Kolokvijum - supozitorije

Started by Maslacak, 27-02-2007, 19:17:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MiKy

stvarno je lagano,iscitajte sa malo paznje i nema da omanete...

Kamicak

Supozitorije su preparati za ______ primenu. (rektalnu)
2. Bacili se signiraju _________ signaturom. (crvenom)
3. Masa svih komponenti kod izrade supozitorija istiskivanjem iz sprica se uvecava za _____. (5-10%)
4. Polusintetske podloge za izradu supozitorija I vagitorija tipa Vitepsol ____ da emulguju vodu. (mogu)
5. Faktor istiskivanja je _____. (broj grama lekovite supstance koji zamenjuje 1 g podloge)
6. Vagitorije se signiraju ____ signaturom. (crvenom)
7. Za izradu bacila rucnom metodom podloga je ______. (Cacao Oleum)
8. Tezina vagitorija je ____ . (3-5g)
9. Prirodna liposolubilna podloga za izradu supozitorija je _____. (Butirum Cacao).
10. Supozitorije sa PEG:
a) rastvaraju se u rektalnoj tecnosti*
b) tope se na telesnoj T
c) deluju laksantno.

1. Supozitorije imaju _____ efekat. (lokalni ili sistemski)
2. Liposolubilna podloga za izradu vagitorija koja moze da emulguje vodu je _____. (Vitepsol)
3. Masa svih komponenti kod izrade vagitorija izlivanjem u kalupe uvecava se _____. (10- 20 %)
4. Kalupi za izradu supozitorija sa Vitepsolom ili PEG se _____ . (ne podmazuju pre izlivanja)
5. Bazdarna vrednost kalupa je _____. (masa podloge koja ispunjava 1 supljinu kalupa)
6. Bacilli mediccata se signiraju _____ signaturom.
7. Za izradu lek. Stapica rucnom metodom moze se kao podloga upotrebiti _____. (Oleum Cacao)
8. Tezina supozitorija za odrasle je _____. (2-3g)
9. Hidrosolubilna podloga za izradu vagitorija je ______. (glicerol- zelatinska)
10. Cacao oleum je na sobnoj temperaturi _____ . (cvrsta supstanca)


Najstabilnija forma Butirum cacao? (B)
Masa supstanci pri izradi supozitorija RUCNOM METODOM se NE NADOKNADJUJE!!!
Max T,do koje se greje Cacao Butirum? (36 stepeni)
Metodom sprica se izliva koja podloga (Butirum cacao)

P.S. Setajte,ljudi,citanje ostaje za kisne dane:)

kruger

1.supozitorije su preparati za _____ preparati.(rektalnu)-odgovor
2.bacili se signiraju______signaturom.crvenom
3.masa svih komponenti kod izrade supozitorija istiskivanjem iz sprica se uvecava za_______.5-10%,ne znam da li je odgovor ok.
4.polusintetske podloge za izradu supozitorija i vagitorija tipa vitepsol_______da emulguju vodu.mogu
5.faktor istiskivanja je________.broj grama ljekovite supstance koji zamjenjuje 1 g podloge
6.vagitorije se signiraju_______signaturom.crvenom
7.za izradu bacila rucnom metodom podloga je________.cacao oleum
8.tezina vagitorija je _____.3-5g
9.prirodna liposolubilna podloga za izradu supozitorija je_____.cacao oleum
10.supozitorije sa peg:
a)rastvaraju se u rektalnoj tecnosti.tacan odgovor

mina-L

#18
da,to je sve,samo predjite ova pitanja,kolokvijum nije tezak!

katarina

Imam pitanja iz Rp:

1. Da li sejem praskaste sups posle pulverizovanja?
2. Praktikum 118.str. 5.Rp/- Gde ide Ol. Ricini? U patenu sa podlogom ili sa njim rastrljam praskove?

bebica111

Za prosejavanje ne znam, ali Ol. ricini se dodaje praskastim supstancama koje se pomocu njega rastrljaju, a tek onda se dodaje otopljena podloga

mikele

Quote from: bebica111 on 13-03-2008, 22:56:12
Za prosejavanje ne znam, ali Ol. ricini se dodaje praskastim supstancama koje se pomocu njega rastrljaju, a tek onda se dodaje otopljena podloga
Ово за рицинусово уље је тачно,а за просејава јел мислиш на исти овај рецеп или уопште?
Ја нисам нигде нашао да пише да супстанце требају да се просеју после пулверизације код израде супозиторија где се супстанце суспендују.

BK

Sto se tice prosejavanja, miislim da mozes da napises u komentarisanju recepta, ne mogu da tvrdim ali mislim da treba da se proseje nakon pulverizacije jer nemoguce je sve cestice usitnis do istog stepena. (a opet smatram da ako ne napises da prosejavas nece ti nista reci).
Ono sto je bitno da se tek nakon prosejavanja odmerava supstanca! (zbog gubitka na situ)

malena

Jel moze neko da napise sta treba da se pise za podlogu Adeps solidus i koje je gustine i tako jos sta treba da se pise kad je dobijemo u receptu?   :hmm

katarina

Pa zar to nije witepsol???

Maslacak

Jeste Witepsol, samo se u farmakopejama nalazi kao Adeps solidus, tj Èvrsta mast, tj. Hard Fat u Extra Ph.
Iz Ph. Jug. V prepi¹e¹ nekoliko redova... ja imam na engleskom, ovako otprilike...

Sastoji se iz sme¹e triglicerida, diglicerida i monoglicerida dobijenih ili esterifikacijom masnih kiselina prirodnog porekla glicerolom, ili transesterifikacijom prirodnih masti.
To je bela ili skoro bela, vo¹tana masa, praktièno nerastvorljiva u vodi.
(pi¹e jo¹ ne¹to malo za rastvorljivost, ali to pi¹e¹ samo ako se tièe direktno tvog recepta).
I napi¹e¹ primenu: masna podloga za izradu supozitorija.

To je savr¹eno dovoljno, kakva gustina :K

mikele

Quote from: Maslacak on 16-03-2008, 22:33:49
Jeste Witepsol, samo se u farmakopejama nalazi kao Adeps solidus, tj Èvrsta mast, tj. Hard Fat u Extra Ph.
Iz Ph. Jug. V prepi¹e¹ nekoliko redova... ja imam na engleskom, ovako otprilike...

Sastoji se iz sme¹e triglicerida, diglicerida i monoglicerida dobijenih ili esterifikacijom masnih kiselina prirodnog porekla glicerolom, ili transesterifikacijom prirodnih masti.
To je bela ili skoro bela, vo¹tana masa, praktièno nerastvorljiva u vodi.
(pi¹e jo¹ ne¹to malo za rastvorljivost, ali to pi¹e¹ samo ako se tièe direktno tvog recepta).
I napi¹e¹ primenu: masna podloga za izradu supozitorija.

To je savr¹eno dovoljno, kakva gustina :K
И превише :>

malena

Ok hvala... Nisam ja znala da je to witepsol pa sam se malo zbunila...  :stid:

Enea

.. i podloga je izbora bilo da je supstanca hidrofilna, lipofilna ( postoje whitepsoli H, S, W.. razlichitih hidroksilnih brojeva.. )

lako oblikuje, lako izliva, brzo steze, pokazuje kontrakciju zapremine.. :pst

katarina

Ako padnem jedan Rp iz supp. i vag, da li onda polazem oba ili samo jedan?(Pitam ovo  zato sto nam nisu bili rekli npr za III kolokvijum da ako padnemo II ili III Rp, onda polazemo oba)