Vezbe iz statistike...

Started by Murakami, 07-02-2007, 21:47:15

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SUNCE

btw,i nama je danas asist. rekla da ce od ove godine nekako uracunavati te poene sa kolokvijuma..jos uvek ne znaju kako..

Miron

Ljudi ako nekog zanima imam dva zadatka koja su dosla na "racunarskom delu" ispita iz statistike...ta dva zadatka su meni pala,pa ako nekom nekad zatreba nek mi se javi da mu ih posaljem.
Pozdrav

Bred

Miron, otkucaj ih ovde...

Harry

Nama je asistentkinja juce rekla da ce se ti poeni gledati samo ako ste na ivica da padnete ili polozite ispit.
A II termin traje oko 2h

ioannis

Da li ce biti kolokvijum posle zavrsetak vezbe?

Miron

Zadatak 1 
U kontrolnom serumu sa patoloskim sadrzajem odredjen je LDH sa sveze rastvorenim reagensom (reagens A),istim reagensom kome je istekao rok trajanja cuvanom na 4 stepena (reagens B) i sobnoj temperaturi(reagens C). Pokazati da li ima znachajne razlike u vrednostima koje se dobijaju upotrebom ova tri rastvora.
-Na testu su bile date vrednosti za sva 3 reagnesa ali ja to nisam prepisivao. Zbog toga cu vam dati ono sto je komp racunao a bitne su vam samo varjanse Vig=99.125, Vug=17.6369,FIig=2,FIug=21, Fizr=5.620
-Naravno pre svega je trebalo provaliti da se radi o jednofaktorskoj analizi varjanse,postaviti Ho i Ha,i odraditi tukijev test peske.
Zadatak 2
U albuminskom standardu bilirubina odredjen je sadzaj odmah i posle dve nedelje. Testiramo hipotezu da stajanjem standarda ne dolazi do promene njegove conc uzimajuci u obzir nivo znacajnosti (alfa) = 0.05
-Na testu su date dve kolone sa razlicitim brojem concentracija,ali to nisam pisao. Bitno vam je da je t izracunato = 0.087,a da je broj stepeni slobode FI=24.
-Potrebno je bilo prvaliti da se radi o t testu za sr vrednosti dve populacije sa razlicitim br podataka,formulisati Ho i Ha

Ovaj deo ispita traje sat i po. Ova asistentkinja sto je nama bila je malo neprijatna ali svejedno vidim da je pomagala likovima koji su je pitali vise puta...pomoc nije bila neka,ali daj sta das!
Pozdrav

Bred

#36
Napomena za vezbe
Dvofaktorsku analizu varijanse ovde godine NE RADIMO.
Analiza varijanse testira postoji li razlika izmedju srednjih vrednosti izmedju 3 ili vise grupe podataka za razliku od T-testa.
U Excelu se radi samo studentski T test za parove
Nultu hipotezu postavljamo uvek suprotno od onga sto se trazi.
Alternativna hipoteza za analizu varijanse kada ima 4 grupe podataka: neke ili sve srednje vrednosti se razlikuju
U analizi varijanse uvek postoje 2 kolone-u prvoj je uvek zavisno promenljiva a u drugoj je faktor uticaja.
Neparametarska korelacija NIKAD ne poredi metode.

Miron

Ako se dvofaktorska ne radi onda opusteno...ima manje stvari koje mogu da se pobrkaju...
Samo dodatak vezano za neparametarske testove...njih prepoznajete po tome sto se u zadatku uvke porede neke stvari koje nemaju bas logike da se porede...sto bi Vuk Draskovic rekao "you don't mix grenmas and frogs" e to je bas ono sto ovde radite...uvek uporedjujete babe i zabe,najcesce bolesni i zdravi...
Mislim da je Bred napravio gresku u pisanju Nulta hipoteza kod jednofaktorske analize (bez obzira da li bili 3 ili vise grupa podataka) je da su sve srednje vrednosti (mi) iste,a alternativnih ima vise i tu se predpostavlja da se sve mi medjusobno razlikuju ili da se jedna razlikuje od drugih...

Bred

evo, ispravio sam
[off]valjda je sad ovako[/off]

Murakami

Da li postoji informacija kada ce biti ispit iz statistike u junu?
Ili bar da li ce biti na pocetku tj. da li ce biti dva termina  :hmm :hmm :hmm

mikele

Биће два термина сигурно,само је питање када ће бити.Сутра идем код професорке Јелене Паројчић из козметологоје(али и из технологоје) да видим када ће бити веће за 5 годину и тада ће се знати сви термини.
Данас је мени рекла асистенткиња да ће бити два термина.Мало смо отишли у  :OFF јер вероватно има друга тема за термине испита.

Ко није радио други циклус вежби,само да знате да је колоквијум лаганица.Пет питања на која одговарате са ''тачно'' или са ''погрешно''.

Enea

Quote from: mikele on 21-04-2007, 10:52:03

Нама је асистеткиња рекла да ти колоквијуми немају везе са испитом,што је и логично јер су то питања која се раде за пар минута и било би сасвим глупо да таква питања одлучују о оцени на испиту.

evo ja nisam mogla 'na suvo' da uradim zadatak.. nego sam morala da crtam grafik.. da kolokvijum traje 10-15 min pa i da utice, a ne otimacina, i hajde vise predajte.. e shto me nervira, shto i one stvari koje su potpuno razumljive na farmaciji morash da bubash zbog tih 5 min ili koliko..
ja ucim statistiku, i tvrdim da je bash razumem, ali eto pala sam kolokvijum.. neka im..

Miron

Pa kao i sve ostalo na nasem faxu...chovjek pomisli da ce nauciti za pet godina ali,evo ni ja nikako da se opametim i shvatim da poenta nije u SUSTINI,vec u detaljima koji se uvek nalaze na margini bilo koje logike... puc

LUS

Jel se zna kad pocinje 3. ciklus? :hmm

SUNCE

Jel moze neko,please,da napise neka pitanja sa kolokvijuma za 2.ciklus?