Учење фармакологије?

Started by Nina, 25-06-2007, 20:36:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ivilija


Nina

Хвала вам што сте се расписали!  :cvet
Да ли би неко могао да ми објасни разлику између физиолошког и функционалног антагонизма, нешто ми се не да да то разумем?

jecapereca

Fizioloski antagonizam je kada  2 supstance ili 2 leka prouzrokuju suprotne fizioloske efekte.(dejstvo je na nivou celog organizma)-npr. histamin i adrenalin
Funkcionalni kada 2 supstance deluju u istom organu preko razlicitih receptora i izazivaju razlicite efekte.(dejstvo je na nivou jednog organa)
Mislim da je tako, govorim po secanju posto nemam predavanja kod sebe.Neka me neko ispravi ako gresim

Nina

Хвала :~ сад ми је јасно!

jecapereca

Nema na cemu Nina, drago mi je ako mogu da pomognem.
Pitajte sve sto vas interesuje ako znam tu sam da pomognem, nije mi nikakav problem posto mi je ovaj predmet jako interesantan. :wave:

chupa

Kako pol utice na doziranje lekova?

jecapereca

Muskarci imaju vise misica a manjak masnog tkiva kao i vecu telesnu masuu odnosu na zene tako da bi liposolubilni lekovi imali jace dejstvo na zene.Medjutim to se skoro i ne uzima u obzir posto se doza (ili srednja pojedinacna doza) utvrdjuje prema muskarcu prosecne tezine. Zene takodje prolaze kroz razlicite faze zivota kao sto su trudnoca , laktacija (obratiti paznju na lekove koje prelaze u majcino mleko) naravno mesecni ciklus tako da tu treba obratiti paznju.


Nina

Да ли је битно да се зна колико траје испитивање субакутне и хроничне токсичности, имам неке опречне податке у мојим изворима?!

jecapereca

#24
@Nina, da li mislis na pretklinicka ispitivanja?
Ako mislis na to nema potrebe da detaljises. Dovoljno je da kazes sta pretkl. ispit. podrazumevaju a za klinicka nabrojis faze i kazes nesto o njima. Sasvim je dovoljno ono sto su vam ispricali na vezbama ili predavanjima.

Citat: chupa - Juèe u 17:46:54
Quotehvala :flower:
Nema na cemu  :happy:

sandric

Toksikoloska ispitivanja traju izmedju pola godine i 1,5 godina,tako su rekli na predavanjima

Nina

Ма никако да се оканем детаљисања... :wink:

Nina

#27
Имам два питања - отрови и антидоти из Варагића - јел треба све? 
и инсектициди - јел само они или и хербициди итд? из Варагића? Хвала!

И да, витамини - да ли је довољно оно мало што има у Варагићу?

jecapereca

#28
Quote from: Nina on 07-08-2007, 14:41:08
Имам два питања - отрови и антидоти из Варагића - јел треба све? 
и инсектициди - јел само они или и хербициди итд? из Варагића? Хвала!

Od toksikologije iz Varagica ti treba trovanje metalima (odnosno antidoti kod trovanja metalima) vise uopsteno-sustina, treba ti BAL,EDTA, cini mi se i penicilamin i ne mogu da se setim sta jos ima tu.
Insekticidi obavezno i to organofosfati koji su ujedno i inhibitori Ach, procitaj herbicide ne mogu bas da se setim da li i oni trebaju.
Po mom misljenju sasvim je dovoljno ono sto ima u Varagicu za vit.Obrati paznju na vit. D i njegovu ulogu.

ivilija

Za vitamine sigurno nije dovoljno iz Varagica jer sam ja imala vit. E i da sam ispricala samo ono iz V mislim da ne bih prosla nego sam vit. dopunila iz broma, farmaceutske hemije i predavanja iz razlicitih god iz farmakologije...nema puno ali su tu neke kljucne stvari.
pozz