Treba li menjati nacin obavljanja pripravnickog staza i polaganja drz. ispita

Started by Bred, 29-11-2009, 23:30:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Pogledajte predloge ovde -> http://www.farmkom.rs/2009j/index.php?option=com_content&view=article&id=275%3Apredlogradnegrupe&catid=44%3Avesti&Itemid=76&lang=lat


Molim vas da pazljivo sve procitate i iznesete svoje misljenje.

:wink:

aksa22

za pocetak,procitala sam anketu,koja je sprovedena,da bi se utvrdio kvalitet programa staza...pitanja su vrlo uopstena i usmeravaju ka odredjenom zakljucku....koji je ,ups bas sam iznenadjema i izveden pri analizi......ne znam....razocarana sam....1. Фармацеутска технологија и рационална фармакотерапија – 11 месеци;.... :batina  .....citam ovaj predlog i nije mi jasno osim duzine staza...kakav su pomak napravili( i kako ce sad kontrolisati kvalitet rada),odnosno na koji nacin su se izborili sa "problemima" na koje su naisli pri tom cuvenom anketirannju.....i da li mentori koji ce raditi sa nama u apoteci mogu da izdrze efikasno da nas nadgledaju tokom citavog tog perioda...zvuci suludo da ce neko da trci za mnom i da 8 meseci gleda sta ja radim...nepotrebna guzva u apoteci.....ja bi sve to skratila npr na 3 masaca u apoteci ali da za ta tri meseca odredjen program mentor treba da prodje sa farmaceutom...znaci organizacija i efikasnost(i vise ce ljudi ici na staz,s obzirom da se i to pominje-kako je opao broj)...i u tom slucaju sve stavke koje su naveli cak bi i mogle da se sprovedu....i jos nesto...mislim da fakultet ovim nan neki nacin priznaje da nas apsolutno nije osposobio za rad....

Bred

Fax je osposobio samo za nastavak skolovanja na faxu, nista vise.
90% nas kad udje u apoteku oseca se kao da je palo s Marsa.
Nas fax i profesori sa njim su se zatvorili sami u sebe i nemaju pojma sta se desava u praksi i s kakvim problemima se zapravo farmaceuti suocavaju u apoteci jer 90% nas ipak zavrsi u apoteci i to je jedino mesto gde doktori NE MOGU da se utrpaju.

Na ovu anketicu  odgovorilo je samo ~30% ljudi sto samo govori o klasicnoj farmaceutskoj nezainteresovanosti ...

Cela ova "reforma" je zamisljena previse idealisticno.
Produzavanje staza na 11 meseci u apoteci je BESMISLENO I NEPOTREBNO.
MESEC dana je sasvim dovoljno da se neko obuci osnovnim stvarima i navikne na funkcionisanje apoteke i jos dva meseca za usavrsavanje - puna kapa!

Staz u bolnickoj apoteci na max 5 dana jer se tamo ne radi nista spektakularno. Prima se roba od dobavljaca, kontrolise i rasporedjuje unutar apoteke a zatim rasporedjuje po odeljenjima na osnovu trebovanja koja su ista napravili.
Big deal.

Sto se tice mentorstva, ono se pravilno moze sprovesti samo u drzavnim apotekama i po kojim privatnim jer samo drzavne apoteke imaju veliki broj zaposlenih.
Mentor ne moze biti non stop tu niti moze pratiti sta stazer radi svake sekunde.
Takodje, problem je i sto su anketirani zavrsili fax pre nekoliko godina kada je situacija bila mnogo srecnija.
Prica se o promeni nacina staziranja a nigde se ne spominje da li ce i koliko stazer biti placen za to sto radi jer on ipak RADI.
Naravno da ce se svi pre odluciti za privatnu apoteku kada tamo svakako mogu da dobiju vise nego u drzavnim.
Treba imati u vidu da su studenti i finansijski i psihofizicki iscedjeni izasli s faxa i da im jos jedna tortura ne treba.

Sto se tice samog drzavnog - treba uraditi izmenu nacina samog polaganja, da se ne gura nas 100 u onim uskim hodnicima i da ne cekamo 300god da dodjemo na red. Iz tehnologije izbaciti ona silna besmislena ispitivanja. Svakako smanjiti naknadu za polaganje jer trenutna od 9000 din predstavlja HARAC.



Cherry

Brede, u potpunosti se slazem sa tobom!
Joj, 11 meseci u apoteci - pa to je previse!
I tako razmisljam sta posle faxa, da li stazirati? Ako usvoje ove nove predloge, sanse da staziram u apoteci se priblizavaju nuli!
Mislim da ova "reforma" moze samo da smanji broj ljudi koji ce polagati drzavni ispit!
Totalni kontraefekat!

Imam i jedno pitanje. Koliko vazi polozen drzavni ispit?

Bred

Kako koliko?
Vidi se da si jos pod traumama od faxa. :D

To je bilo za ispite na faxu, drzavni ispit vazi DOZIVOTNO!

:wink:

Cherry

Daaaa :K2: pod traumama  :lol:

Nesto sam cula, kao, ako ne radis u apoteci, posle ne znam koliko godina moras ponovo da polazes drzavni!
Zvuci bzvz, pa rek'o ajd' da proverim...

Bred

Za to jos nisam cuo, mozda zbog ovog licenciranja ...

Za licencu treba da skupljas poene da bi je obnovio, bez licence od 1.1.2010. nece moci da se priviri u apoteku. 

skydiver

Quote from: Bred on 02-12-2009, 02:52:09
Fax je osposobio samo za nastavak skolovanja na faxu, nista vise.
90% nas kad udje u apoteku oseca se kao da je palo s Marsa.
Nas fax i profesori sa njim su se zatvorili sami u sebe i nemaju pojma sta se desava u praksi i s kakvim problemima se zapravo farmaceuti suocavaju u apoteci jer 90% nas ipak zavrsi u apoteci i to je jedino mesto gde doktori NE MOGU da se utrpaju.

Na ovu anketicu  odgovorilo je samo ~30% ljudi sto samo govori o klasicnoj farmaceutskoj nezainteresovanosti ...

Cela ova "reforma" je zamisljena previse idealisticno.
Produzavanje staza na 11 meseci u apoteci je BESMISLENO I NEPOTREBNO.
MESEC dana je sasvim dovoljno da se neko obuci osnovnim stvarima i navikne na funkcionisanje apoteke i jos dva meseca za usavrsavanje - puna kapa!

Staz u bolnickoj apoteci na max 5 dana jer se tamo ne radi nista spektakularno. Prima se roba od dobavljaca, kontrolise i rasporedjuje unutar apoteke a zatim rasporedjuje po odeljenjima na osnovu trebovanja koja su ista napravili.
Big deal.

Sto se tice mentorstva, ono se pravilno moze sprovesti samo u drzavnim apotekama i po kojim privatnim jer samo drzavne apoteke imaju veliki broj zaposlenih.
Mentor ne moze biti non stop tu niti moze pratiti sta stazer radi svake sekunde.
Takodje, problem je i sto su anketirani zavrsili fax pre nekoliko godina kada je situacija bila mnogo srecnija.
Prica se o promeni nacina staziranja a nigde se ne spominje da li ce i koliko stazer biti placen za to sto radi jer on ipak RADI.
Naravno da ce se svi pre odluciti za privatnu apoteku kada tamo svakako mogu da dobiju vise nego u drzavnim.
Treba imati u vidu da su studenti i finansijski i psihofizicki iscedjeni izasli s faxa i da im jos jedna tortura ne treba.

Sto se tice samog drzavnog - treba uraditi izmenu nacina samog polaganja, da se ne gura nas 100 u onim uskim hodnicima i da ne cekamo 300god da dodjemo na red. Iz tehnologije izbaciti ona silna besmislena ispitivanja. Svakako smanjiti naknadu za polaganje jer trenutna od 9000 din predstavlja HARAC.




U potpunosti se slazem. Verujem da ovako razmishlja i vecina!!!
Bred - Rules

Bred


*TIJANA*

Quote from: Bred on 02-12-2009, 02:52:09
Fax je osposobio samo za nastavak skolovanja na faxu, nista vise.
90% nas kad udje u apoteku oseca se kao da je palo s Marsa.
Nas fax i profesori sa njim su se zatvorili sami u sebe i nemaju pojma sta se desava u praksi i s kakvim problemima se zapravo farmaceuti suocavaju u apoteci jer 90% nas ipak zavrsi u apoteci i to je jedino mesto gde doktori NE MOGU da se utrpaju.

Na ovu anketicu  odgovorilo je samo ~30% ljudi sto samo govori o klasicnoj farmaceutskoj nezainteresovanosti ...

Cela ova "reforma" je zamisljena previse idealisticno.
Produzavanje staza na 11 meseci u apoteci je BESMISLENO I NEPOTREBNO.
MESEC dana je sasvim dovoljno da se neko obuci osnovnim stvarima i navikne na funkcionisanje apoteke i jos dva meseca za usavrsavanje - puna kapa!

Staz u bolnickoj apoteci na max 5 dana jer se tamo ne radi nista spektakularno. Prima se roba od dobavljaca, kontrolise i rasporedjuje unutar apoteke a zatim rasporedjuje po odeljenjima na osnovu trebovanja koja su ista napravili.
Big deal.

Sto se tice mentorstva, ono se pravilno moze sprovesti samo u drzavnim apotekama i po kojim privatnim jer samo drzavne apoteke imaju veliki broj zaposlenih.
Mentor ne moze biti non stop tu niti moze pratiti sta stazer radi svake sekunde.
Takodje, problem je i sto su anketirani zavrsili fax pre nekoliko godina kada je situacija bila mnogo srecnija.
Prica se o promeni nacina staziranja a nigde se ne spominje da li ce i koliko stazer biti placen za to sto radi jer on ipak RADI.
Naravno da ce se svi pre odluciti za privatnu apoteku kada tamo svakako mogu da dobiju vise nego u drzavnim.
Treba imati u vidu da su studenti i finansijski i psihofizicki iscedjeni izasli s faxa i da im jos jedna tortura ne treba.

Sto se tice samog drzavnog - treba uraditi izmenu nacina samog polaganja, da se ne gura nas 100 u onim uskim hodnicima i da ne cekamo 300god da dodjemo na red. Iz tehnologije izbaciti ona silna besmislena ispitivanja. Svakako smanjiti naknadu za polaganje jer trenutna od 9000 din predstavlja HARAC.




Like!  :K2:

joe13

Da li je tacno da je lekarima staz skracen i da sada traje 6 meseci?
U ovom 'predlogu' pise i da se ne prima nikakva nadoknada(novcana),a mozes da se prijavis da za 'dz' dobijes staz.knjizicu.........koja kosta 200 din.
Komplikovanje i nista vise!

nensi.d

Ja sam stazirala u drzavnoj apoteci (davne 2001) i imala sam mentora-sjajnu koleginicu koja me je mnogo cemu naucila. Ostale moje kolege uglavnom nisu imale tu srecu. Staz je trajao 6 meseci i mislim da je to potrebna duzina staza da bi se stekla sigurnost i samostalnost u radu. Mentor mi nije "sedeo nad glavom" ali je uvek bila u mojoj smeni i tu kad zatreba.
Bolnicka apoteka je nesto drugo. Na moju nesrecu dobila sam bolnicku apoteku u koju sam morala ici puna 2 meseca. Pakao :djavo Najvise zbog toga sto se nije radilo ama bas nista. tezak smor. To bi zaista trebalo skratiti na 5 dana.
Sto se tice novca-Bred je u pravu. Na stazu se zaista mnogo radi i to se mora platiti

Bred

Quote from: joe13 on 04-12-2009, 12:15:20
Da li je tacno da je lekarima staz skracen i da sada traje 6 meseci?
Da.

U, mnogo ce mi pomoci sto ce mi ustedi 200 din ... :siza:

Bolje da nadju nacin da povecaju naknadu za stazere pa niko nece ici po privatnim apotekama i svi ce staz odraditi po JUSu. Eto.  :wink: :K2:

Adonis_Vernalis

Quote from: Bred on 02-12-2009, 02:52:09
Fax je osposobio samo za nastavak skolovanja na faxu, nista vise.
90% nas kad udje u apoteku oseca se kao da je palo s Marsa.

Brede, kad sam poèeo da radim na faksu 1994. godine, iako "osposobljen za nastavak ¹kolovanja na faksu", ja sam se oseæao kao pao s Marsa. Mogu samo da pretpostavim ¹ta se de¹avalo sa mojim kolegama/koleginicama koji nisu bili osposobljeni ni za nastavak ¹kolovanja na faksu, a kamoli za rad u apoteci, buduæi da je potonji "daleko slo¾eniji".

