Treba li menjati nacin obavljanja pripravnickog staza i polaganja drz. ispita

Started by Bred, 29-11-2009, 23:30:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

E, o tome prièam i ja. Da li je potrebno da se, samo na beogradskoj Farmaciji anga¾uje celokupno intelektualno umeæe stotinak profesora, docenata, magistara, asistenata, saradnika i ostalih (u te spadaju tehnièari, majstori, portiri...), da bi njihovi ðaci samo prodavali ¹arene bombone? Pa sve to puta pet, jer ima 5 farmaceutskih fakulteta/odseka u Srbiji.

No, dobro. Vremenom, fakulteti æe se prekvalifikovati u visoke bombond¾ijske ¹kole, koji pre, koji kasnije, jer struka i stvarnost tako nala¾u, a mimo struke i stvarnosti se ne mo¾e. Inaèe, sledi nova reforma.

Ko æe onda praviti lekove?

Niko, jer æemo ih uvoziti. Kao i vakcine, koje smo nekada jako dobro umeli da pravimo.

E, pa, neæe biti.

Struka MORA malo i o sebi da brine, a ne samo o profitu. Opstanak struke je u pitanju.

Mo¾e biti da se profa malo odvojio od stvarnosti, pa mu se malo zamaglila vizura.

Bred

Pa zato sto je struka u pitanju, upravo i fakultet treba da uradi sto je do njega ako vec nemamo drzavu ni komoru ni ministra.  :K2:

Uvek je postojao jaz izmedju teorije i prakse ali sada je, cini mi se bar, najveci.

Adonis_Vernalis

Brede, fakultet ¹koluje farmaceute, a ne ministre, niti komord¾ije, a pogotovo ne dr¾avu. Farmaceuti, posle Tantalovih muka, zavr¹e svoje fakultete (ponavljam, ima ih 5, samo u Srbiji; okolinu ne raèunam). Onda, poènu da rade u praksi, a praksu ne oblikuje ni fakultet, ni odseci: praksu oblikuje tr¾i¹te, a ono je divlje. A za¹to je divlje? Zato ¹to po farmaceutskoj praksi mnogi vr¹ljaju.

Na tr¾i¹tu ima svega. No, od jedne stvari mi se baca pegla: farmaceutsku praksu, izmeðu ostalih, oblikuju: Grand, Pink, uvoznici... i, lekari. Kada sam, pro¹le godine (poèetkom oktobra 2008) poku¹avao da organizujem Savetovanje o lekovitim biljkama u Vr¹cu, mnoge firme sam zamolio za pomoæ. Mnoge mi uop¹te nisu ni odgovorile, a one koje jesu pitale su me: koliko lekara oèekujem na Savetovanju? Pre¹ao sam se par puta, pa rekao: nijednog. A onda sam nauèio lekciju: oèekujem milion lekara iz celog sveta. I, ja sam uspeo da organizujem Savetovanje, tj. da se finansijski "pokrijem".

Jako si u pravu kada si upitao da li treba menjati naèin obavljanja pripravnièkog sta¾a i polaganja dr¾avnog ispita. No, to je poslednje ¹to bi trebalo menjati. Praksa i teorija su u Srbiji jako razdvojene. Ali, nije teorija tome kriva, ili ne bar iskljuèivo. U celom svetu se zna ¹ta farmaceut mora da zna. Jedino se u tranzicionim dru¹tvima ne zna. Tu su svi sve zaboravili.

Bred

Zbog toga treba menjati i nacin obavljanja pripravnickog staza ali ne tako da staz u apoteci treba da traje 11 meseci :?: :face:

A uloga fakulteta nije samo da obrazuje farmaceute za nauku vec i  za realni zivot.

Dakle, poenta fakulteta ne bi trebalo da bude da natera studenta da nabuba 1000000 formula iz farmaceutske hemije i stvori nefunkcionalnog farmaceuta koji nece znati ni sta je faktura a kamoli da je unese , o lekovima(zasticenim nazivima), receptima i otc-u da ne pricamo.

Pa nije ni cudo sto veoma mali broj privatnih apoteke hoce da primi stazere.

Za gotovo svaki otc preparat za koji me je pacijent pitao morao sam sam da preturam po glavi ne bi li u delicu milisekunde povezao zilion informacija kojima su nas na fakultetu kljukali iz milion razlicitih predmeta. Znaci znanje o onome sto nije lek i nije "nauka" gotovo uopste nemamo.
A to stvara neupotrebljive farmaceute. Zato je za nas potrebno godinu dana dodatnog skolovanje, jer staz nije nista drugo do produzeno studiranje. A sve da bismo mogli da prodajemo OTC jer je to jedini nacin da apoteka opstane jer je marza na lekove mala i iznosi 12%.

A oni koji treba da LECE ljude imaju staz od 6 meseci i drzavni ispit koji je pro forme.

:wink:


Adonis_Vernalis

Uzgred, veæ par godina se u svetu prièa o tzv. BTC proizvodima (Behind the Counter), za razliku od OTC proizvoda (Over the Counter). BTC proizvode predla¾e iskljuèivo farmaceut. Lekar s time nema ni¹ta. Ovo zbog toga ¹to su lekari pritisnuti svojim poslom, pa ne sti¾u da se njime bave, te ga prepu¹taju nama. A onda, po¾ele parèe na¹eg posla, pa im se prohte da uðu u apoteke. Kreæemo ka amalgamiranju, a jedva smo se Salernskim ediktom razdvojili.

Kolika æe mar¾a biti na BTC proizvode, kad se pojave, a pojaviæe se?

Bred

Pa nadam se da tog amalgamiranja nece doci ali za to se i mi sami moramo potruditi i poceti vise da cenimo sebe i dizemo struku iz kaljuge u koju smo je i sami delimicno poslali.  :wink:

Quote from: Adonis_Vernalis on 07-12-2009, 22:11:03
Kolika æe mar¾a biti na BTC proizvode, kad se pojave, a pojaviæe se?

Trebalo bi slobodno da se formira.
Pa apoteka koja ponuditi najbolje uslove, ona ce i opstati.
:wink:

Ali dotad MORA mnogo toga da se sredi.


Btw, kad smo vec kod marzi, znam apoteku koja je imala jako male marze, najveca marza na nelek je bila 20% (propala je) i ona kod koje je marza na pojedine prozivode i 40% (jos uvek radi) i apoteku kod  koje je prosecna marza (lek+nelek/2) 18% i koja je takodje propala.  :wink:

Adonis_Vernalis

Sla¾em se. No, obrati pa¾nju na deliæ jednog od mojih prethodnih postova, onaj koji se tièe Apoteke Kru¹evac: tamo farmaceuti, verovatno, znaju kako izgleda faktura, ali ih boli uvo. Ljudi rade svoj posao, i rade ga dobro. Ako mo¾e u Kru¹evcu, mo¾e i u Beogradu. Svi su oni zavr¹ili ovu farmaciju, a ne u Engleskoj. Kad je tako, a jeste, za¹to onda nije svuda tako?

Uzgred, kako izgleda "faktura" uèi se u srednjoj ekonomskoj ¹koli. Takoðe, kad ode Tomica, doæi æe neki drugi ministar zdravlja, a onda æe i "faktura" drugaèije izgledati. Treba li Farmacija da se reformi¹e svakih par godina u skladu sa reformom izgleda faktura, ili æe se dr¾ati svog domena i reformisati se u skladu sa napretkom farmaceutskih nauka?

Bred

Quote from: Adonis_Vernalis on 07-12-2009, 22:25:00
Sla¾em se. No, obrati pa¾nju na deliæ jednog od mojih prethodnih postova, onaj koji se tièe Apoteke Kru¹evac: tamo farmaceuti, verovatno, znaju kako izgleda faktura, ali ih boli uvo. Ljudi rade svoj posao, i rade ga dobro. Ako mo¾e u Kru¹evcu, mo¾e i u Beogradu. Svi su oni zavr¹ili ovu farmaciju, a ne u Engleskoj. Kad je tako, a jeste, za¹to onda nije svuda tako?

Ok je to ali ja se opet vracanjem na staziranje i reformisanje istog.

To u davna, srecna vremena mozda i jeste bilo tako ali danas farmaceuta treba osposobiti sto pre da moze samostalno da obavlja posao u apoteci a da pri tom ne gubi na kvalitetu znanja.

Kritika ide na racun fakulteta jer licno mislim da me je fakultet osposobio max 10% za rad u apoteci. Sve ostalo je staz i moja mentorka koja nije nikakv ni doktor ni magistar niti slican drmrprim  ali zna posao.  :wink:

Quote
Uzgred, kako izgleda "faktura" uèi se u srednjoj ekonomskoj ¹koli. Takoðe, kad ode Tomica, doæi æe neki drugi ministar zdravlja, a onda æe i "faktura" drugaèije izgledati. Treba li Farmacija da se reformi¹e svakih par godina u skladu sa reformom izgleda faktura, ili æe se dr¾ati svog domena i reformisati se u skladu sa napretkom farmaceutskih nauka?

Pa faktura bi trebalo da bude uniformna. A sad, zasto smo se pretvorili i u ekonomiste i u knjigovodje umesto da se bavimo svojim poslom za koji smo se skolovali je stvarno neko drugo pitanje.  :wink:

zunce

Zbog porodjaja nisam uspela da obavim staz.Sada kada trazim posao nude mi da volontiram.Jeste da je bitna struka ali bitan je i moj sin jer i on treba da jede.Sta je sa  samopostovanjem?Godinu dana rada za dzabe.Studije traju i iscrpljuju finansijski.Radovala sam se kad sam diplomirala a sad se pitam zasto

Bred

I ja se vala pitam.  :K2:

I o tome pricam.

Ja se samo nadam da vise NIKAD nista u zivotu necu raditi za dz.

Bolje dzabe sedeti nego dzabe raditi.  :wink:

Enea

Quote from: Bred on 07-12-2009, 23:15:52
Bolje dzabe sedeti nego dzabe raditi.  :wink:

Nisi svestan koliko greshish. Ne dao ti Bog da toliko dzabe sedish, da bi morao za dzabe da radish.



Quote from: Bred on 07-12-2009, 22:08:00
Za gotovo svaki otc preparat za koji me je pacijent pitao morao sam sam da preturam po glavi ne bi li u delicu milisekunde povezao zilion informacija kojima su nas na fakultetu kljukali iz milion razlicitih predmeta. Znaci znanje o onome sto nije lek i nije "nauka" gotovo uopste nemamo.
A to stvara neupotrebljive farmaceute. Zato je za nas potrebno godinu dana dodatnog skolovanje, jer staz nije nista drugo do produzeno studiranje. A sve da bismo mogli da prodajemo OTC jer je to jedini nacin da apoteka opstane jer je marza na lekove mala i iznosi 12%.

O, da! Sigurno se secash svega o Lepidum Meyenii? Zelena Kafa? 4.3.2.1? Pardon, hit je Prostamol Uno u tabletama.
Quote from: Adonis_Vernalis on 07-12-2009, 21:56:28
Na tr¾i¹tu ima svega. No, od jedne stvari mi se baca pegla: farmaceutsku praksu, izmeðu ostalih, oblikuju: Grand, Pink
Idi na kraci odmor, vrati se, upali TV.. Cega imas da se secas sa faxa? Sve je u reklami. A marza od 20-25% u osnovi treba da je takva zbog bezbednosti a ne profita FFS!




Zvanichni stav je da se staz u apoteci produzuje, ne zbog apoteke, nego zbog toga sto "ALIMS nema status medicinske ustanove" :rolajz:

U ambulanti, u apoteci, na klinici, u industriji ima svega a ponajmanje struke.
Ne, ja nikada je ne bih zachina i pojela... Nju. Najvredniju stvar koju sam u zivotu stekla.


:tpapir:



Bred

Quote from: Enea on 08-12-2009, 11:41:56
Quote from: Bred on 07-12-2009, 23:15:52
Bolje dzabe sedeti nego dzabe raditi.  :wink:

Nisi svestan koliko greshish. Ne dao ti Bog da toliko dzabe sedish, da bi morao za dzabe da radish.

Moguce, ali trenutno sam spreman da sedim koliko god treba dok ne dodje vreme kad cu moci da radim za platu od koje cu moci da zivim. Sve ostalo bi znacilo da treba da se   :shit: na svoju diplomu.


Bred

Samo da vam kazem da je Zlata Zuvela iz komore rekla da ocekuje da ce 15.12. da se usvoji ovaj predlog ...  :wink:

Chloe

Osecam se potpuno izgubljeno, a mislila sam da ce svi moji problemi biti reseni cim diplomiram...
Mislila sam i da o stazu sve kapiram, ali sada imam sto pitanja koje nemam kome da postavim, jer svi nesto misle i pogadjaju, sto znaci da nisu mnogo bolji od mene...
A zanima me svasta, za sta mi uopste treba staz i drzavni ispit, osim za rad u apoteci, i pretpostavljam clanstvo u farmaceutskoj komori, koje, uzgred, takodje ne znam cemu sluzi?...
Znaci, da li mi treba za veleprodaju, klinicku farmaciju, industriju, agenciju za lekove itd???
Mislim da cu se prijaviti u apotekarsku ustanovu, nije problem sto malo placaju, nego sto godinu dana ne mogu  da trazim normalan, stalan posao. Znaci, moje drugo pitanje je da li mogu da budem u stalnom radnom odnosu i da staziram, npr, ja sam to ovako zamislila... Pocnem u drzavnoj apoteci, pa ako nadjem pravi posao za 2-3 meseca, prebacim se pro forme u neku privatnu apoteku ili radim u njoj popodne i vikendom,i tako nekako prodje godinu dana,i ja polazem drzavni...
Da li mi tamo traze radnu knjizicu, i da li je vazno ako sam (i gde sam) bila stalno zaposlena dok je trajao staz?...
Cini mi se da sam zakljucila u onom Pravilniku da se staz ne sme prekidati osim u slucaju bolesti i trudnoce, tj ako ga prekinem te mesece mi nece priznati kad ga nastavim, nego moram sve ispocetka...
Hvala svima koji su upuceniji od mene i mogu da mi pomognu :wave: