Nova skripta - 130 str.

Started by pexualis, 20-04-2011, 09:13:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pexualis

Pozdrav svima! Juce sam polozio farmakologiju iz drugog puta, dobio 8. :-) Danas sam ostavio u kopirnici fakulteta svoju skriptu, koja ima oko 130 str. Skripta je radjena po ispitnim pitanjima, znaci naslov, i odgovor. Pisao sam je nesto vise od mesec dana, to mi je oduzelo zaista dosta vremena, ali se na kraju zaista sve isplatilo. Poceo sam da spremam farmu 1. decembra, ucio sam 2 meseca, prelazio po nekih 10-15 stranica svakog dana, i posle skoro dva meseca strebanja sam shvatio da sam dzabe procerdao to vreme, jer mi u glavi nije ostalo ni 20%. Problem je bio u tome, sto uglavnom pamtim fotografski, gde mi sta stoji u svesci, a u Boskovoj skripti, (KOJA JE ODLICNA I KOJU SAM KORISTIO KAO GLAVNI MATERIJAL ZA SVOJU SKRIPTU) jedno ispitno pitanje moze da bude razvuceno i na desetak stranica, a to je onda jako komplikovano sloziti u glavi i posle to znanje prizvati na ispitu. Zato sam se dao u veliko ispisivanje, tako da sam uspeo da bez ikakvih skracenja, napisem svoju skriptu, gde je sve slozeno po ispitnim pitanjima, vecina pitanja staje na pola A4 str. tako da je i mnogo lakse za ucenje, a i za prisecanje na ispitu, jer lakse je drzati u glavi stotinak stranica nego 500. :-) Ono sto fali od pitanja je Funkcionalna organizacija CNSa, Funkcija endotela, Glaukom, i Vitamini, a to je vec manji problem. Druga oblast je dosta sazeta, jer sam je radio na brzinu, ali i ona je sasvim dovoljna. Takodje, na 12 stranica sam napisao mini verziju ispita, koja sluzi za brzo podsecanje pre nego sto krenete na ispit. :-) Ako se negde potkrala neka greska, ne zamerite, vec sta vam nije jasno proverite u ostalim predavanjima, ali garantujem da je 90% stvari super odradjeno, i mnogo mi je olaksalo da polozim ispit, a pred ispit sam bez problema ponavljao i po 60 pitanja dnevno naglas, jer je zaista lako prizvati to znanje kad vam tih 60 pitanja staje na 40 stranica. :-) Srecno svima na ispitu! :-)

P.S. Naravno, kad saznate kod kog profesora polazete, najbolje je da procitate slajdove koje je taj profesor objavio, i tako malo dopunite pricu za svaki slucaj. Ali ja sam samo sa ovom skriptom, prvi put izasao u martu kod prof. Miroslava, ispitivao me je 1h 45min!!! Postavio mi je sigurno preko 50 podpitanja, dosta toga sam i znao da mu odgovorim, ali odlucio je da me ne pusti, iako sam bio ubedjen da sigurno prolazim. Ali me je na kraju pohvalio da se ne sekiram, jer imam "KVALITETNO ZNANJE, DA LEPO POVEZUJEM STVARI, I DA JE TO ZNANJE KOJE NECE MOCI BRZO DA ISPARI, I DA SE NE DOVODI U PITANJE DA LI CU SVAKI NAREDNI PUT KADA IZADJEM NA ISPIT USPETI DA NAPISEM ODLICAN KONCEPT I SEDNEM PRED PROFESORA." :-)

bilja_tb


malena

Da nemas to slucajno u elektronskoj formi?  :K2: :K2: :K2:

pexualis

Nemam, sve sam pisao latinicom, stampanim slovima tako da se lako cita. I da neko ne pomisli, od ovoga nemam nikakvu zaradu. Zelim da jos mnogo ljudi nauci, razume i polozi farmu, a za to potrosi mnogo manje vremena i zivaca od mene. :-)

Bred

E bilo bi dobro jos samo kad bi neko to i skenirao i okacio.  :wink:

plavooka

I ja se pridruzujem cestitkama! Svaka cast kolega! Slusala sam te kod Savica i prilicno sam se iznervirala sto te nije pustio. Izasla sam i pomislila da nikada necu poloziti ovaj ispit. Ali,ima nade  :wink: danas idem po tvoju skriptu i nadam se da ce mi pomoci, jer nameravam samo odatle da ucim  :lol: Hvala puno jos jednom!

pexualis

Hvala! :-) Ako neko bude imao neke nedoumice, neka mi slobodno pise na [email protected]. Oblasti ne idu istim redom, poceo sam sa CNSom. Na kraju skripte je 2. oblast, pitanja kao sto su Beta blokatori su samo navedena, smatrao sam da nema potrebe da ih ponovo pisem, jer ih imate i kod Antiaritmika, i u Hronicnoj srcanoj insuficijenciji. Ako se nekome ucini da je nesto nedovoljno, verujte mi iz iskustva da je i vise nego dovoljno, jer se studenti na ispitu ne sete ni svega sto tu pise. Najbitnije je za svako pitanje znati makar sustinu, a ova skripta ima mnogo vise od sustine. :-)

plavooka

Pa, kolega, vi ste divni, ja nemam reci  :Bog Hvala za sve informacije, idem po skriptu cim pre, kako bih se u maju resila farme! :)

zooca

jao, pa to je divno! :cvet radi li kopirnica subotom? :P

pexualis

Po¹to me dosta ljudi pita da li je ovo dovoljno, jer im se èini da ima malo, moram opet da malo pojasnim. Skriptu sam pisao na osnovu Bo¹kove skripte, nisam ni¹ta drastièno skraæivao, veæ sam veæinu stvari malo uprostio svojim reèima, i ne¹to ¹to je tamo na vi¹e stranica, stavio na jednu jer je preglednije i lak¹e za uèenje. Ako ¾elite da ¹to br¾e sagledate ispit kao celinu, nauèite ga iz ove skripte. Potrebno je bar 3 prelaza da budete sposobni da èim vidite naslov pitanja, znate o èemu æete tu da pi¹ete. Prvi uslov da uop¹te imate ¹ansu da polo¾ite ovaj ispit, jeste da napi¹ete dobar koncept, a to æete samo uz kori¹æenje ove skripte sigurno moæi. Skriptu sam poèeo da pi¹em poèetkom februara, a ispit sam umalo polo¾io veæ u martu, ali sam ga ipak sredio u aprilu. Za tih 80 dana sam moju skriptu pre¹ao 8 puta, dan pred ispit sam bio siguran da znam svako ispitno pitanje, nisam ni morao ni¹ta da listam, ali za takav nivo znanja treba dosta odricanja, i ¹to vi¹e puta preðete ispit veæa je i ¹ansa. I naravno, raspitajte se ¹ta ko vi¹e tra¾i na ispitu, naðite i predavanja tog profesora i èisto malo prelistajte i dopunite znanje ako mislite da je ne¹to mnogo op¹irnije. Ali ovo je odlièna baza, jer bolje je znati o svakom pitanju recimo 70%, nego cepidlaèiti sa nekim pitanjima i uèiti ih do sitnih detalja iz vi¹e skripti i izvora, a onda da na ispitu ne znate da poènete neko sasvim opu¹teno pitanje koje ste manje radili...

P.S. Uvek pi¹ite koncept i poku¹avajte, jer mo¾ete i sa osrednjim znanjem da polo¾ite, a mo¾ete i da znate nekad za 8, a da ne dobijete ni 6! Sreæno svima!!! 

malena

U kojoj kopirnici je ova skripta? :wall: :wall: :wall:

milicagm

Na faxu,ona pored stare skriptarnice.

splavovi

Jel neko poceo da uci odavde? Da li je pametno da iz nje pocnem da ucim bez ikakvog predznanja?  :~

mina-L

Ja kombinujem Boskovu skriptu, Varagica i ovu od 130str. E sad, prvi put izlazim na ispit cisto sad da probam da odgovaram...

Pericka

te skripte vise nema u kopirnici, mada kazu da je nisu ni imali??? :( ne znam u cemu je fora...jel ima nekog ko moze da je skenira i postavi na net kako bi mogli mi ostali smrtnici da dodjemo do iste? :/