Quote from: Bred on 02-12-2009, 02:52:09
Nas fax i profesori sa njim su se zatvorili sami u sebe i nemaju pojma sta se desava u praksi i s kakvim problemima se zapravo farmaceuti suocavaju u apoteci jer 90% nas ipak zavrsi u apoteci i to je jedino mesto gde doktori NE MOGU da se utrpaju.

Upravo zato je i uraðena reforma obrazovanja farmaceuta u Srbiji: da bi se umanjio uticaj autistiènih profesora na zdravlje struke, a sama struka postavila na struène, dakle, jake noge, a ne na nauène, jerbo su kilave. No, Brede, prelistaj neke davna¹nje postove na sliène teme (ne znam gde su, mrzi me da tra¾im, ali se dobro istih seæam). Najveæi broj studenata upisuje faks znajuæi da ¾ele da rade u apoteci. No, mnogi ¾ele da rade u marketingu, industriji, privatno, kao sanitarni inspektori, u biljnoj apoteci... a neki po¾ele i da proizvode derivate amfetamina u ilegalnoj laboratoriji. Neki upi¹u Farmaciju i da bi se fino o¾enili/udali, jer su èuli da na Farmaciji finog sveta ima. A deseti upisuju Farmaciju, jer ¾ele da se bave naukom. Jel' treba ba¹ toliko smerova da ima na Farmaciji, za svaki potencijalni profil, od buduæih asistenata, do buduæih udavaèa?

Ne budi siguran da se lekari neæe uvaliti u apoteke. Prethodna njihova inicijativa nije pro¹la, jer smo blagovremeno intervenisali. Do druge lekarske inicijative jo¹ nije do¹lo. No, ako doðe, ko æe im spreèiti prodor u apoteke? Mo¾da, eventualno, ove autistiène profe sa BG farmacije. Ali, sve manje ih i¹ta pitamo, pa æe to tako biti i sa eventualnom lekarskom inicijativom da se uvale u apoteke. U tom sluèaju, apoteke se neæe ni¹ta pitati, a apotekari neæe smeti ni da pisnu. Pitaj Ministra Tomicu kako èvrstom rukom re¹ava stvari i moli Boga da to pitanje nikada vi¹e ne doðe na njegov dnevni red.

©to se tièe kojekakvih tortura, ¹to psihièkih, ¹to psihofizièkih, a bogami i finansijskih, i zbog njih je pravljena reforma, pa je, valjda, i napravljena. A ¹to se tièe naknada, one jesu haraèlijske, no nemaju veze sa Fakultetom, izuzev onih koje se tièu d¾eparine za ¹kolarinu, diplomski ispit i izdavanje diplome. Svi ostali tro¹kovi se uplaæuju na sasvim druge raèune, od kojih nijedan nije fakultetski.

Da podvuèem crtu i rezimiram svoju tlapnju: oduvek je postojala izvesna razlika izmeðu struènog i fakultetskog znanja. To nije produkt ni srpske farmacije, ni srpskih profesora koji rade na farmaciji. Pogotovo, ne specijalitet BG farmacije. To je specijalitet ¹kolstva, generalno, otkad ono postoji. Primer: elektro-in¾enjer mo¾e da konstrui¹e ve¹-ma¹inu, ¹to ne znaèi da mo¾e da je popravi. Drugim reèima, vas niko ne mo¾e 100% obuèiti da radite ba¹ ono ¹to va¹a delatnost od vas zahteva. Stekli ste solidne zajednièke osnove; dalje gurajte sami, u skladu sa sopstvenim ¾eljama, prohtevima i slièno, jer vas va¹i lièni planovi, kao i "raspodela karata" u va¹im apotekarskim ustanovama, gone da radite upravo ono ¹to planirate da radite.

Inaèe, Brede, u psihologiji postoji jedna kategorija koja se zove "kulturolo¹ki ¹ok". Ako struènjak iz Srbije ode u SAD, u prvih cirka 6 meseci, sve ¹to bude tamo "do¾iveo", sve æe biti bajno i krasno: zemlja snova, jednom reèju. Posle tih, pribli¾no 6 meseci, kreæe kriza: ma, sve je ovo dupe-glava za glupe Amere. Srbija rulz... A, onda, kreæe uravnote¾enje: Srbija, ipak, ima nekih dobrih strana. A i SAD. Gde æu, ipak, zavr¹iti, saznaæu tek posle, najmanje, godinu dana.

