Lekovito bilje, biljni lekovi i racionalna fitoterapija

Started by Adonis_Vernalis, 20-09-2007, 15:57:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

philoserbiana

jel to ima veze sa homeopatijom  :hm
zasto ne sme da se jede svinjsko meso i paradajz ako se koriste te pecurke  :hm

zerocool

sto se tice pecurki, to je proizvod poznatog nemackog homeopate, bar sam ja tako cula, a vision je preparat radjen po principima GMP, ali njih jos nisam uzela.
Meso i paradajz nemaju veze sa pecurkama. Meso se izbacuje jer se tumorske celije hrane mesom, a paradajz 
zato sto je prskano povrce, a pogotovu sada kada mu jos uvek nije vreme. Poenta je jesti neprskano i sezonsko voce. Pecurke su same za sebe dobre jer su antikancerogene, a i ima proteina u njima, pa su dobre kao zamena

frckica-j

Pitanje:  :`?

Sta je sa inerakcijama izmedju biljnih droga i gotovih lijekova? I uopsteno, izmedju biljnih droga?

Polozila sam farmakognoziju, ali se o tome nije mnogo govorilo. A u danasnje vrijeme, svi bi nesto biljno. Kao, iz prirode je, pa ne moze da skodi. Jos i navala raznih novinskih clanaka o ljekovitom bilju, i na kraju svi sve kombinuju, a da se ne zapitaju sta sve unesu u sebe i koliko jr to dobro. Jos kad neuki pocnu da skupljaju bilje...Brrrr, najezim se pri pomisli koliko otrovnih biljki ima!

Enea

Isto shto i sa interakcijama izmedju gotovih lekova-specijaliteta.

Tipa kafa + antihipertenziv, m?

jecapereca

@enea, ako mislis da kafa povecava pritisak i tako slabi dejstvo antihipertenziva- gresis.Kafa deluje kao analeptik, sto znaci da ce nam razbistriti misli, a zabluda je da deluje na povisenje kr.p.S'obzirom da kofein ima diuretski efekat kafa cak na taj nacin (smanjenjem cirkulisuce tecnosti u organizmu, ako je to uzrok povisenog p)moze da smanji p.

Enea

jeco, ima logike.  :ok:
moj potpis govori o tome da ne moram da mislim =)

zerocool

Kafa ne utice na srednji pritisak, ucili iz frame, ali prof rece psssssss jer kafa ipak ima neke druge nezeljene efekte. Mada, mislim da kod patoloskih stanja nije isto i da ne preporucuju dzaba smanjen unos kafe kod hipertenzije, mada ko zna vise.
Dobar primer interakcije je ona izmedju kontraceptiva i vagitorija sa kantarionom, ta dva nikako zajedno  :wink:

Enea


philoserbiana

kakve nezeljene efekte ima kafa?
da li postoji stetna interakcija izmedju mleka i kafe? :roll:

frckica-j

Neko mi je rekao da je negdje èitao da mlijeko u kafi dovodi do poveæanja kolièine holesterola, ali to NIJE provjerena informacija.
Kofein je analeptik, tj. razbuðuje, èini glavu bistrijom i smanjuje umor. Na pritisak djeluje tako da dovodi do povi¹enja pritiska na centralnom a do sni¾enja na perifernom nivou, tako da nema bitan efekat na pritisak jer se ta dva efekta pobijaju. Ali mo¾e da dovede do aritmija. 

jecapereca

Quote from: frckica-j on 16-09-2008, 21:44:42
Na pritisak djeluje tako da dovodi do povi¹enja pritiska na centralnom a do sni¾enja na perifernom nivou, tako da nema bitan efekat na pritisak jer se ta dva efekta pobijaju. Ali mo¾e da dovede do aritmija. 
Prof. Ugresic je upravo o ovome pricao posle 1 ispita.Takodje to mozete i procitati u tzv njegovoj staroj, stampanoj skripti.
Ja sam samo logicno nadovezala onu pricu o kofeinu kao diuretiku.

frckica-j

Mi smo to uèili iz farmaceutske hemije. Zaboravila sam navesti to da djeluje kao diuretik, ali si ti Jeci to dopunila. Hvala.

Adonis_Vernalis

Kada sam pokretao ovu temu, nisam je zamislio ni kao "Dr Adonis odgovara", jer takve stvari imate i na "Ask Dr Jeeves". Izguglate odgovor i imate 80% verovatnoce da je to sto ste izguglali tacno.

Nisam imao nameru ni arbitrirati u prepirkama na koje ni uvazeni Farmakolozi nemaju odgovor, i bas bi voleli da neko zaludan na ta sitna pitanja odgovori. Oni su uvek zaokupljeni vaznijim pitanjima od interakcija kafe i mleka, ili mehanizma delovanja macerata belog sleza. CNS je njima preokupacija, eventualno KVS. Ostalo je - periferija.

Umeju samo prigovarati: o, da, uvazeni kolega, ali nivo dokaza koji ste izneli glede delotvornosti tog-i-tog lekovitog pripravka, jos uvek je bedan i, time, nedovoljan. Budete vredni, ili blesavi, pa im ponudite jos jednu, dve, tri... studije... A oni kazu: malo je to pacijenata. Cenzus (svi stanovnici Zemljine kugle) bi bilo idealno...

Ne organizuju nista, jer je lekovito bilje uvek tudji posao. Nikad njihov. Oni arbitriraju.

Kada sam temu pokretao, imao sam nesto drugo na umu. Da premostim nedostatak ikakvih informacija o racionalnoj, i klinicki utemeljenoj, primeni lekovitih biljaka. A ne da odgovaram na pitanja o lekovitosti dijetetskih suplemenata.

Ponajmanje, da dajem nekakvu naucnu potvrdu nekakvoj vradzbini sa Haitija, koja je stekla svetsku Internet slavu.

Kao sto rekoh u uvodnom pismu: Racionalna fitoterapija je tek prohodala. Do adolescencije joj treba bar 15 ljudskih godina. Ljudske i naucne godine ne mere se istim metrom: naucne su mnoooooooooogo duze. A ekonomske godine? Ah, pa one mogu biti duge ne vise od 15 minuta. Farmaceutska industrija ima love, ima vremena, ali ne zeli da placa. Ako i placa, to su dirigovana istrazivanja, u bar 70% slucajeva. Kad placa, zeli da cuje rezultate.

A sta ako ih ne cuje?

Onda visi Pedro. Jer je ukrao nekoliko kajsija sa tudjeg drveta, pa dozvolio da bude uhvacen. I, Pedro umire, jer su ga obesili....

philoserbiana

jadan Pedro  :>:
citala sam da je polen dobar za normalizaciju raa stitne zlezde?sta mislite o tome?sta tu jos moze da pomogne?

Enea

Quote from: philoserbiana on 07-10-2008, 07:12:44
jadan Pedro  :>:
citala sam da je polen dobar za normalizaciju raa stitne zlezde?sta mislite o tome?sta tu jos moze da pomogne?
state of maaaajnd..  :wink: