Prolaznost na ispitima naseg fakulteta

Started by kruger, 19-12-2007, 12:37:59

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mikele

Ја конкретно знам(мислим тако сам чуо од појединих професора) пример професора који је добио отказ на нашем факсу због лоше пролазности,а у питању је енглески језик и професор који је предавао пре професорке Леонтине.
Тако да не бих рекао да то баш нико не гледа.
У сваком случају,да затворимо ову расправу,чим статистика стигне до парламента,парламент ће је окачити на огласној табли и сви ћете бити обавештени где можете да погледате те податке.
Ја мислим да је ово сасвим ок.Па ко воли,нек изволи-што би рекао наш народ :wink:

hulio_salinas

Kruger, ni jednog trenutka nisam kritikovao temu. Pogre¹no si shvatio, tj. nisi shvatio.

Nisam ni rekao da ljude to ne zanima, nego da niko od zvaniènih na fakultetu NE ZNA da nas to zanima. Ovo se prvi put pominje.

Ba¹ zato ¹to se prvi put pominje, ja se èudim za¹to je tema naelektrisana negativno. Mogli ste lepo da postavite pitanje Parlamentu i mi bismo odgovorili kao ¹to smo i uradili. I problem bi bio re¹en.

Ne znam za¹to svaku priliku iskoristite da kritikujete Upravu, Parlament i fakultet. Opustite se malo. Niko ne ¾eli da vas ubije, pobogu. Ako postoji problem, iznesite ga normalno. Nemojte praviti frku nepotrebnu.

I naravno da æu pomoæi, èoveèe bo¾iji! Za¹to ne bih?!

One podatke sam vam izneo, jer sam ¾eleo da vam dam do znanja da su takve i sliène stvari dostupne studentima. Nemojte brinuti. :cvet

P.S. Iskreno se nadam da se ¹ali¹: "nisu je trazili na uvid,vjerovatno nisu smjeli jer bi im ukinuli jos neki rok". Nemojte da ste toliko negativni. I ¹ta æe ti onaj ðavo od smajlija? Mo¾e sve to lep¹e i ¹arenije. :happy:


kruger

Pa Hulio ne zelim da ulazim u raspravu sa tobom,ipak smo kolege,a i ne poznajem te,samo zelim odgovore na neka pitanja.Ako imate podatke ili odgovore objavite ih i hvala vam,a sto se tice negativizma i djavola,za to imam 130 000 hiljada razloga i godine skupljanja negativne energije na faksu na kome se talasi pojavljuju kao na mrtvom moru.poz :K

hulio_salinas

Dobro, ni ja ne ¾elim raspravu. :cvet

Da zakljuèimo:
Po¹to je Parlament obave¹ten da su studenti zainteresovani za ovu statistiku, tra¾iæemo je i videæemo ¹ta æemo dalje. Ili æemo je okaèiti na neku oglasnu tablu ili objaviti na forum. Ili æemo je ostaviti u prostorijama Studentske organizacije gde æe moæi da pogleda svaki zainteresovani student.

Nadam se da je to ¹to ste tra¾ili. :cvet

Adonis_Vernalis

Ono sto sam pisao o tome da li nesto "moze da se objavi na Netu, ili ne", nisam pisao pod uticajem kojekakvih teorija zavere, niti zbog toga sto mi je mozak ogrezao u birokratizmu, vec iz cisto prakticnih razloga.

Drustvo smo u tranziciji. Samim tim, i institucije su u tranziciji. Opsta nacela igre su definisana, ali nisu i pravila. A kad nema definisanih pravila igre, onda su iznenadjenja ne samo moguca, vec se mogu ocekivati. Ne zelim da izigravam advokata, ali, zelim da obrazlozim svoj stav. Forum je pokrenula grupa studenata, okupljena oko Breda i par njih koji su sada zaposleni, sa kojima je on podelio svoju viziju, a onda su krenuli da ostvaruju projektovanu misiju. Ne zaboravite: forum nije javno glasilo ni Fakulteta, ni Studentskog parlamenta, niti postoje indicije da ce to ikada i biti, jer sustinski to i nije. U pocetku, a tu metaforu sam vec xyz puta upotrebio, forum je imao ulogu koju je u nasem drustvu pod Slobom imao B92. Sada je, brojem clanova i uticajem koji ostvaruje, vec prilicno "etabliran", ali i dalje ostaje "neformalno studentsko glasilo". Da ne kazem "privatno". I dalje podseca na B92...

Sta se desava ako se sluzbeni fakultetski dokument (a rezultati statisticke obrade prolaznosti na ispitima u pojedinim rokovima, i generalno, to sigurno jesu) nadje na "neformalnom studentskom glasilu"? Da li je onog koji je sluzbenu informaciju bacio u neformalni eter moguce pozvati na odgovornost za kvalitet i sadrzaj te informacije? Da li je duznost clanova NNV ili Saveta fakulteta da na forumu objavljuju odluke tih tela? Govorim o sluzbenim informacijama, a ne o informacijama generalno. Nemojte razmisljati o tabloidima kao modelu. Razmisljajte o "Sluzbenom listu" kao o modelu. Nema citanost kao "Skandal", na primer, ali su informacije koje objavi - zakon. Ove u "Skandalu" nisu.

Iako pamtim vremena SFRJ kada je na svakom telefonu u drzavnim firmama stajala nalepnica na kojoj je pisalo "Neprijatelj prisluskuje!", nemam tu vrstu paranoje. Ali me strahovito zacne neprijatnost saznanja da je, na primer, sve sto smo mi na sajtu Farmakognozije kao olaksicu studentima postavili - citavo okruzenje u zemlji i blizem inostranstvu iskoristilo za formulisanje sopstvenih planova i programa nastave. Ono sto je nama samo nekakva "informacijica", nekome predstavlja temelj za, npr., otvaranje smera. Objavljivanje pravih i proverenih informacija u zemlji u kojoj poluinformacije i kvazistrucnjaci vode glavnu rec, moze imati i nezgodne konsekvence. Ne pozivam na paranoju, vec na oprez. Ako informaciju o navodnoj losoj prolaznosti na ispitima koje izvodimo objavite, budite sigurni da ce ona biti procitana. I, po definiciji, shvacena onako kako nekome iz nekih razloga odgovara, a u ovoj zemlji imamo puno i prijatelja, i neprijatelja. Saznanje da nas Fakultet kuburi sa prolaznoscu na ispitima moze biti upotrebljeno, ali i zloupotrebljeno. Burna su vremena. Dajte da prljav ves operemo i osusimo najpre u svome gumnu, pre nego sto ga rasirimo na tarabu ispred kuce.

Da rezimiram: nema problema da se sve sto je za objavljivanje - i objavi. Definisite samo sta cete i gde nesto objavljivati. Raspitajte se ko i sta moze da iznese u javnost. To ne moze biti Panta Pantelic, privatno lice, clan foruma i student/asistent/profesor ovog fakulteta, pa ako Panta zabrlja - Pantu na kolac. Ali, Parlament moze. I mora, ako treba. Ali, na sajtu Fakulteta. Kakav god da je, ostaje ZVANICAN.

AquArius

Moze i tako.

Parlament u ime studenata zatrazi.
Statistika se JAVNO objavi, na papirima,
na sajtu faksa, na tabli, nije mi od interesa forma..

I onda forum prenese. Dalje.

Odgovornost ne sme da se zaobidje.

Adonis_Vernalis

Aqua,

ne da moze, nego treba taj redosled stvari da postoji!

Ovde smo, jer zelimo tu da budemo. I bicemo ovde, dokle god zelimo/mozemo/hocemo. Cak i kada prestanemo da budemo clanovi ovog foruma, nasi postovi ostaju i svako ih moze iskopati, uz manje ili vise truda.

Niko od nas na fakultetu ne zeli da spreci protok informacija. Ali, neke stvari su "informacija za internu upotrebu", a neke su za "javnu i neogranicenu upotrebu". Razlika postoji. Suptilna je, ali nije zanemarljiva.

Pre ili posle, doci cete u kontakt s advokatima, pravnicima, sudijama... U kontaktu s njima, intonacija u glasu moze biti argument za ili protiv, a kamoli neartikulisana izjava, recenica, pisana ili izgovorena. Pre ili posle, doci cete u kontakt sa stvarnim svetom oko sebe...

AquArius

Slazem se.
U potpunosti.

Oprez ga nazivamo.
Ne zataskavanje.

Bred

Quote from: Adonis_Vernalis on 24-12-2007, 13:58:54
Forum je pokrenula grupa studenata, okupljena oko Breda i par njih koji su sada zaposleni, sa kojima je on podelio svoju viziju, a onda su krenuli da ostvaruju projektovanu misiju. Ne zaboravite: forum nije javno glasilo ni Fakulteta, ni Studentskog parlamenta, niti postoje indicije da ce to ikada i biti, jer sustinski to i nije.
Ovo me malo podseca na onu pricu i FIDu i SNIFu i uvrezenom trendu na nasem fakultet koji se tice formalnosti.  :roll:
Forum jeste privatno vlasnistvo. I vec sam napisao da cemo BITI zvanicni , verovatno, sto se tice dela studentskog organizovanja. To sto TRENUTNO nismo registrovani kao organizacija, ne znaci da studentski parlament ne stoji iza nas.
:wink:
Zelim da izbegnem svaku mogucu vrstu pritiska ukljucujuci i onaj na parlament.  :wink:
Smernice razvoja foruma[ili mozda cak i sajta] su definisane i javno dostupne. :wink:
Quote from: Adonis_Vernalis on 24-12-2007, 13:58:54
Sta se desava ako se sluzbeni fakultetski dokument (a rezultati statisticke obrade prolaznosti na ispitima u pojedinim rokovima, i generalno, to sigurno jesu) nadje na "neformalnom studentskom glasilu"?
Rekao sam vec da je neka vrsta razgovora sa upravom fakulteta pokrenuta i tu bi trebala da se utanace "pravila igre" i mogu vam reci da na tom razgovoru zvanicnici fakulteta nisu imali primedbe koje Vi iznosite sem sto smo konstatovali da sve sto se iznese mora da bude TACNO! I oko toga nema dileme.
Ne treba da podsecam da nas fakultetski sajt kakav je trenutno ne pruza mnogo korisnih, mozda cak i esencijalnih informacija za studente. Zbog toga postoji forum i znacaj se ne sme narusavati pricom o "nezvanicnosti".  :wink:
Studentski parlament nema svoj sajt a i to je velika odgovoronst i obaveza tako da i ne znam zasto bi se oni posebno cimali ako im uslovi koje postoje na forumu odgovaraju?  :wink:
Quote from: Adonis_Vernalis on 24-12-2007, 13:58:54
Da li je onog koji je sluzbenu informaciju bacio u neformalni eter moguce pozvati na odgovornost za kvalitet i sadrzaj te informacije? Da li je duznost clanova NNV ili Saveta fakulteta da na forumu objavljuju odluke tih tela? Govorim o sluzbenim informacijama, a ne o informacijama generalno. Nemojte razmisljati o tabloidima kao modelu. Razmisljajte o "Sluzbenom listu" kao o modelu. Nema citanost kao "Skandal", na primer, ali su informacije koje objavi - zakon. Ove u "Skandalu" nisu.
Opet neka vrsta paranoje. :)
Mozemo se zkaonski raspitati sta podrazumeva JAVNI dokument i sta moze da se javno obajvi a sta ne. Kako su meni rekli, javno ne sme da se objavi samo ono sto je drzavna, sluzbena, poslovna  tajna i slicno  :wink:

Quote from: Adonis_Vernalis on 24-12-2007, 13:58:54
Ali me strahovito zacne neprijatnost saznanja da je, na primer, sve sto smo mi na sajtu Farmakognozije kao olaksicu studentima postavili - citavo okruzenje u zemlji i blizem inostranstvu iskoristilo za formulisanje sopstvenih planova i programa nastave. Ono sto je nama samo nekakva "informacijica", nekome predstavlja temelj za, npr., otvaranje smera. Objavljivanje pravih i proverenih informacija u zemlji u kojoj poluinformacije i kvazistrucnjaci vode glavnu rec, moze imati i nezgodne konsekvence.
e ovo jeste problem.
To verovatno govorite iz iskustva i "sirine" koju vi posedujete a mi  ne, trenutno iz ovog ugla. Ali pretpostavljam na sta mislite , tako da cu vam reci da sve sto je objavljeno na sajtu farmakognozije je jednako dostupno kao i na forumu.
Quote from: Adonis_Vernalis on 24-12-2007, 13:58:54
Ako informaciju o navodnoj losoj prolaznosti na ispitima koje izvodimo objavite, budite sigurni da ce ona biti procitana. I, po definiciji, shvacena onako kako nekome iz nekih razloga odgovara, a u ovoj zemlji imamo puno i prijatelja, i neprijatelja. Saznanje da nas Fakultet kuburi sa prolaznoscu na ispitima moze biti upotrebljeno, ali i zloupotrebljeno. Burna su vremena. Dajte da prljav ves operemo i osusimo najpre u svome gumnu, pre nego sto ga rasirimo na tarabu ispred kuce.
Ovo spada u domen razgovora. Ne zelimo NI NA KOJI nacin da ugrozimo fakultet, osoblje, studente itd . Mislim da ste malo preuvelicali problem ali mi je drago sto ste nam skrenuli paznju na njega mada mi i nije najjasnije  sta ste konkretno imali na umu. Dakle treba pronaci neki balans izmedju prava studenata i druge javnosti da zna prolaznost na ispitima i svih onih koji to mogu, na bilo koji nacin zloupotrebiti. :batina

Quote from: Adonis_Vernalis on 24-12-2007, 13:58:54
Da rezimiram: nema problema da se sve sto je za objavljivanje - i objavi. Definisite samo sta cete i gde nesto objavljivati. Raspitajte se ko i sta moze da iznese u javnost. To ne moze biti Panta Pantelic, privatno lice, clan foruma i student/asistent/profesor ovog fakulteta, pa ako Panta zabrlja - Pantu na kolac. Ali, Parlament moze. I mora, ako treba. Ali, na sajtu Fakulteta. Kakav god da je, ostaje ZVANICAN.

E ovo ne razumem.  :hmm

Adonis_Vernalis


Bred

ako mislite na ovo zadnje-da ali mislim da sam odgovorio i na to u prethodnom postu  :wink:

Darker

Èek èek, ja ne razumem ne¹to, a zanimljiva je tema, zaista :wink:
Dakle, ako nezvanièni forum objavi informaciju o dobroj ili lo¹oj prolaznosti studenata, to je lo¹e.
Zato ¹to mo¾e da se zloupotrebi.
Ako sajt fakulteta objavi to isto, a forum samo prenese(dakle u poptuno istoj formi kao i u prethodnom primeru), to je dobro.
To ne mo¾e da se zloupotrebi, ili sam pobrkao teze?

Shvatam da niko ne pljuje forum, dakle bez emocija, samo diskutujemo, argumentovano...

Adonis_Vernalis

Zanimljivo. Mozda je meni isto toliko stalo do ovog foruma koliko i vama. Nastavljam dalje na PM i mejl.


AnaCrvena

hmmm...ja se stvarno slazem sa adonisom(a da pri tom nemam zasto da se uvlacim-polozila sam gnoziju  :> )
posebno sa onim delom o pranju prljavog vesa pre iznosenja na tarabu!
i stvarno ne znam tacne podatke-nisam se ni interesovala,ali mi se cini da je prolaznost extra mala samo na nekim ispitima i svi znamo koji su to ispiti.
i ako bi iznosenje nekakve statistike pomoglo,i pokrenulo neke institute da se vise posvete prenosenju znanja i olaksavanju posla studentima-ja sam za!

dirigent

nije stvar ugleda foruma ili fakulteta. Stvar je kad `trece` lice prenese stav koji se pojavio na forumu , smatrajuci u (u zabludi ili ne) da je stav na forumu i zvanican stav fakulteta, sto ne mora uopste biti.

      Od takve (zlo)namerno)) iskonstruisane informacije moze biti stete i za sam fakultet , a da se prelama po forumu ko je koga... i zasta...

      Mozda bi bilo pametno da postoji blog ,(osim ako vec ne postoji, jer ne zadirem mnogo u srucnu problematiku foruma) na kom bi se mogla naci zvanicna saopstenja fakulteta , predstavnika fakulteta bio da su dekan , profesori ili parlament - naravno koja postoje u pisanoj formi , a ne rekla -kazala.