Kolokvijum iz kinetike?

Started by spadalo, 16-11-2006, 09:47:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

besno pile

A evo i majih pitanja:
1. princip na kome se zasnivaju imunohemijske metode
2.sta se podrazumeva pod validacijom metoda?
3.kakve fiz-hem osobine treba da ima IS i zasto?
4.tehnika extrakcije jonizovanog jedinjenja t-t extrakcijom?
5.u kojim subcelularnim frakcijama su enzimi I faze, a u kojim enzimi II faze?
6.ako imamo imipramin(slaba baza),kako pospesujemo njegovu eliminaciju?
7.sta je mikrodijaliza?
8.sta su metabonati?
9.(na zaokruzivanje)kakvi su obicno peoizvodi metabolizma II faze?
10........ne secam se  stvarno...... :stid:

Bred

ja u ovoj kombinaciji ne bih znao bar 2 pitanja :roll:

Bred

#17
evo ih sva pitanja (http://server6.theimagehosting.com/image.php?img=scan0001.gif)

(http://server6.theimagehosting.com/image.php?img=scan0002.gif)

(http://server6.theimagehosting.com/image.php?img=scan0003.gif)

milena_dj

ako iko zna kakvi zadaci ili koji su do sada bili na II kolokvijumu,i ako ima vremena neka napise>havala

Ajvi

#19
Evo mojih zadataka sa II kolokvijuma iz kinetike, danas sam imala:   :loptica

1. Ako se lek doze od 50mg primenjuje iv injekcijom 3h ili 6h, koji FK parametri se menjaju:
a) Css    b)Css, min   c)Css, max   d) %Fl    e)PIKss    f) Vd    g) CL      (vredi 1p)

2. Lek je dat iv infuzijom, poznati parametri su t1/2, Css,tau , Vd, D=250mg trazi se:
a) za koje vreme se postigne conc u krvi 95% od ravnotezne
b) ako pacijent ima klirens 50%, predloziti rezim doziranja (misli se na R0)
c) nacrtati grafik
d) predloziti Di, cemu sluzi Di       :C       (nosi 3,5p)

3. Predloziti rezim doziranja leka ako je terapijska sirina 10-25mg/l (srednja koncentracija 15mg/l), a u dozi >30mg ispoljava toksicne efekte. Dati su t1/2 i Vd. (fino pise u zagradi da se traze: D0, Di i τ=tau)                 (2,5)

4. Ako je t1/2=7h, i zna se da se lek izluci 80% nepromenjen, izracunati KNR, i prokomentarisati kojim procesima lek podleze na nivou bubrega, ako je dat Vd.      (1,5)

5.  Dat je lek brzom iv injekcijom (1,5mg/kg) u 10 dobrovoljaca prosecne mase 75kg i analize izmerenih konc, primenjen je dvoprostorni FK model i dobijene sledece vrednosti: A=.., B=.., α=.., β=.., izracunati conc leka u plazmi posle t. Nacrtati C-t profil i prokomentarisati koje kineticke procese pratimo. Izracunati Vp, tj volumen centralnog prostora.        (1,5)

Izvinjavam se zbog zurbe, mozda sam nesto zabrljala.. Uglavnom, dati su vam svi parametri koji su potrebni za racun (ako sam ja neki ispustila:). Sorry.

PS. nisam ni za bodovanje 100% sigurna, ali tog tipa je otprilike..  :)

     Srecno svima na kolokvijumu!!!!    :~  :~  :~  :~

Bred

Hvala ajvi, ne izgleda nimalo naivno.... :roll:

mullala

Ajvi, bejasmo ista grupa na kolokvijumu.
Zadaci su ok, treba malo da se promucka glavom (i da se znaju formule na pamet jer ako ih ne znate potrosicete sat vremena na izvodjenje formula koje mozda na kraju i nisu bas tacne...)
Sta mislis, u poslednjem zadatku, ako nije izracunato Vp, koliko je to poena? (u bodovanju jeste bilo 1.5)
I nesto mi nije bilo jasno oko skiciranja tog grafika za poslednji zadatak... Ali to je samo zbog nedovoljnog ucenja :)

Ajvi

#22
Pa aisis. rece da ce bodovati parcijalno.. Bas je faca, jednom priliko je rekla:"ja dajem poene i za ideju, kad neko pocne zadatak.." Sigurno cete shvatiti koja asis. je u pitanju!  :happy:
Mozda ce ti dati 0,5 poena manje..  :hm
Sto se tice tog grafika, i ja sam ga zvrljala, malo.. :) al' to je onaj standardni, koji smo radili kod 2-prostornog modela.. nista spec.
Moze li neko da se udubi u problematiku dobijanja tau u 3. zad.? Kako se ono racuna? Tnx   :cvet

Bred

#23
tau=1.44t1/2*ln[Cssmax/Cssmin] jel to problem?

Ajvi

#24
Tek sad, kad sam videla formulu, secam je se kroz maglu..  :H  Ne verujem da bih se setila na kolokvijumu, cak ni da sam gvirnula u neciji rad!  :lol: Eto, bar znate da trebate da je pamtite!!  :run Ja vise ne moram..
'fala Boss!!! You're the Boss!!!  :Bog  :Bog  :Bog

salexandar16


Bred

ajvi, ta formula je jos i jednostavna,kakvih sve ima koje mi uopste ne idu u glavu :roll: :lol:
salexandre, pojasni?

salexandar16

Nije mi jasno kako moze da se izracuna Css max i Css min ?

Bred

Zasto bi to racunao? uglavnom to daju kao podatak, pretpostvaljam da je kvaka u ovome
Quoteterapijska koncentracija je 15-25mg/ml
...

salexandar16

Da,da, sada sam se setio... Hvala!