Koliko studenti znaju strane jezike

Started by Becks, 27-10-2006, 10:06:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Natasa

Moj predlog je npr citanje na engleskom knjiga Sidney Sheldon-a. Lako je, prosiruje vokabular, a knjige su naravno zanmljive.

Smrda

ZORANe hvala za info...nameravam se nakaniti i uhvatiti nemackog bika za rogove...
a Seldon...mene licno nervira,ali mislim da si u pravu za citanje je pogodna..i dosta pomaze.....
ja bih preporucila onima koje zanima duh engleskog da citaju Djejn Ostin,jeste ''zenski pisac'',ali jezik je fenomenalan....

stef

 Knjige su joj dobre, meni su se svidele, iako ne volim previse mekane romane, ona ima produ.

Smrda

ma tema nije bas bitna ,mene jezik odusevljava.....

Becks

   Ma za jezik sve, i mekani i tvrdi, samo da se cita.  Evo jos da kazem onima koji ne znaju da u Politici ponedeljkom izlaze odabrani tekstovi The New York Times-a, naravno na engleskom. Tu je zastupljen njihov svakodnevni govor, pa mozda i to nije lose da se cita....

Al-Jasmina

Bilo bi zesce da neki text napisu na ebonics-u

nist' zivo skontali ne bi :>

Adonis_Vernalis

Quote from: 3OPAH on 01-11-2006, 19:34:46

I speak Spanish to god, Italian to women, French to men, and German to my horse.

Charles V, Holy Roman Emperor



Koliko je nemacki tezak?
Toliko kao i svaki drugi jezik, to jest toliko koliko je covek spreman truda da ulozi.  :>

Sa engleskom gramatikom (a i sintaksom...) nemacki nema bas nikakve slicnosti.
Dok je engleski skroz "opusten" nemacki ima gomilu pravila, koje covek jednostavno mora da nauci.


Anyway, dobar izbor - ipak nemacko govornoo podrucje obuhvata 100 miljona ljudi.

A i Nemacka, Austrija i Svajcarska su Wunderländer.


Viel Erfolg!!!
Puno uspeha!



Edit:
Zaboravih da linkujem stranice Goethe-ovog Instituta u Beogradu...

http://www.goethe.de/ins/cs/bel/lrn/srindex.htm

...i DAAD-a
http://www.daad.de/en/index.html


Sto se farmakognozije, pa i farmacije generalno, tice... jos uvek su najkvalitetnije knjige napisane na nemackom jeziku.

Na zalost, primetio sam da su profesori koji su stvorili nemacku farmakognoziju tako jakom, sada u penziji. Njihovi naslednici su emigrirali u Ameriku. Ostali su samo kojekakvi biotehnolozi, koji sa klasicnom farmakognozijom imaju veze koliko i ja sa biotehnologijom... Sto se farmakognozije tice, nemacki ce sve redje odjekivati medju stranicama nekih buducih knjiga... :(

Smrda

sto znaci da nije presudan,ali ne odmaze.... :wink:
a opet...da se drzimo engleskog,je l'?... :hm ....

mullala

Pa da se i ja izjasnim, kad vec imam vremena...

Engleski i Italijanski sam znala kao maternji :)
Godinama sam malo izgubila Italijanski, nisam bila dovoljno u kontaktu sa istim. A od engleskog sam izgubila izgovor, posto nisam skoro pricala vec samo citam i slusam... Sad ponekad cujem sebe kako nesto progovorim sa nekim i bude me blam sopstvenog izgovora. Nezgodno je kad umes da cujes razliku :>

Ruski sam ucila od 3 razreda osnovne skole i mogu sa sigurnoscu da tvrdim da bih progovorila za nedelju dana da moram... ali ne moram... tako da ga ne znam :K

Prosle godine krenula sam na pocetnicki nemacki. Na zalost, kurs je bio jako los i odustala sam posle mesec i po dana od kursa koji traje 3 (mozete da zamislite kako je samo besmislen bio kad sam uspela da odustanem od neceg tako kratkog)

To je sto se tice mog znanja jezika.

A da,
kao i Al-Jas i ja mogu da se pohvalim sa po par reci iz nekoliko jezika... Ako je to za hvalu... Madjarski, japanski, grcki, spanski, francuski, vlaski, italijanski sa juga italije :K itd...

Ali mislim da je to besmisleno spominjati. Svi smo mi kao klinci ucili da kazemo "Volim Te" na svim jezicima sveta :)
Samo su neki ucili i jos poneke korisne recenice...

3OPAH

#39
Veè jezikov zna¹, veè velja¹.
*Slovenski pregovoor



Mislim, da prevod nije potreban.

Al-Jasmina


Smrda

mullala...ja osta bez teksta iliti reci...svaka cast...  :cvet :wink:

3OPAH

Quote from: Al-Jasmina on 22-11-2006, 22:38:56
Ali jeste :>

OK. Na Vasu zelju.


"Vise jezika covek govori, vise vredi".


*bez obzira koji jezik je u pitanju.

Natasa

Upavo tako Zorane....i sto vise jezika govorite, tj sa sto vise jezika baratate, novi ce biti laksi....verovali, ili ne...

Al-Jasmina

ISTINU ZBORIS N!

3oraHe,
ono vredis nisam znala a nikako da se setim i  pitam mamu koja ga spika...
Hvala :)