STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nina

Претпостављам да ме питаш за устав - ставку по ставку? Па она воли да се то мало детаљније опише, тражила је баш све коморе да набројим, а што се осталих набрајања тиче чини ми се да није баш толико да мора прецизно, али да види да разумеш шта причаш. Мени је ту главни проблем био да се правилно, правнички изразим, да сад опет морам да учим мислим да би пробала наглас сама себи да објасним тј. да видим како би шта рекла.
Што се фармакологије тиче сва питања су била са овог списка на форуму.
А технологија - рецепт никоме није био проблем, можда је било неких необичних, али делује ми да је то било у смислу да мало продискутујете, она је стварно била ОК. Што се другог питања тиче питања са форума су и ту испоштована  :wink:

Ingrid

Cao drugari, da li neko zna sta tacno tebaju biohemicari da uce sto se tice strucnog dela? Da li to uopste pise negde zvanicno ili je sve rekla-kazala?  :hm

Bred

#62
Mislim da to nema nigde zvanicno.

Ono sto sam ja cuo za dipl.ph je:
- Iz ustava ne treba zastita zivotne sredine
- Recepti obicno dolaze oni iz F.M III
- Uglavnom svako dobije po jedno pitanje o ispitivanjima (papiri koji smo dobili u ALIMSu)




:news:
Drzavni u novembru je 24.11. od 16.30h.

Jeca

E pa javite utiske, bas me interesuje. Moja drugarica treba da polaze u decembru, bar je tako rekla...pa bih volela da cujem utiske :)  :love:

Drzim svima fige!

Bred

Hm, bune me pitanja iz Ustava : Recept, Radna knjizica, Pravni lek, Zakon o radu i Savet ministara(to je valjda ostalo pitanje dok je postojala drzava Srbija i crna Gora? :K )

Anka

da javite kako je bilo na drzavnom....pisite sta ste imali od pitanja i srecno svima :)

bokifaca

Drage kolege, da li neko zna kada je strucni ispit u decembru, zavaravam se mislju da ga spremam za taj rok..

Bred

#67
Poslednji utorak u mesecu.
Sigurno ces znati samo kad ga prijavis i oni ti naknadno jave ...



Kao sto neko rece, ispit se polaze u Nemanjinoj 22.

Portiri pocinju prozivku stomatologa, farmaceuta i doktora u 16.30h, nakon prozivke se odlazi na V sprat i tu se opet dogadja prozivka i daju vam papir na kojem vam clanovi komisiji upisuju pitanja i daju potpise.

Ustav se polaze na V spratu u kancelariji br.18. Zena je stvarno bila ok. Moja pitanja(nema izvlacenja, daje iz glave):
1. Klinicko-bolnicki centar
2. Rasporedjivanje zaposlenih (jedno od potpitanja je bilo i da li poslodavac moze radnika da rasporedi  na radno mesto za koje je potrebna niza strucna sprema i bez saglasnosti radnika? Odgovor je da moze u slucaju epidemije, vanrednih okolnosti etc.)

Tehnologija:
1. Vodeni rastvor gencijana violet-a
2. Pirogeni
Ona sama izvlaci karticu prvo sa receptom a posle sa testom.

Farmakologija:
1. Antihipertenzivi
2. Aspirin

Bitno je da pocetne neku pricu, ona vas prekine tamo gde hoce i pita sama sta hoce.

U proseku svako ispitivanje traje 5-10min.

Kad svi zavrse, ide prozivka i izdavanje potvrda o polozenom strucnom ispitu.

Nas je sad bilo 35, kazu da je u prethodnom roku bilo oko 60tak farmaceuta.

Ostala pitanja iz Ustava: Radno vreme, Bolnica, Apoteka, Ustav, Ugovor o radu, Recept, Lek, Odmori, Prava pacijenata

Ostala pitanja iz tehnologije: Supozitorije sa glicerinom, vagitorije sa kantarionom, nistatinom, boratom, kapi za oci (vodene i uljane), testovi toksicnosti, mikrobioloskog odredjivanja vitamina, oneciscenja penicilina, test za kardiotonicne heterozide etc.

Ostala pitanja iz farmakologije: Antagonisti Ca, mukolitici, antiemetici, laksansi, diuretici, penicilini, cefalosporini, eritromicin, polusintetski penicilini, ace inhibitori, antikoagulansi, tetraciklini, vitamin A, vitamin D ...

Pitanja mogu da se ponavljaju, pogotovo iz tehnologije.

Ona ispitivanja sto su nam dali u ALIMSU nisu dovoljna, imaju i neka dodatna koja se vade iz farmakopeje (urofilotropin, gonatropin, insulin, glukagon etc).

Trebalo bi da znate bar jedno pitanje iz svake od ove tri grupe od po dva, mada to niko nije ni rekao gde je i sta je granica ...

U sustini, nije toliko traumaticno koliko sam ja mislio da ce biti citajuci ono sto su ljudi pisali ovde ...  :wink:

Ingrid

Drage kolege BIOHEMICARI evo kako je izgledao nas drzavni ispit tog 24. novembra.
U 10h nam je bila zakazana biohemija u privatnoj bolnici Ostrog kod gospodje Brane. Moje koleginice i ja samo se uredno tamo pojavile jos u 9.30h, al   :nene: Brana nije tu... zaboravila ili sta vec. Uputili su nas u US Medical school koji se nalazi u Kumodraskoj ulici  da je tamo trazimo. Sva sreca, bila je tamo. A evo kako pita... Pita vas gde ste stazirali i sta ste tamo radili. Skroz opusteno. Mada voli da cuje da ste bar nesto rucno radili. Sva ostala pitanja su vezana za to sto ste joj sami pomenuli. Znaci ako kazete da ste radili urin, ona ce vas pitati sve vezano za urin, tako da sami sebi osmislite odgovaranje. Spremite nesto i to joj pricajte. Ja licno sam joj pomenula da sam radila fibrinogen poluautomatski, opisala sam joj ukratko  kako se to radi, cemu sluzi odredjivanje fibrinogena... POtpitanje je bilo da li pored toga sto je protein akutne faze, da li ima jos neku ulogu? REkla sam da je takodje faktor koagulacije... PItala me je kako bi rucno odredili fibrinogen... sa biutretom i gravimetrijski.. Kada bi birala izmedju fibrinogena i CRP sta bih izabrala...i to je bilo to.
U 10.30h smo imale toxine na medicini rada kod Uzelac. Zaista divna zena. Pitala je po 2 pitanja. Mene je pitala, naravno, gde sam stazirala i da li sam nesto radila. Ja sam joj pomenula etanola, pa mi je rekla da joj o tome pricam. A drugo pitanje mi je bio bakar. Nista opsirno. Stvarno treba najosnovnije. Gde se koristi, kakve poremecaje izaziva, kako se odredjuje, i jos ako ima nesto karakteristicno i to je to. Ako i ne znate ona vam pomogne, pricom vas navede. Stvarno prijatna zena. Moje koleginice je pitala cink, fluoride, ugljenmonoksid... Znaci, naucite dobro praktikum iz toxina i metale sa predavanja (bas voli metale da pita) i to ce vam biti sasvim dovoljno. Ispitivanje ne traje duze od 5 min.
Do 12h smo terbale da stignemo u Ministrstvo u Nemanjinoj ulici... Tamo su nas zbunjeno gledali..kazu.. pa vi imate ispit u 16.30h... :wall: I onda guzva oko toga, zovi ovog, zovi onago, idite tamo, idite ovamo... dok se nije pojavila konacno neka zena da nas propita. I sva sreca, to je sve bilo na brzinu. Nas 5 smo bile gotove za 20 min... mozete da zamislite kako je to ispitivanje bilo. Moja pitanja su: Predsednik republike i zasnivanje radnog odnosa. PO par recenica je bilo dovoljno. Ostala pitanja su: vlada, skupstina, odmori, otkazi.. Dobro smo se izvukle sto se tice ustava.
Eto to je otprilike to, nadam se da sam vam bar malo pomogla. Ako se setim jos neceg dopisacu
Srecno  :~


Ingrid

ispravka, u 9h je bila zakazana biohemija, al dobro to nije toliko vazno  :K2:

majce

jel moze neko da napise sta treba da se uci iz ustava a sta ne?
da li se uce terapije koje kakvih karcinoma iz kazica?
koliko opsirno treba uciti testove iz farmakopeja?

Bred

#71

Quote from: pecurkica on 29-11-2009, 11:45:21
Da li neko zna da li Ustav treba da se uci iz knjige ili iz neke skripte za taj predmet?
Ustav mislim da mora iz knjige, ne znam za postojanje skripte bilo kakve.

Quote from: majce on 29-11-2009, 13:12:48
jel moze neko da napise sta treba da se uci iz ustava a sta ne?
Odgovor (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,15754.msg237196.html#msg237196)

Quote from: majce on 29-11-2009, 13:12:48
da li se uce terapije koje kakvih karcinoma iz kazica?
Mislim da ne treba.

Quote from: majce on 29-11-2009, 13:12:48
koliko opsirno treba uciti testove iz farmakopeja?
Mislim da je bitno znati sustinu i objasniti u par recenica.

bokifaca

#72
Sta je potrebno od dokumenata za prijavu strucnog ispita?
Unapred zahvalna

Upravo sam pronasla informacije... Da li neko mozda zna kad je ovog meseca strucni ispit? Pozdrav

Bred

5. poruka iznad tvoje, na pocetku posta.  :wink:

bokifaca

Drage kolege,dobila sam u Agenciji one testove ali sumnjam da mi ne¹to fali pa ako bi neko bio ljubazan da proveri kod sebe.Ja imam sledeæe strane: 77-79, 86-92, 99,100,106-109,169-171. Zanima me da li jo¹ ne¹to treba iz ove(V) ili  druge farmakopeje(npr.IV) za spremanje struènog ispita. Takoðe bi mi znaèila informacija da li je pored ovoga dovoljno pogledati recepte iz tehnologije i FM III. To su pitanja iz tehnologije ,a iz farmakologije da li je dovoljan Ka¾iæ? Hitno je!!! Hvala Vam unapred