Lo¹i studenti, dobri studenti, kvazi elita ili dobri struènjaci

Started by Weishaupt, 05-12-2007, 00:21:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Upravo tako, Dirigente!

Ako ce vam biti lakse, sagledajte primer ljudi koji studiraju na Univerzitetu umetnosti. FMU, na primer. Neka mi bude oprosteno sto grozno pojednostavljujem stvari i svodim u medjusobni odnos nesto sto izgleda nesvodivo. Mislim da je neophodno, jer svako smatra da je njegov problem najveci na svetu. Moram da bojim crno-belo, jer ce cak i nijanse sive zbuniti slusaoce/citaoce... a da ne pominjem boju i zvuk...

Lema 1. Farmacija je (u svojoj praprapraosnovi) zanat. Ili - umetnost, kako vam drago. Tek posle je postala nauka.
Lema 2. Muzika isto, sto ne treba dokazivati.
Lema 3. Dobar zanatlija ne mora biti dobrim naucnikom i vice versa. Vazi i za farmaciju, i za muziku.
Lema 4. Zanat se ne uci na fakultetu. Na fakultetu se necijem vulkanu talenta daje artikulacija; cisto da izraz ne bi bio krik, ili vapaj. S druge strane, netalentovanima se na fakultetu daje injekcija forme, cisto da njihov izraz ne bi bio bledi akvarel, vec barem tempera. Larpurlartizam nije isto sto i kic.

Ako prihvatimo da su sve 4 leme tacne, onda nam nece tesko pasti da zakljucimo sledece: fakultet nece napraviti dobrog ni zanatliju, ni naucnika, ako taj isti, prepoznavsi sopstvene vrednosti, prethodno dobro ne nazulji guzicu, strebajuci ili svirajuci skale, etide... U jednom sistemu vrednosti, trubaci iz Guce su isto sto i naiva u slikarstvu: bezvredni. Ali, oni vraski dobro sviraju trubu, kao sto je i Zuzana Halupova vraski dobro slikala svet u kojem zivi. U nekom drugom sistemu vrednosti, trubaci, kao i slikari naivci su etalon dobrog ukusa. Ali, muzicki i slikarski nepismeni. Nepatvoreni, neartikulisani geniji.

Ali, niti bi trubaci iz Guce bili to sto jesu, niti bi Zuzana Halupova bila to sto je bila, da nisu konjski radili. Rad, trud, zalaganje... to su kljucne reci.

Poenta sistema obrazovanja je, izmedju ostalog, da stvori standardne nivoe medjusobne komunikacije, da bi informacija mogla da bude podeljena, cime se umnozava. Fakultet ce vam omoguciti da steknete nivo provincijskog apotekara, sto je prihvatljiv nivo za bar 60 % struke. FMU ce vam omoguciti da osnujete Drustvo pevaca I vatrogasne brigade opstine Palilula, sto je i njima, donekle, prihvatljivo.

Sve ostalo zavisi od vas.


Lili

 Postovani profesore,
nacin na koji vi postavljate stvari je za svako postovanje  :cvet

Enea

Quote from: Adonis_Vernalis on 24-12-2007, 14:48:07
Fakultet ce vam omoguciti da steknete nivo provincijskog apotekara, sto je prihvatljiv nivo za bar 60 % struke. FMU ce vam omoguciti da osnujete Drustvo pevaca I vatrogasne brigade opstine Palilula, sto je i njima, donekle, prihvatljivo.

Sve ostalo zavisi od vas.

u to ste 100% sigurni?

ja nisam, i necju biti..
( ne za ovih 60% vecj za ovo drugo )


Adonis_Vernalis

U sve sto napisem na ovom forumu, 100 % sam siguran. Izrazavam sopstveno misljenje, a ne stav fakulteta.  Bilo bi prilicno sizofreno da samom sebi ne verujem.

Mozemo polemisati o procentualnoj zastupljenosti "provincijskih", "prestonickih", "tipicnih" ili "vrlo neobicnih" apotekara u farmaceutskoj populaciji koju kreiramo. No, ta polemika ce biti apsolutno besplodna.

Zato, naglasavam rec "rad" u svemu onom sto sam napisao.

......................

Pardoniram se.

Uvek treba racunati sa izvesnim procentom onih koji bi da svoj politicki i profesionalni angazman, ako je ikako moguce, izvesno objedine. Otkad postoji visestranacki sistem u Srbiji, vidjao sam svoje studente "o desnuju Otca", dakle vrlo blizu harizmaticnim Vozdovima kojekakvih partija, na plakatima u predizbornim kampanjama.

Na njih se ne odnosi nista od onoga sto sam napisao.

Ali, svaka statisticka metoda racuna na par % rastura podataka. Tako i moja, odokativna.

Enea, imadjaste li ovakve persone u mislima kada proveravaste koliko verujem samome sebi?

Bred

Quote from: Adonis_Vernalis on 24-12-2007, 17:06:10
Ali, svaka statisticka metoda racuna na par % rastura podataka. Tako i moja, odokativna.
slazem se. i zato treba izbeci generalizacije kojima smo svi skloni.  :wink:

Enea

OK, niti ste Vi, niti ja ovde looooda. Stavovi su jasni, precizni.
Postoji rasipanje, rastur, i ona pricha o teoriji normalne raspodele, ali the other way around. Zlatnu sredinu drze ovi drugi..

Adonis_Vernalis

Brede,

upravo si izrekao jednu generalizaciju: svi smo skloni generalizacijama, pa, buduci da je tako, klonimo ih se! Izuzetno dobro znam o cemu pricam.

Enea,

koji drugi, koji pritom drze zlatnu sredinu? Ako vec pricas, pricaj srpski. Imenuj stvari imenima koja nose, i koja zasluzuju. Ako neces javno, reci mi to sve na PM, ili mejl.

Enea

Oni koji pobudjuju sujetu.
Stolica mi se ohladila, pa  :run ... Makar cje mi savest biti mirna.
Za sve ostalo.. Vidim ono shto zelim, dobro bi bilo da rekle kazale sledecji put me poshtede suvishnih informacija..a onda cju i ja vas.

philoserbiana

sta je sa rascepanim umetnicima-niti sam muzicar niti sam perfektan farmaceut? :hmm

Adonis_Vernalis


dirigent

haha , drzite se farmacije gospodo , ja sam ovde samo gost , ali sustina profesorovog izlaganja je tacna.

     Fakultet sluzi da bi od prosecnog napravio funkcionalnog. Ma koliko volje i talenta imali za nesto , prosecno funkcionalni kadar moze da zaseni genijalni talenat za nauku , ako isti nije prosao na studijama sta je trebao.

    Ali ako talentovaniji prodje sve sto je i ovaj prosao regularno , u praksi tj. posle, ce ga svojim naucnim radom sigurno nadmasiti.

    Uostalom svi znamo sta znaci pojam `akademizam`- nesto sto samo po sebi ne vredi nista pred iskustvom prakse, ali itekako znaci u artikulisanju vaseg sistema razmisljanja i u krajnoj liniji metodologije naucnog postupka.

    Okreni obrni isto sto je rekao profesor.

   Philoserbiana , ako ne uspes u zivotu svakao ces biti najbolji solo pevacmedju farmaceutima i najbolji farmaceut medju solo pevacima  :K

philoserbiana


Adonis_Vernalis

Dirigente,

ko sto rekoh, ja sam samo muzikant i znam gde mi je mesto u drustvu muzicara; ali jako dobro znam koja je osnova svake logicki i duboko osmisljene delatnosti. Neka mi bude oprosteno sto sam (zlo)upotrebio muziku, no, ista logika i ista mentalna delatnost stoji i iza muzickog dela, i iza dobro osmisljenog i izvedenog naucnog rada. Ako nista drugo, katarza po objavljivanju/izvodjenju istog rada/dela, mogla bi se porediti.

A sad cu na svoju crno-belu skicu baciti ne samo nijanse sive, vec i sve boje, oblike i zvuke koji joj pripadaju!

Ono sto vidim je tesko izrecivo.

dirigent

ja vam dajem za pravo profesore i nemam dodati nista .

       Yoda has spoken! :hm

willie the scot