Pomoc oko pitanja

Started by mrsH, 19-01-2010, 19:06:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

misika82

Da li mi neko moze reci sta bih trebala da pisem i pricam kod pitanja Terapija hitnih hipertenzivnih stanja i Funkcije endotela? Kod prof Ugresica sam, pa ne znam da li ima posebne zahteve u vezi tih pitanja.
Unapred hvala

dekky

Za hitna hipertenzivna stanja uzmi predavanje iz farmakoterapije o hipertenziji, tamo je na kraju dobro objasnjeno tih par specificnih pitanja vezanih za hipertenziju. A sto se tice endotela, ja sam imao to pitanje kod prof. Katarine, prica se uglavnom vrtela oko endotelina, prostaglandina, tromboksana, hemostaze, vazokonstrikcije/vazodilatacije...

misika82

Hvala puno. Za endotel sam nesto tog tipa i nasla u R&D, ali me hipertenzivna stanja bune jer imam razlicite izvore i informacije. U svakom slucaju, pogledacu.

marmelada

Da li neko zna sta treba pricati kod pitanja Psihicke funkcije ili gde bi to trebalo da procitam? Hvala unapred!

capricorn

Na predavanju uvod u cns postoji nesto ukratko o anatomiji psihickih funkcija, ali ne znam da li je to dovoljno.            Anatomija psihièkih funkcija
Kognicija (percepcija i pamæenje)  /  Neokorteks i hipokampus
Afekt (emocije i izra¾avanje  emocija)         /          Limbièki sistem

Konacija (voljni napor - akcija) /Prefrontalni korteks i bazalna jedra




capricorn

Sta treba pricati kod pitanja funkcionalna anatomija cns-a? Na predavanju je to dosta opsirno opisano, ako je neko slusao ispit sta konkretno traze? Pitanje tipovi hemijskih medijatora u CNSu koje sve medijatore treba objasniti?

marmelada

I ja sam samo to nasla,pa sam uzela fiziologiju i pocela da se gubim. Elem,hvala,pa se nadam da ce me to pitanje zaobici:)

marmelada

Kod organizacije cns-a pricati o hijerarhijskim i difuzionim putevima,koje su im uloge i NTSM,a prof.Ugresic je tu trazio i da se objasni konvergencija i divergencija(ima u fiziologiji,kod bolonjaca). Kod tipova hem medijatora,on je pitao opstu podelu,a to je: AMINI,AMINOKISELINE I NEUROPEPTIDI,pa onda o svakom NTSM koje su im uloge i nadam se da ne traze nesto mnogo detaljno o projekcijama,posto ima puno,a ja nisam cula pitanje do kraja kod prof.Ugresica,posto je oborio koleginicu na samom pocetku ovog pitanja