Analitika lijekova-pitanja na usmenom ispitu

Started by pigeon, 06-11-2009, 12:10:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jovana Bg-Bl

Ljudi,jel planira neko u BG u prvoj polovini oktobra kod prof Ivanovica na ispit?
Jel se zna mozda kad dolazi u BL(da ga ne zovem bas tada  :K2:) i jel zna neko,jel moze 1 covek,ili moea nekoliko da nas ima za usmeni u BG?

frckica-j

Ja mislim da mora biti minimum dvoje, ali nisam sigurna. Mora¹ da nazove¹ da pita¹...

tamara87

Da li neko zna kada je rok iz Analitike?

Jovana Bg-Bl

Quote from: tamara87 on 07-10-2010, 21:15:19
Da li neko zna kada je rok iz Analitike?
i mene zivo interesuje :)
ajmo drage kolege,neko iz BL...makar i da napisete da nema jos roka,znaci mi.  :thanx2:

Jovana Bg-Bl

Zaboravih da napisem moju kombinaciju kod prof Ivanovica:
1.analitika sulfonamida
2.talk,kaolin i BaSO4
3.adsorpciona hromatografija,vrste veza
4.primena spektrofotometrije u kvalitativnoj analizi
super je Brka  :K2:

bozana

Profesor Ivanovic je super. Moja pitanja su:
                           1.analitika steroida
                           2.analitika derivata salicilne kiseline,fenotiazina i barbiturata
                           3.antacidi
                           4.spektrofotometrija u kvantitativnoj analizi lijekova

optimisticna

Ako je neko izlazio juce na test kod profesorice,neka podijeli utiske sa ostalima, i ako se sjeca nekih pitanja da napise. Hvala.

optimisticna

Juce je prof.Darko Ivanovic odrzao pismeni ispit iz analitike lijekova u Banjaluci.
Prolaznost je bila velika,ocjene visoke. Ispit je trajao 2h.
Kakav je bio test studenata po Bolonjskom programu,ne znam.
Test studenata koji studiraju po starom programu je izgledao otprilike ovako:
MALA PITANJA(NOSE 1 POEN):
1.)Napisati djelovanje sljedecih jedinjenja Ca: Ca-oksid,Ca-pantotenat,Ca-hlorid,rastvor Ca-hidroksida,Ca-bromid,Ca-karbonat,Ca-sulfas usta.
2.)Napisati reakciju Mg sa NaOH,rastvaranje nastalog taloga sa MgCl2, i nastanak taloga sa sekundarnim Na-fosfatom.
3.)Napisati reakciju Al sa NaOH i sa NH4OH. Zatim na zaokruzivanje:kako djeluju rastvorna jedinjenja Al, a kako nerastvorna?
4.)Farmaceutske supstance su uglavnom nepolarne. Na zaokruzivanje:koja metoda se koristi za njihovu analizu RP-HPLC ili NP-HPLC?
5.)Objasniti sta znaci izokratska ,a sta gradijentna eluacija kod RP-HPLC metode? Zatim na zaokruzivanje:koja eluacija se koristi za supstance slicne polarnosti,a koja za supstance razlicite po polarnosti?
6.)Napisati i objasniti reakciju tetraciklina u baznoj sredini.
7.)Napisati reakcije penicilina u kiseloj i baznoj sredini. Koji su tip reakcije?
8.)Napisati 3 oficinalne metode za odredjivanje tacke topljenja.
9.)Sta je specificna opticka rotacija(po farmakopeji) i napisati odgovarajuci izraz?
10.)Objasniti na primjeru jednog sulfonamida njihovu amfoternost. Koja funkcionalna grupa sulfonamida gradi soli sa kiselinama,a koja sa bazama? Od tih nastalih soli koja reaguje bazno,a koja kiselo u vodenom rastvoru i objasniti zasto?
VELIKA PITANJA(NOSE 2 POENA):
1.)Napisati i objasniti reakcije penicilaldehida sa Felingovim,Neslerovim i Tolensovim reagensom.
2.)Napisati i objasniti reakcije 3-keto steroida sa 2,4-dinitrofenilhidrazinom, sa semikarbazidom i sa tiosemikarbazidom.
3.)Napisati formulu hloramfenikola i imenovanje jedinjenja.Napisati sve reakcije hloramfenikola:
-reakcije na nitro grupu
-reakcije poslije kisele hidrolize
-reakcije poslije bazne hidrolize
-reakcije gradjenja kompleksa sa metalnim jonima.
4.)Napisati i objasniti diazo reakciju kod sulfonamida. Napisati i objasniti reakciju kuplovanja nastale diazonijum soli sa beta-naftolom,koji je tip reakcije kuplovanje? A onda na zaokruzivanje:beta-naftol se rastvara u vodi,bazi ili kiselini.
5.)Smjesa dve komponente je analizirana RP-HPLC metodom.
a)nacrtati hromatogram,obiljeziti mrtvo vrijeme,retenciono vrijeme i korigovano retenciono vrijeme za obe komponente
b)napisati formule za faktor kapaciteta k, faktor selektivnosti i faktor rezolucije Rs
c)koje uslove moraju ispunjavati navedeni faktori pod b).
Eto,nadam se da sam nekom pomogla.