Sve to va¾i i u malom: zavr¹io sam faks, pun svojih ideala. ®elim da polo¾im struèni ispit, pa pristajem da idem i tamo gde ba¹ i ne ¾elim. Èemu ovo, èemu ono, kad moja praksa u mojoj apoteci meni lièno kazuje ne¹to sasvim drugo? K vrapcu, pa farmacija uop¹te nije ono ¹to sam uèio na tehnologiji, ili na gnoziji, ili na toksinima... Ko sam ja, i èemu sve to vodi?

A onda, polo¾i¹ struèni ispit, dobije¹ stalno zaposlenje (s obavezom da svakih nekoliko godina obnovi¹ dozvolu za rad, tj. licencu)... i, vremenom, uvidi¹ da muljanje i petljanje nisu osnova struke, veæ ne¹to ¹to ide uz struku, usput.

Onda, postane¹ ba¹ sreæan ¹to ima¹ upravo dinosaurusku diplomu BG FF iz doba Jure.

Ima¹ moguænost, poznaje¹ ljude, pa pitaj NS, KG, NI ili bilo èije druge farmaceute: da li vas je va¹ faks osposobio da direktno polo¾ite struèni ispit, ili da valjano muljate u sivoj zoni, a da vas panduracija ne upeca? Ja sam siguran da æe¹ dobiti vrlo ¹arene odgovore.

A onda, kad savlada¹ ogorèenost zbog neprospavanih noæi i kojekakvih ¹ikaniranja na kojekakvim ispitima, budalastim po definiciji, shvatiæe¹ da niko ba¹ ne radi ono zbog èega se iskljuèivo ¹kolovao.

Ni ti, ni ja. Ni mi, ni vi. Prodajete bombone i ki¹obrane i prezervative po apotekama, a ¹kolovali smo vas da pravite standardizovane ekstrakte lista digitalisa, ili kapi za oèi... a ¹kolovali ste se da pomognete pacijentu, pre nego ¹to ga lekar preuzme?

Ili, æemo, kolektivno iscepati diplome i odreæi ih se preko Sl. lista RS?


Uzgred, budi reèeno, u Apoteci Kru¹evac, farmaceuti ne prekucavaju recepte u kompjutere, veæ to rade tehnièari, a farmaceuti se bave pacijentima. Postoje èak i skroviti æo¹kovi po apotekama, gde pacijent mo¾e pozvati farmaceuta da se, a da cela apoteka ne sazna, posavetuje s njim/njom o svom problemu. Iz organizacije delatnosti, izbaèena je centralizovana nabavka lekova i drugog materijala, a poveæana je odgovornost naèelnika apoteka za promet istih. Postoje i pozitivni primeri farmaceutske delatnosti, a ne samo lo¹i. Eto, u Kru¹evcu, koji èak nema ni naznaku farmaceutske industrije u svom zaleðu. U tom istom Kru¹evcu, buduæe specijaliste èekaju njihovi poslovi, a ne receptura. Biæe da sve to zavisi od direktora apotekarske ustanove? U kru¹evaèkom sluèaju: DA!

Bred

Quote from: Adonis_Vernalis on 07-12-2009, 14:31:58

A onda, kad savlada¹ ogorèenost zbog neprospavanih noæi i kojekakvih ¹ikaniranja na kojekakvim ispitima, budalastim po definiciji, shvatiæe¹ da niko ba¹ ne radi ono zbog èega se iskljuèivo ¹kolovao.

Ni ti, ni ja. Ni mi, ni vi. Prodajete bombone i ki¹obrane i prezervative po apotekama, a ¹kolovali smo vas da pravite standardizovane ekstrakte lista digitalisa, ili kapi za oèi... a ¹kolovali ste se da pomognete pacijentu, pre nego ¹to ga lekar preuzme?


Hm, da, u tome je zapravo problem, nisam sklon idealizovanju ali svakako nisam mislio niti se nadao da ce farmaceuti docekati vreme kada ce morati da za sve manje para ili da za farmaceute nece biti posla.

O kondomima, zeolitima, zvakama i slicnim trange frange stvarima koje je farmaceut primoran da prodaje ne bi li opstao da ne pricam ...  :wink: