Uvodni test

Started by suncica, 06-11-2009, 12:43:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

knez

ja mislim decimiligramata duo et centimiligramata quinqve

mima385

a moze li centimiligrammata viginti quinqe ? mislim da moze.

ima li neko iz juna sta je bilo?

malena

E a jel moze opet neko detaljno da obasjni onu foru sa 5 grama glukoze kakva je tonicnost?  :wink:

makica

Quote from: Keleraba on 19-05-2010, 22:59:27
kako biste procitali broj 0,25 mg...mene buni zato ¹to su ovde miligrami? ne znam da li to ima neke veze

meni je lakse da to pretvorim u grame pa da procitam
0,25mg = 0,00025 g pa je to onda kao sto je neko vec napisao - decimiligramata duo et centimiligramata quinqve  :wink:

Malena, aako mislis na dodavnje 5g glukoze u 95g 0,9% r-ra NaCl? Onda dobijas hipertonican rastvor posto ti je 0,9% r-or NaCl izotonican.
:K2:

malena

Pa da na to... Jer samo tako mogu da napisem na testu ili mora neko objasnjenje???

makica

Mislim da je dovoljno da napises da je 0,9% r-or NaCl IZOTONICAN.
Sto znaci da ukoliko dodas i miligram gly on vise nece biti izotonican  :K2:
Ja mislim da je to pitanje na zaokruzivanje i da je dovoljno samo da zaokruzis hipertonican  :wink:

magi

Izlazila sam u junu,ali informativno,sto bi rekli :roll:,i pala sam uvodni.
Posle nisam bila vredna da zapisem pitanja,pa cu vam otprilike reci kog su tipa onoliko koliko se secam,sta da se radi kad ne misli covek na vreme...

Dakle,1. pitanje prevesti sa srpskog na lat(to su ugl. brojevi),a 2.sa latinskog na srpski. Sve poznato,tipa M.f.globulae vaginales i sl.

Najvise poena nose zadaci,i to je najbitnije da se ne omane:
1)bilo je da se odredi neka izotonicnost,ali je moglo preko C,pa nije frka
2)centezimalni rastvor-nesto u vezi sa tim :ohwell:,
3)koliko je podloge potrebno za izradu 5 supozitorija za dete,pa ponudjeno <5g,=5g,>5g da se zaokruzi,sto ide bez ikakvog preracunavanja.
Za sve zadatke su ponudjena resenja na zaokruzivanje.

I,koji od ponudjenih emulgatora je U/V,pa ponudjena 4.

Nisam bas od neke pomoci,ali bar da imate ideju na sta da obratite paznju... Srecno

malena

Evo moja pitanja od danas ne znam bas sve od reci do reci ali nesto tipa...
1.d.t.d 40
q.s ad 14ml
2.izdaj u boci sa kapaljkom
14 %
3. data je supstanca 0.002 u prasku da li se radi triturat ili centizimalni rastvor pa sad dateh 4 odgovora dva triturata dva C.R. 1:10 1:100
4.dat je 75g NaCl 0.7% rastvor i 75 neke supstance i dati njihovi konstante pa da li je rastvor hiper hipo ili izotonican
5. koliko podloge treba za 15 supozitorija sa 500mg metronidazola,dat faktor istiskivanja ponudjeni odgovori manje od 37.5  37.5 ili vise od 37.5
6.sta je sredtsvo za povecnja eviskoziteta u mislim kapima ovo sad nem pojma kako bese al ponudjen PVP BHt i jos neka dva
7.sta je sredctvo za geliranje i hidrogilnom gelu karbopol glicerol ili jos neka dva

He he test je popularno nazvan BRZI PRSTI ko prodje ide na vrucu stolicu...  :djavo :djavo :djavo :djavo
Eto toliko od mene test nije naivan jer nemas dovoljno vremena radi se samo 10 minuta,bez digitrona... Ja prosla test al sam zeznula mislim recepte... :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

mali veseljak

1. Napisati na latinskom: a) 15%  b) podeli na 40 istih doza
2. Prevesti na srpski jezik navedene termine i skracenice. Za navedene skracenice napisati i pun naziv na latinskom jeziku.
a) q.s. ad 100ml
b) M.f. supp. pro adult.
c)Da ad vitr. gutt.
3. Za izradu praska za oralnu upotrebu potrebno je odmeriti 2mg ergotamin-tartarata. Dodavanje ove kolicine supstance ce se izvrsiti odmeravanjem:
a) 2 kapi 1% centezimalnog rastvora
b) 0,2g triturata 1:10
c) 0,2g triturata 1:100
d) 2,0g 1% centezimalnog rastvora
4. Kada se 75g vodenog rastvora efedrin-hlorida koncentracije 3,2% m/m pomesa sa 75g rastvora NaCl koncentracije 1,0% m/m, dobijeni rastvor je ( A=0,28 C=3,2 za efedrin-hlorid  i A=1,0 C=0,9 za NaCl ):
a) hipotonican  b) izotonican c) hipertonican
bilo je jos cetiri pitanja, tri na zaokruzivanje i cini mi se neko izracunavanje podloge za vagitorije i to da se zaokruzi na pr. da li je 25g, vise od 25g, manje od 25g.

Keleraba

jel moze neko da uradi ovaj poslednji zadatak sa proverom tonicnosti cisto da vidim razmisljam li u pravom smeru? :K2:

sea_girl

 rastvor efedrin hlorida je koncentracije 3.2% i vrednost C je takodjer 3.2 pa je to izotonièan rastvor

rastvor natrijum hlorida je koncentracije 1% a njegova C vrednost je 0,9 pa je ovo hipertonièan rastvor, pa kad se ta dva rastvora pome¹aju dobija se hipertonièan rastvor

bebica111

danasnji test
1. napisati na latinskom a)540 mg  b) izdati istih 12 doza
2. napisati skracenice cele na latinskom i prevesti na srpski: a) q.s b) Dcf   c) Add insill.
3. Kada se 75g vodenog rastvora efedrin-hlorida koncentracije 3,2% m/m pomesa sa 75g rastvora NaCl koncentracije 1,0% m/m, dobijeni  rastvor je ( A=0,28 C=3,2 za efedrin-hlorid  i A=1,0 C=0,9 za NaCl ):
a) hipotonican  b) izotonican c) hipertonican
4. jedan prasak sadrzi 4mg ergotamin tartarata. kako se odmerava supstanaca ako se izradjuje 10 takvih praskova
a) 0,4g 1:10 triturata  b) 4g 1:10 triturata c) 4g 1% CR  d) 0,4g 1:100 triturata
5. ako preparat sadrzi 25% ZnO, 25% skroba i 50% belog vazelina, to je: a) lipofilna mast  b) hidrofilni gel  c) lipofilna pasta  d) hidrofilni krem
6. Koliku kolicinu vode (prema PhJugV) moze da veze 7,5g Adeps Lanae: a) 3,25ml  b) 7ml c) 10ml  d) 15ml
7. kojim se postupkom vtrsi sterilizacija podloge Excipiens ad ng antibiotica u uslovima apoteke a)suvi sterilizator  b) membranski filtri  c).......

lucia

da li ima neko test druge grupe?...bio je uzasan, rekli su mi da je neko slikao, bilo bi lepo ako bi bilo prekucano ovde.. :)

LenaMi

Ovako je nekako iagledao "testic" danas

1.da se napise na latinskom 0,0015 hitno!u ruke le karu
2.da se napise pun naziv za skracenice i prevod O0 O0 O0 O0 :smekerica: m.f.pulv.adsper,ad us. prop. ,vitr. collo amp.
3.kako se sterilisu masne podloge od neutralnih ulja(suv vazduh)
4.10 praskova po 10 mg lekovite supstance,pitaju kako da se odmeri(tacno je  direktno,merljivo je)
5.mesan je izotonican i hipotonican rastvor,pitanje je kakav se dobija(hipotonican)
6.kolika je masa potrbna za izradu 10 sup. u kalupu od 2.5,podloga je Witep. a aktivna sup. paracetamol 250 mg po sup.  a f je 1.5(vise od 25g)
7.koji tip preparata je propisan(data je zinkova pasta)

kajakaja

Moze li neko da mi objasni ovaj zadatak sa kolicinom podloge za supozitorije?