Prava studenata da po¹tuju prava ¾ivotinja

Started by Darker, 25-10-2007, 16:08:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AquArius

I ne samo na to.
Ljudi mogu biti cudesno dobri,
ali i cudovista.  :ohwell:

tarantulica

Ne seæam se da smo gledali na farmakologiji kasetu sa zecom, to je verovatno bilo na poslednjim ve¾bama, na koje nisam oti¹la...  :roll:

Znam da smo na nekoliko ve¾bi gledali oglede na izolovanom crevu....

©to je takoðe besmisleno, jer je u¾asno dosadno, svaki put prikazuju kako demonstrator pipetira odreðenu zapreminu neke supstance i ubacuje u sistem, pa se doza poveæava, a efekti menjaju...
Ne seæam se nièega, jer me je to ponavljanje uspavalo potpuno...  :ohwell:

Duke

Bogumi dosta studiram, vec sam stara kuka, a jos nisam video ni jednu labaratorijsku zivotinju (cak sam ja bio zamorce, posto su nekad nama vadili krv iz fiziologije)

olgica

Ja sama juce gledala neki film(crtani) sa nekim psima koji su pobegli iz laboratorije gde su im radili neke nebulozne experimente, npr. koliko dugo mogu da plivaju u vodi, i jos svasta nesto, i drze ih do same granice smrti.
Uzasno!

Enea

OK, ja jesam protiv tih ispitivanja na zivotinjama, ali koja je alternativa?
chak i l'orealov sistem 3d veshtachkih koza, as dermatologicaly tested, nikada necje biti adekvatan, koliko prava koza..

Adonis_Vernalis

Svako ko se bavi naukom, bar na ovom fakultetu, itekako je dobro upoznat sa procedurom koriscenja laboratorijskih zivotinja, a postoje i odgovarajuci Eticki komiteti na nacionalnom nivou. Sadistima je pristup laboratorijskim zivotinjama poprilicno time otezan. Kao sto ne mozete objaviti rad a da u njemu ne pomenete serijski broj softverskog paketa koji ste koristili, npr. za statisticku obradu prikupljenih podataka, tako ne mozete rad da objavite, a da ne pruzite dovoljno dokaza da ste proceduru eksperimenta in vivo sproveli bas onako kako tvrdite da jeste. Cak ni biljni materijal ne mozete tek tako da naberete, a da ne ostavite trag u referentnoj ustanovi, trag u vidu herbarskog primerka, sa tacnim podacima kada, kako, koliko i ko je taj biljni materijal prikupio, a zatim identifikovao i gde se herbarski primerak moze pronaci.

AquArius

Citajuci predmete koji su namenjeni doktorskim studijam iz npr. farmakologije, kozmetologije, tehnologije, .. jasno se vidi da se velika paznja polaze na etiku i rad sa zivotinjama, kao i na poznavanje zakona, a o procedurama i tahnikama, necu ni da govorim. Nesto kao osnovi hirurgije se mogu nauciti, bar sto se tice zivotinja.

Dakle, niko tu nije kasapin na svoju ruku. Edukacija mora postojati.
Adonis je objasnio princip na kom se istrazivanja zasnivaju.

Enea

.. mi o dpp, dlp, ddp.. i papirologiji, a sa druge strane ne mozemo da nadjemo galenik pantenol, nego neki made in europe, a pishe cjirilicom...
da li, ko i kada, proverava te pisane procedure?

Adonis_Vernalis

One su predmet svakodnevne provere barem onoliko ljudi koliko cini naucnu zajednicu Majcice Zemlje. Budite sigurni da cu, kad god osetim da procedura koju primenjujem nije ispravna, presaviti papir i pisati odgovarajucem Etickom komitetu i obrazloziti zahtev da se procedura promeni.

Enea


Adonis_Vernalis

Zato su Japanci izmislili providnu zabu...

Enea

a moja drugarica je neki dan na ispitu rekla da se protivi tim ispitivanjima na zivotinjama. ne znam da li je zbog tog stava mogla da padne ispit.. mishljenja sam da alternativa ne postoji..
da li sam ja ovde chitala da je odobreno kloniranje mesa? mislim da u usa to odavno rade..

AquArius

Tesko je mogla da padne ispit, ali je verovatno mogla da uleti u raspravu, ako ima argumente i ako profesor preko puta ima sta da kaze na tu temu .. ali da padne ne verujem.

Enea

i ja to mislim.. no vratimo se providnoj zabi... :wink:

tarantulica

Quote from: Adonis_Vernalis on 29-10-2007, 12:42:57
Svako ko se bavi naukom, bar na ovom fakultetu, itekako je dobro upoznat sa procedurom koriscenja laboratorijskih zivotinja, a postoje i odgovarajuci Eticki komiteti na nacionalnom nivou. Sadistima je pristup laboratorijskim zivotinjama poprilicno time otezan. Kao sto ne mozete objaviti rad a da u njemu ne pomenete serijski broj softverskog paketa koji ste koristili, npr. za statisticku obradu prikupljenih podataka, tako ne mozete rad da objavite, a da ne pruzite dovoljno dokaza da ste proceduru eksperimenta in vivo sproveli bas onako kako tvrdite da jeste. Cak ni biljni materijal ne mozete tek tako da naberete, a da ne ostavite trag u referentnoj ustanovi, trag u vidu herbarskog primerka, sa tacnim podacima kada, kako, koliko i ko je taj biljni materijal prikupio, a zatim identifikovao i gde se herbarski primerak moze pronaci.

Profesore, da li ste o ovome prièali na predavanjima ili na ve¾bama?
Meni je sve ovo poznato i zato prihvatam kao opravdano kori¹æenje ¾ivotinja u nauène svrhe (dokle god se radi po pravilima).
Meðutim, stekla sam utisak da studenti mlaðih generacija nisu èuli tu prièu, bar ne isprièanu na adekvatan naèin, pa zato postoji nezadovoljstvo meðu njima na tu temu...
Da li je prièa o etici u nauci obavezna u nekom predmetu osim Istorije farmacije sa etikom, gde je etièki deo neuporedivo manji od istorijskog?