Recepti sa praktiènog iz tehnologije

Started by mary, 19-12-2008, 14:09:49

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

makica

Nisi pogresila  :wink:
Faktor korekcije za makrogolne podloge je 1,2 tako da je masa jedne vagitorije 3,6g kao sto si i napisala.
:wave:

optimisticna

Moji recepti sad u septembarskom roku:
Rp/ Natrii chloridi 0,2
    Kalii iodidi 0,04
    Iodi sol.aethanolicae 0,2
    Aqua purificatae qs ad 20,0
    M.f.sol.
    S. 1 kasiku razblaziti sa 100g vode za pice i ispirati usta 2 puta dnevno

Rp/ Unguentum stearicum aquosum I  30,0
    M.S. spolja

Jovana Bg-Bl

jeeeeeej,bravo za nas @ optimisticna
:ziveli

frckica-j


theboss

Rp/
arseni tioxydum    0.001
facx inactivata V   0.02
ext.Feccis siccum V 0.06
Glycerolum          0.03
aq.destalate        0.01

D.t.d N XX viqinti

ucili smo pilule i sada treba da jedan pilula tezi 0.2 g (sto ove nije tako)
i treba napraviti 20 pilula

hvala unaprijed

frckica-j

Pilule!?! U moje vrijeme se nisu radile...

Vanja2011

Ja sam imala oba recepta magistralno propisani, ali su bili oficinalni po FM, prvi je bio prasak za posipanje, a drugi mucilago vaginalis sa metronidazolom, uglavnom za pozeljeti :)u drugom je samo fazon bio da se prave dva centezimalna rastvora :) Utisci sa ispita odlicni, Ass. Sasa je bio skroz ok....

bozana

Moji Rp su:1.Pulvis adspersorius, prasak za posipanje oficinalan po FM2008
                 2.mucilago vaginalis 0,75%, vaginalni gel 0,75%, takodje oficinalan po FM2008
Napomena:na Rp sam dobila preparate sa svim sastocima, tj.propisane magistralno. Medjutim, te iste preparate sam nasla i u FM2008 istih koncentracijija, tako da sam ih radila kao oficinalne.

bozana

Evo i nekih pitanja na testu: Sta je hlorbutanol u parenteralnim preparatima?
                                             U kojim parenteralnim preparatima se moze koristiti borna kiselina kao sredstvo za izotonizaciju?
                                             Definicija sonog ekvivalenta.
                                             Od cega zavisi rok upotrebe krema/mast bez obzira na vrstu podloge i prisustva konzervansa? (zavisi od pakovanja, npr.duzi rok upotrebe imaju krem/masti pakovani u aluminijumske tube).
                                              Pri izradi preparata sa Oleum Hypericum cvrsta supstanca se prvo-------------sa kantarionovim uljem i taj proces se naziva---------------(levigacija).
                                              Ako je na receptu napisano za kolicinu podloge q.s. koliko cete podloge uzeti?(uzeti supozitorije za primjer, bazdarna vrijednost kalupa...).
                                              Signatura za supozitorije je                         boje, a za vagitorije je              boje.
                                              Napisati na latinskom:1,56
                                                                                  oznaci nazivom preparata
                                                                                  daj u boci sa sirokim grlom
                                             PAM sa HLB 7-9 se koristi kao?