedno od ostvarenja njihove aktivnosti i relaksacija skeletne muskulature..cemu se doprinosi opstoj anesteziji..ali da li je to dovoljno? Ima li ih jos?
I sta su to tokolitici i uterotonici? Gde da nadjem nesto o njima? Hvala :love:

mrsH

Imas u Rangu kod antiepileptika centralne miorelaxanse , a tokolitike i uterotinike imas u vezbama i isto u Rangu

salesale

Cetralni miorelaxansi su:
1.MEFENEZIN
2.BAKLOFEN
3.BENZODIAZEPINI
4.BOTULINSKI TOXIN

Mnoge bolesti mosga i kicmene mozdine dovode do povecanja misicnog tonusa sto moze biti bolno i onesposobljavajuce.Npr. spasticnost koja je rezultat povreda na rodjenju ili cerebrovaskularnih bolesti i paraliza izazvana povredom kicme.Ovi lekovi snizavaju osnovni misicni tonus,a pri tome znacajnije ne uticu na sposobnost vremenski ogranicene voljne kontrakcije.Njihova najznacajnija nezeljena dejstva su pospanost i konfuzija.
MEFENZIN-deluje na kicmu,selektivni je inhibitor polisinapticke excitacije motornih neurona,daje se i.v. za smanjenje akutnog spazma misica koji je posledica povrede
BAKLOFEN-deluje na kicmu gde inhibira i monosinapticku i polisinapticku excitaciju motornih neurona,daje se per os za ublazavanje spasticnosti koja prati miasteniju gravis i povrede kicme,N.D.-pospanost,motorna inkoordinacija,mucnina,uticaj na ponasnje

malavestica

#6
Imam neka pitanjca koja me muce, pa ako vas ne mrzi, pomozite da resim dileme  :love:
kod pitanja F.grupe, GLIKOPEPTIDI, da li pricam samo o vankomicinu i teikoplaninu? zato sto je i bleomicin glikopeptidni hemostatik, a koristi se u terapiji kancera, hmmm... na sta se tacno odnosi pitanje, nije naznaceno  :wacko:
Zasto se vitB6 daje trudnicama kao placebo kod mucnina? ima li on ikakvog antiemetickog efekta? zasto bas vit B6?
Kako sulfasalazin deluje kod reumatoidnog artritisa? u gitu se razlaze do sulfapiridina koji se apsorbuje, i 5-ASA kopja se ne apsorbuje vec deluje antiinflamatorno u gitu i bla bla i to je sve ok kod npr kronove bolesti, ali kako utice na artritis?  :krsti:
I oko receoptora za gastrin..koji je to tip receptora? na predavanju je receno da povecavaju konc Ca, sto bi znacilo da su Gq tipa?
a receptori H2? na predavanju u okviru gita kaze da povecavaju cAMP, a u knjizi pise da su Gq GPCR, dakle, sta od ova dva?  :wall:
heeelp pleaseeee  :K2:

milica81

molim vas,moze li neko da mi napise odgovore na pitanja:funkcionalna anatomija simpatikusa i parasimpatikusa i inervacija kvs-a? unapred hvala

Nea

milice, sve to imas u kucanoj skripti u drugom delu. sumnjam da ce ti neko to detaljno pisati jer je dosta opsirno

milica81

hvala ti puno,nisam znala gde da trazim jer sam ja to slusala pre 5 god :ohwell:

ana n


   Da li kod opstih anestetika (INH ili IV) treba uciti karakteristike pojedinacnih lekova i koliko detaljno?

Nea

Ana n. ,  potrudi se da zapamtis sto vise o anesteticima, oni  dolaze kao ispitna pitanja, i inhalacioni i opsti.
Kod anestezije je najbitnije da znas sta je opsta anestezija i one cetiri faze anestezije. Kada su pojedinacni anestetici u pitanju, potrudi se da zapamtis sta je prednost jednog anestetika u odnosu na drugi,glavna nezeljena dejsva i karakteristika ako vec ne mozes da popamtis sve, uci tako sto poredis osobine jednog sa osobinama drugog i koliko brzo nastaje anestezija i koliko traje. To smo bas detaljno radili na vezbama...

Nazalost, nezeljeni efekti ovih anestetika i ovo pitaje je bas , bas cisto bubanje, za mene je bila najteza oblast po tom pitanju.

ana n


  Nea,hvala ti
  I meni su opsti anestetici problem,upravo zbog toga sto se u sustini svode na bubanje.Znam da treba znati definiciju i stadijume
  OA,oko toga nemam dilemu,nego postoje 2 tabele koje ne znam da li treba uciti i koliko detaljno?

Nea

Tabele je radila Katarina Ilic pa ih nauci ako odgovaras kod nje. Ako si kod ostalih nauci ono sto pise u skripti. U sustino se sve svodi na isto, u tabelama postoji par detalja kojih nema u pisanom tekstu i to je to.

ana n

   
   Da,Nea kod nje odgovaram i videla sam da ima nekih podataka kojih nema drugde,ali sam se toplo nadala da to ne treba jer ce
   mi mozak eksplodirati i bez ucenja tabela.
   Tebi hvala na predusretljivosti.