Pitanja i odgovori

Started by Enea, 04-01-2007, 18:36:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vmaja

Cink pirition je aktivni sastojak u samponima protiv peruti koji zaustavlja razvoj gljivica, jer su one najcesci uzrok nastanka peruti. Da bi ispoljio odgovarajuce delovanje mora da bude u odgovarajucoj koncentraciji, a to je 0,3 do 2 %. Dakle, cink pirition je antiperutno sredstvo.
Hidrohinon se koristi kao izbeljivac koze u tretmanu hiperpigmentacija i u tretmanu melazme. Hidrohinon depigmentise kozu inhibiranjem konverzije tirozina u melanin i smanjuje aktivnost tirozinaze do 90 %. Tirozinaza je kljucni enzim u biosintezi melanina. Generalno se smatra bezbednom dermokozmetickom supstancom, sa medicinske tacke dozvoljen je za upotrebu u 2% obliku, cak i u vecoj koncentraciji, 4% ali uz lekarski recept. Moze izazvati iritaciju koze i kontaktni dermatitis kao nezeljene efekte. U EU i Japanu je zabranjen kao OTC agens zbog potencijalnih mutagenih svojstava.


Enea

da li je zink pirition protiv gljiva?
takva perut se lechi antimikoticima.. ketokenazol..
definitivno jeste antiperutin supstanca.. samo je potrebno razlikovati sve te vrste peruti.. ono sto ja mislim jeste da su ostale supstance u formulaciji takve da izrazito menjaju ph koze glave, ili su iritabilni tipa NaLS.. i da se zato dodaje taj Zn pirition.. a sam po sebi ZnO je adstringens..

Negde sam slushala da su atomi pobudjeni na vishi energetski nivo.. prezentacija  neka.. al malo sam sedela na ushima..

vmaja

http://en.wikipedia.org/wiki/Zinc_pyrithione

Anka

27. Formulacija i efekti na kozi kremova sa vitaminom A i derivatima?
28. Formulacija i izrada kremova sa vitaminom E i derivatima?
45. Formulacija i izrada kozmetickog U/V krema sa hidrosolubilnim biljnim ekstraktom?   :help3: :love:

Enea

A (zateze), E (antioxidans) podmladju, stite bla bla..
ja bih tu pricala o lipozomimima..
ili prica o kremovima, ali sada uzimas u obzir i prichu o uredjajima iz industrijske.. a ove stavis u masnu fazu..

pogledaj po netu malo.. neko je ve ostavio link ka eucerinu.. secam se da sam ga posecivala.. davno..

Anka

ma znam ja koja mu je funkcija i sve to ali me buni ovaj deo o formulaciji, jer kapiram da traze neku posebnu kremu koja sadrzi trazene sastojke ...i formulaciju

Enea

#66
Anka, ovo si ischitala?
http://www.pharmacy.bg.ac.rs/predmeti/osnovi_industrijske_farmacije_i_kozmetologije/2007-08/Kozmeticke%20emulzije%20V%20godina.ppt (http://www.pharmacy.bg.ac.rs/predmeti/osnovi_industrijske_farmacije_i_kozmetologije/2007-08/Kozmeticke%20emulzije%20V%20godina.ppt)
http://www.pharmacy.bg.ac.rs/predmeti/osnovi_industrijske_farmacije_i_kozmetologije/2007-08/Preparati%20za%20zastitu%20od%20sunca.ppt (http://www.pharmacy.bg.ac.rs/predmeti/osnovi_industrijske_farmacije_i_kozmetologije/2007-08/Preparati%20za%20zastitu%20od%20sunca.ppt)
Trebalo bi da stvorish neku sliku na osnovu ovog gore...  :cvet

+ vit A ide u preparate za redukciju akni, toga se secam sigurno..

vmaja

#67
mislim da ne traze posebnu kremu sa sastojcima, vec da treba ispricati formulaciju uopsteno. Znaci, na primer za vitamin A, da se zbog nestabilnosti uglavnom koriste estri retinola i to najcesce retinil-palmitat koji se moze direktno inkorporirati u masnu fazu ALI vodeci racuna da temperatura ne predje 40 stepeni. da bi se sprecila oksidacija u toku proizvodnje moze se dodati antioksidans recimo, alfa-tokoferol ili askorbil-palmitat ili kombinacija. mora da se dodaje destilovana voda a pozeljno je dodati i EDTA. Treba povesti racuna i da ph bude izmedju 5-6. onda, naravno sve to moze da se objasni i sa aspekta industrijkih uredjaja, znaci koja mesalica i slicno...

za vitamin E slicno, koriste se estri zbog vece stabilnosti, recimo acetat, linoleat itd...od efekta koji se zeli postici zavisi i izbor odredjenog estra. Npr. linoleat ima izuzetan efekat vlazenja koze, mada najvise se koristi acetat u odredjenim koncentracijama obicno od 1-10 %.Najbolji efekat vlazenja postize se konc. od 5 %.

I konacno, uz sve to reci i sta to moze uci u sastav masne faze, sta vodene, koji emulgatori i tako...

philoserbiana

narode,jedno pitanje...tek sam pocela da slusam kurs iz kozmetologije...zanima me nesto...ucili smo da vitamini u kremovima sluze samo kao antioksidansi...ne u smislu nase koze i nege,vec da sprece da se krema"pokvari"pre vremena i da se zadrzi postojana boja preparata.Da li sam u pravu?kada na kutijici kreme stave"bogato vit.E i vit.A"zar nije to samo marketingski trik  :what:
I sta ce recimo vitamini u samponu?Oni deluju dok ti je sampon na glavi,posle toga se ispere...i koza ima 5-6 slojeva...ne moze sve to da prodje kroz kozu sto oni kazu...mislim da sve to sto najvise utice na lepotu i negu nase koze i kose i noktiju se uzima per os...ako mozete razjanite mi malo...hvala  :love:

Enea

u pravu si philo, ali izdvajam sledecje a vezano za vitamine.
treba razlikovati kozmetiku od medicinke kozmetike. razmislite malo o jednom i drugom pojmu. vit a, tj izotretionin, cis retinoinska kiselina koristi se u lechenju akni vulgaris.. sam vit a, nema antioksidativnu aktivnost, naprotiv, prekoracenjem doze deluje teratogeno! a isti je komponenta onih preparata za koji imamo posebnu temu na kojoj ti jedina ponekad postujesh..

ikaira

sta treba pricati o pitanju kozm. emulzije za ciscenje lica (savremene .farm)?

philoserbiana

na to pitanje ce ti odgovoriti dezurni buduci kozmetolog enea  :wink:
Zelim da pohvalim ovu temu,ziva je i jako mi je interesantno da je citam,iako cu kozmo spremati ko zna kada...samo napred,slusam i citam vase odgovore  :love:

Enea

au bwe philo :K

ja dalje od salicine nishta nemam na umu..
prelistajte folije sa vezbi, praktikum..

philoserbiana

ajd sada da mi kazete sta znate o tecnom kiseoniku...odnosno sta kazu nasi profesori o tome..hvala  :love:

Enea

ne secam se da su prichali o tome..
mislish na O3 u spreju?
moguce da je kul za dezinfekciju..
ali ovaj koji sam ja imala je bio u plasticnom pakovanju,
pa mi je um 3povao interakciju sa ambalazom.. i rju stvaranja slobodnih radikala
now, have some green tea philo
ne znam gde nam je spider pig
niti panthenol klan..
:wink:
:K2: