Farmaceutska hemija

Started by lingvaleta, 17-01-2009, 17:40:17

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frckica-j

Ne mora da znaèi to za Agbabu! Sve zavisi od toga kako su predavanja rasporeðena. Kada sam ja izlazila na ispit kod nje, bio je ujutru, èini mi se u 9.
Sreæno vam bilo!!! :~

Jovana Bg-Bl

I ja sam nacula da dolazi Sote...da li je istina ili ne,videcemo  :smekerica:

lingvaleta

ako je neko polagao farmaceutsku danas kod Sotea mozda ne bi bilo zgoreg da nam napise utiske...i bilo kakve informacije o sledecim rokovima bi bile korisne... :wink: :~ :~ :~

Maki078

Da...slazem se.Ako neko ima informaciju o junsko/julskom roku u Bl i da li æe biti 2 termina ili samo 1 za fer.hemiju,please neka proslijedi...mo¾da neki okvirni datumi?
Hvala unaprijed:)))

Jovana Bg-Bl

Ja sam polagala...Sote je bio fantastican(bilo nas je mnogo,pa nije pitao 6. pitanje)...ishod:sedmaja kao soliter  :~
Obavezno treba znati dokazne reakcije!

frckica-j

Mrzim dokazne reakcije!!! Èitav ispit ima o tome, i jo¹ im to nije dovoljno, nego u svakom ispitu ima dio i o tome! Fuj!!!

Maki078

Cestitam,Jovana...svaka cast:))mozes li navesti vise detalja sa ispita?tipa:kartice?i koje dokazne reakcije se moraju obavezno znati na ispitu,malo sam van tog fazona:)))staaari apsolvent

Jovana Bg-Bl

#22
Postoje 22 kartice (navodno se vrte kod agbabe),a kod Sotea treba sve.
[hide]Ubacicu kartice danas ili sutra,kao i te detaljcice.[/hide]Pozzz :)

Maki078

Hvala puno na svemu:))

Jovana Bg-Bl

Dokazne reakcije

-JOD:sa konc H2SO4-razvijaju se ljubicaste pare(nikako ne reci sa skrobom  :nene:,to ih uzasno nervira)
-SUMPOR:oxidise se sa konc HNO3 do sulfatnog jona,koji sa Ba daje beli talog BaSO4
-AZOT:supstanci se dodaju 2 granule NaOH,zari se ,stavi se iznad crveni lakmus papir=on poplavi
-JODOFORMSKA PROBA:supst se doda NaJ u baznoj sred.=izdvaja se jodoform(zut,karakter mirisa)…..koristi se za dokazivanje etanola,aldehida,,progesterone!!!!
-FENOLI-sa FeCl3 daju plavo ili ljubicasto obojene komplexe,rastvorne u void
-DIAZO REAKCIJA-supst+HCl+NaNO2=diazonijum so koja sa beta naftolom(on je ovde reagens!!!-to pita)=narandzasti talog
-PARRIEVA-karakteristicna za barbiturate;sa Co2= jonima grade ljubicaste komplekse(barbiton,fenobarbiton-vidi hipnotike,injekc. Anestetike,antiepileptike;razlika fenobarbitona I barbitona-nitrovanjem fenil gr fenobarbitona=zut proizvod
-MUREKSIDNA-karakteristicna za purinske baze,der metilksantina(vidi  psihostimulanse,der ksantina kao bronhodilatatore,antimetabolite,antivirotike)


Nadam se da ce pomoci,srecno Maki,lingvaleta…a I svima ostalima! :ok:

Bred

nesto vec postoji, mozete slobodno da koristite pretrage i foruma i tema  :wink:

Dokazne reakcije (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,29.msg112.html#msg112)

Seme za prakticni iz farmaceutske - dokazne reakcije i postupci za izvodjenje (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,10359.0.html)

i

Dokazne reakcije sa usmenog (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,9960.0.html)


frckica-j

Hvala Brede!!! Jovana, zaboravih ti èestitati ranije! Èestitam!!!

Mrzim dokazne reakcije!!!  :bljak:

Jovana Bg-Bl

hvala,hvala .... :~
ljudi koji nisu izlazili,preporuka:samo izlazite,na svaki rok,potrebna je i sreca za ovo!

Bred


mala zeljka

Da li neko zna kada je prakticni iz farmaceutske hemije?  :thanx: