Citaonica za ljude sa hendikepom

Started by Bred, 29-05-2006, 12:53:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Soro je pri Univerzitetskoj biblioteci otvorena citaonica za studente sa posebnim potrebama, bilo u Beogradskom programu. Meni sasvim pristojno izgleda i smatram da je to human gest

pereca

Quote from: Bred on 29-05-2006, 12:53:45
Soro je pri Univerzitetskoj biblioteci otvorena citaonica za studente sa posebnim potrebama, bilo u Beogradskom programu. Meni sasvim pristojno izgleda i smatram da je to human gest

Naravno da je humano, samo sto je to vrlo redak primer. Nedavno sam imala priliku da razgovaram sa studentima sa hendikepom i shvatila sam kako, u stvari malo razmisljamo o tome a oni imaju gomilu problema. Mislim da se vecina ljudi nikada ne bi snasla u situacijama i problemima koje studenti sa hendikepom moraju da prevazidju.
Ni nas fakultet u dobroj meri ne ispunjava uslove koji su potrebni ovoj populaciji, postoje liftovi (mada su skuceni i spori, mozda i nesigurni), ali potrebno je napraviti prilazne rampe na ulazu u fakultet, na stepenicama koje vode do amfiteatara, u studentskoj sluzbi, toaletima... Takve investicije nisu skupe, a mnooogo znace. Cak iako za sada na nasem fakultetu nema studenata sa hendikepom, verovatno ce neko biti zainteresovan ubuduce, a moze odustati zbog takvih stvari, odnosno nzbog nemogucnosti kretanja po fakultetu. A zamislite da zbog toga treba da se odreknete svog cilja.

ShnjaVi

Sve je ovo jako lepo, samo promenite naslov.. Ovaj malo para usi ! Nije za invalide, vec ljude (studente) sa hendikepom..

vladimir


Adonis_Vernalis

Pre par dana, neko mi je postavio saljivo pitanje (da parafraziram): kako ce daltonisti razlikovati crveni i zeleni prasak... ili crvenu/zelenu grupu necega pod mikroskopom? I shvatio da ovo pitanje uopste nije ni smesno ni saljivo, a ne znam ni kako da odgovorim na njega... Jednostavno, sve sto radimo je prilagodjeno onima koji nemaju "disabilities". Stoga molim (apelujem) da se vase pametne glave okupe i oko nekakvog malog projekta, a u okviru organizacije studenata naseg fakulteta npr., ciji ce osnovni cilj biti da iznadje nacine kako pomoci vasim kolegama sa bilo kakvim fizickim ogranicenjem (pokretljivosti, vida, sluha...) Ako i kada to budete uradili, lako cete pritisnuti Fakultet da nadje izvor investicija da bi se takve barijere uklonile... Time ce nas Fakultet mnogo dobiti, a i vi sami...

pereca

Mislim da mnogi od nas nemaju svest o ovakvim stvarima. Evo ja obecavam da cu se pozabaviti ovim pitanjima i molim sve one koji imaju bar malo vremena, da mi pomognu.  Ideje bi mi mnogo znacile, jer kao sto smo svi primetili, tesko je znati ono sto se nama ne desava.
Npr. ja zaista ne znam kako bi se mogao resiti problem koji je Adonis naveo, a kada zelimo da resimo neki problem na faksu, od nas se trazi i predlog resenja. U suprotnom, smatraju nas neozbiljnim.

yeca

Ljudi, koliko se ja secam (a vi me ispravite ako gresim), mislim da se pre upisa na fakultet vrsi lekarski pregled za utvrdjivanje psiho - fizickih sposobnosti buduceg studenta i mislim da, ukoliko se utvrde neki deformiteti (pre svega mislim na daltonizam), ogranicava polje zelja (sto se tice fakulteta).

Sa realne tacke gledista, nisam sasvim sigurna da li bi daltonisti mogli da rade reakcije koje se rade npr. na analitickoj???
Zaista ne znam cime cu se sutra baviti i sta cu raditi ali mislim da one vezbe iz analiticke (koje su trajale satima) nisu bez veze organizovane... (cak ne znam ni sta me ceka na 4. i 5. godini)
Nije do praskova iz gnozije pa cak ni do analiticke ako ce takvoj osobi biti sutra data odgovornost nad nekim ispitivanjima gde ima bojenih reakcija???

Ne znam, treba biti pametan

A ove predloge za osobe sa invaliditetom do kraja pozdravljam
Ja nosim iskustva iz Francuske i Spanije gde sam videla da je BUKVALNO SVE prilagodjeno i njima. Uzivaju sav konfor kao i ostali
Cak se i autobusi prvi zaustavljaju ispred osoba koje su u kolicima i samo njima otvaraju vrata i time omogucavaju da prvi udju i smeste se a pri tom niko drugi ne ulazi
A da vam ne pricam sto su samo jedna vrata za ulaz a druga ISKLJUCIVO za izlaz... i to svi postuju

I mi cemo ... sigurno... jednog dana  :wink:

pereca

Meni niko nije proveravao psihofizicke sposobnosti koje su potrebne za struku. Ja mislim da je taj lekarski pregled potreban samo za osnovnu i srednju skolu.
Ali slazem se da je to potrebno i za fakultet.

Adonis_Vernalis

#8
Postavicu svima jedno retoricko pitanje (ili nekoliko)... nakon pricice koja sledi.

Zamislite svoju koleginicu sa Farmaceutskog fakulteta Univerziteta Ilinoisa u Cikagu. Recimo da se zove Karen. Recimo da je bila sjajan student... i prirodno je da je pozelela da upise doktorske studije. Dakle, zamislite je mladu i ambicioznu... upisuje doktorat, sva srecna dobija posao na faksu (eto kako neko moze da bude srecan i sa 1000-1500 USD stipendije, od cega 500-700 odmah ode na gajbicu u kojoj se mora ziveti), dobija grupu koju vodi... Studenti je obozavaju. Uspostavlja sa njima fenomenalan odnos, skoro kao iz americkih filmova o zivotu na univerzitetima, gde profa kao dobrocudni genije sedi na katedri odeven prilicno casual, klimata nogicama, a ceo amfiteatar - vise sa gelendera oni koji nisu nasli mesto na stepenistima - bez daha slusa ono o cemu guy prica... Svima promice cinjenica da ona sve to radi samo USMENO... ali, dodje vreme da se nesto mora nasarati na tabli... ili na folijama... i polako, na opsti, licemerni, tako americki uzas, svi otkrivaju da devojka NE UME DA PISE, jer je bolesna... Ta se valjda bolest zove disleksija (ili nesto tako), kada osoba ne moze da napise ono o cemu govori... cak ni prosta recenica nije bez gresaka...

Naravno, head mora da resava problem... Stavljen je pred tezak izbor... Otpustiti Karen, zato sto ne moze da pise, pa izgubiti nekoga ko je "rodjen" za taj posao, nekoga ko lako uspostavlja ciste, ljudske odnose sa studentima, nekoga ko ima "uvid u siru sliku"... ili je ostaviti da radi posao koji ne moze da se radi bez pisanja... ko ce joj pisati radove, bez kojih ne moze... ko ce joj voditi laboratorijski dnevnik i beleske.... ko ce joj napisati doktorat... kako ce predavati, ocenjivati, funkcionisati? Napominjem, ona je osoba na granici genijalnosti i zavrsila je fakultet a da rec nije zapisala...

Head je resio ovaj problem. Necu vam reci kako... Stavicu anketu... Admine, help! Pogledacu vase odgovore, a onda cu da vam kazem kako je taj covek resio veliki problem drugog coveka... Mozda ce biti inspirativno... Farmacija nije avijacija... fizicka ogranicenja ne smeju da budu prepreka da neko upise ovaj ili bilo koji drugi fakultet... Znajte da se na americkim univerzitetima ZNA kako bioloske i hemijske oglede treba da rade cak i slepi, a ne daltonisti... Mogu vam pokazati primerak laboratorijskog prirucnika za vezbe iz ekologije, koje se rade na jednoj vrsti mikroskopskog racica zvanog Artemia salina... Racic ima nezgodnu osobinu da ugine kada mu se nesto u zivotnoj sredini ne svidja... Covek ima jednu nezgodnu osobinu da je tu osobinu uocio... i sada je Artemia salina postala hairless guinea pig, laboratorijsko zamorce koga svi truju cime god im padne na pamet... Svi rade sve. Ironija: niko nije postedjen necega samo zato sto je, ko sto bi Ameri rekli "visually impaired"... :ninja:

A posao? Posao je nesto drugo. Na poslodavcu je da odabere onoga cije mu se radne i ljudske karakteristike vise dopadaju, ili mu vise odgovaraju. Pa i tada mora dobro da razmisli da li cini nekakvu diskriminaciju (setite se prica o gojaznima koji su izgubili posao) ili ne... Mislite o tome...

AVENDON

Disleksiju imaju najpoznatiji Holivudski glumci, citao sam pre nekoliko godina u novinama. Zapamtio sam samo da je ima Tom Kruz.

Adonis_Vernalis

 :~

Na zalost, Karen nije mogla da potrazi posao kao glumica, jer nosi naocari, malo je debeljuskasta, prilicno smotana (otpada dobra udaja kao resenje njenog problema... :wink:) i ima gadan cikaski naglasak...

Anketa, anyone?

:~

AVENDON

Zamolila bi nekog od studenata ili kolega da joj napise predavanja na folije, ili je imala pomocnika koji je pisao na  tabli umesto nje, .......... :`?


p.s. nisam ni mislio da postane glumica :) :) :), nego sam hteo da pokazem da se sa disleksijom moze ziveti i da to ne bi trebalo da diskriminise ljude

pereca

Avendon mi uze reci iz usta.
Naravno da mi prvo pada na pamet neko od studenata koji ce joj asistirati, a za nagradu dobija rad sa genijem, mnogo vece mogucnosti za prosirenje svojih znanja, tutorstvo :wink: i sl.

Mada uvek ima i onih koji su u obavezi da rade drustveno koristan rad, tzv. osudjenici.
Ili neka savremena multimedijalna tehnologija za osobe sa hendikepom, koja reci pretvara u slova - ako to postoji.

da li je dozvoljeno dati vise odgovora  :roll:
Izvinjavam se ako nije.

Ajde, dajte odgovore. Zivo me interesuje resenje :`

AVENDON

Quote from: pereca on 08-06-2006, 11:40:00
neko od studenata koji ce joj asistirati, a za nagradu dobija rad sa genijem, mnogo vece mogucnosti za prosirenje svojih znanja, tutorstvo :wink: i sl.

Pereco, ovo si bas lepo rekla!!!!!!!!

pereca

Quote from: AVENDON on 08-06-2006, 11:48:39
Quote from: pereca on 08-06-2006, 11:40:00
neko od studenata koji ce joj asistirati, a za nagradu dobija rad sa genijem, mnogo vece mogucnosti za prosirenje svojih znanja, tutorstvo :wink: i sl.

Pereco, ovo si bas lepo rekla!!!!!!!!

Pa, eto  :embarrased: