Koliko je domaci farmaceutski sektor zapravo u dubiozi?

Started by Bred, 05-10-2009, 22:37:34

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

nastavak sa naslovne ...

Ovakvo stanje na farmaceutskom tr¾i¹tu je izgleda nastavak prièe od pre nekoliko meseci kada je Komisija za za¹titu konkurencije utvrdila postojanje zabranjenog sporazuma izmeðu „Hemofarma” i „Galenike” sa sedam veledrogerija kojima je povereno pravo ekskluzivne nabavke lekova. Komisija za za¹titu konkurencije æe veæ sutra reagovati na ovakvo pona¹anje dr¾ave na tr¾i¹tu lekova u Srbiji, jer je reè o neravnopravnom polo¾aju domaæih i stranih proizvoðaèa medikamenata.

Jelica Antelj

http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Prednost-domacim-farmaceutima.lt.html



Vec duze vreme silom prilika pratim uticaj SEKE (Svetske Ekonomske KrizE) na celokupan farmaceutski sektor, od proizvodjaca, preko veledrogerija do samih apoteka i mogu reci da, sudeci na osnovu razgovora sa ljudima iz branse, je doslo "zadnje vreme". Iako su mnogi mislili da cemo mi farmaceuti najmanje osetiti krizu, ipak nismo uspeli da je izbegnemo i sad placamo danak opste nemastine koju oseca i skoro svaki gradjanin danas. Kao sto i ljudi zive na pocek, isto tako i apoteke zive na valutu, od apoteka veleprodaje od veleprodaja proizvodaci i sve u krug. Kako pazari u apotekama opadaju ili u najboljem slucaju stagniraju, tako se i same apoteke manje zaduzuju i manje robe lageruju, posledice osecaju veleprodaje. Prica se da Velefarm kuburi sa viskom radnika i da ce ih verovatno kupiti jedan domaci politicar. Hemofarm razmislja o angazovanju tehnicara kao strucnih saradnika jer bi ih mnogo manje placao nego farmaceute. Navodna, i Stadi su potureni lazni podaci o poslovanju Hemofarma gde je sve predstavljeno u plusu a stanje zapravo uopste nije tako. Sta vise, prica se da ce i oni da budu prodati Rusima. Actavis angazuje ekonomiste da rade kao strucni saradnici ... Mnoge manje privatne apoteke se zatvaraju dok izglede da prezive imaju samo lanci apoteka. Mada i oni posluju na ivici isplativosti. Najnovija vest je da je Farmanea zatvorila neke apoteke, da je smanjila plate radnicima i da ce verovatno neki morati da odu. Jedino gde sad trenutno ima para i jedini lanac koji trazi farmaceute jesu Lilly drogerije. Oni vec mesecima raspisuju konkurse za farmaceute i tehnicare koji su im potrebni sirom Srbije. Pocetna plata farmaceuta je minimum 50000din, cela ide na racun i naravno odmah ste prijavljeni. Sve ostale apoteke maltene i ne primaju nove zaposlene. Habitpharm je isto u krizi, letos su desetkovali broj strucnih saradnika a zaprepastio me je i Alkaloidov oglas u kome trazi tehnicare kao strucne saradnike.
Sve u svemu, za nas farmaceute, dolazi prilicno tezak i neizvestan period kome ne vidim kraj.
Sve je gore i gore ...  :hm


Privredna komora Beograda: Kriza u Srbiji ne prolazi (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,16801.0.html)
Kupovina domaæih proizvoda put za izlazak iz krize (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,16802.0.html)


Kamicak

Jednog lepog suncanog dana pogledam ja konkurse za posao online, ugledam da jedna domaca firma trazi saradnika sa zavrsenim farmaceutskim, FONOM ILI SRODNIM TEHNICKIM FAKULTETOM?????!!!!! i naravno totalno po..zdim  :namcor ej ljudi, prezivecu sve, al nemojte nas sa fonom u istu vrecu  :dole:

Bred

90% oglasa na netu su krs i gubljenje vremena.
:wink:
Svaka firma se predstavlja kao da je Bogom dana a dok ne odes na razgovoro ili ne daj Boze pocnes da radis, prosto se zapanjis vestom kamuflazom.

Jedino vredi konkurisati za proverene firme koje godinama posluju i imaju svoj renome.
Mada ni to nije pravilo.

Mene je iznenadilo sto sam u par oglasa video da traze lekare, farmaceute, BIOLOGE itd, naredjano jos 20 struka, pa zar to sve ide u isti kos?!?!
:face:

nensi.d

I ja sam nova clanica, i verovatno sam nesto starija od vas. Mislim da znam o cemu Bred govori jer zaista su nastupili teski dani za farmaceute i farmaciju uopste. Zaposliti se nije tako tesko-uvek cete naci neku apotekicu kojoj treba farmaceut ali uslovi postaju sve ocajniji. A o isplati plata, doprinosa i radnom vremenu da ne govorim...
Ne zelim da "mracim" i obeshrabrujem studente ali mislim da ne bi bilo lose da se povede tema o zaposlenju farmaceuta DANAS  a ne da se prica o vremenu pre 2009.god jer sve vise farmaceuta zavrsava fax a sve je manje kvalitetnih firmi za zaposlenje. Farmaceutska komora nam, na zalost, ne pruza dovoljnu podrsku...
Ovo je moje prvo javljanje i umesto da se predstavim, ja pisem o problemima.... o predstavljanju drugi put :lol:

iwanna 87

Kaze nama profesorka iz tehnologije:,,sutra ,kada vasa generacija zavrsi,necete imati posla..neko nece hteti da vas zaposli,trziste je puno! "

Bred

Apsolutno, i to svako vidi sem onih koji o tome odlucuju :?:

Mada, uskoro bi nesto trebalo da se promeni.

Ako zdravstvena inspekcija stvarno krene u ozbiljne kontrole apoteka, ima nade za nas farmaceute. Mada, s obzirom kako mizerne plate imaju inspektori, malo sam skeptican ...  :ohwell:

Takodje sam nesto nacuo da bi trebala da se radi i akreditacija apoteka i ako se bude sprovela kako treba , bar pola dosadasnjih pilicarskih apoteka ce biti zatvoreno.

Valjda ce tad nesto iskristalisati i kvalitet izaci na videlo ...

I krajnje je nerealno da u Bgu bude oko 2500 privatnih apoteka ... 

U sadasnjem trenutku, male apoteke su u stanju klinicke smrti. Ogromna vecina njih. Cuh da jedna apoteka kod Kalenica samo jednom dobavljacu lekova duguje 18 miliona dinara :?:

Ne smem ni da pomislim koliko ljudi se javi na neki ozbiljniji oglas za posao kada je kod nas svaki dan dolazilo bar po 2-3 svrsena farmaceuta koja su trazila posao ...

Stvarno nas ima preterano mnogo.

Treba bar prepoloviti broj studenata koji upisuju fax. Kazu da i Nis polako postaje zasicen. Nama su zapravo tehnicari najveca konkurencija jer ce svako pre zaposliti tehnicara nego farmaceuta.

Ostaje nam samo da se nadamo da ce inspekcija obaviti svoj posao i naterati apoteke da vise zaposljavaju farmaceute inace nam se ne pise dobro ...  :wink:

iwanna 87

na kraju cu se zaposliti sa srednjom,a tupila sam 5 god za dz..

Bred

Ja 7 god, 6 godina na faxu plus 1 godinu staza.

Mislim da iako sad vise tehnicare traze, njiih vise i ima, pa nije ni tu lako naci posao.

Druga stvar je sto moras da imas polozen ispit i za tehnicara.  :wink:

Za vas jos ima nade, mozda se nesto i promeni za godinu-dve-tri ...

Korisna alatka za sve one koji traze posao -> http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/67/pn.html
Mozete proveriti na osnovu PIBa da li vam je poslodavac u blokadi.  :wink:



Prosecna plata farmaceuta (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,17025.0.html)
Prosecna plata farmaceutskog tehnicara (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,17024.0.html)



Ni kolegama Bosancima nije lako -> http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=37&t=60233&start=200  :>:

igora sk

Sredinom 90-tih sam radila u Makedoniji, u drzavnoj apoteci. Nije bilo lose ali sam presla u privatnu apoteku i uzivala par godina: plata extra, bonusi, ma sve super. Tada je u Srbiji bilo uglavnom lose.Pocetkom 2000-tih sve se menja-mali privatnici masovno propadaju, privatnik Z se sve vise siri i siri, spusta cene lekova, kao, preuzima male apoteke i u pocetku je i dalje manje vise sve ok-farmaceutski posao, plata... A onda kolaps. Monopol Z je maltene unistio farm struku-drzavne apoteke su propale-deo prodat, a farmaceuti sada tamo (u Z) rade za smesne pare, a radno vreme ne postoji. Presla sam u Srbiju-imam rodjake ovde- i zaposlila se kao strucni saradnik za kozmetiku. Posao koji nema veze sa farmacijom, bar po meni, ali nije ni to bilo lose. Sad radim sa srednjom skolom, vidim da je plata sve manja. Zasto vam sve ovo pisem? Zato sto vidim da i u Srbiji farm. sektor ide  putem kojim je isao farm. sektor u Makedoniji. Nije u pitanju samo SEKA,neka vas ne zavaravaju,  vec monopolizam koji se i ovde polako stvara.
Vi znate na koga mislim...
Cim vlasnici farmaceutskih firmi nisu farmaceuti vec trgovci-farmaciji se lose pise

Bred

 I ja isto mislim da nam to sledi a ta odredjena persona vec poseduje veledrogeriju, par uglednih lanaca apoteka, siri se svuda po Srbiji a prica se i da se nameracio na drzavne apoteke.

Ovako zeznuto stanje skoro nije bilo ...

Doduse, zeznuto je svima i uglavnom se svi zale na iste probleme ali za farmaceute je do sad bar bilo posla, a sad ...  :ohwell:

Ja uglavnom za 40000din necu da radim!  :nene:

igora sk

Tako sam i ja mislila kad sam zavrsila studije, ali nikad ne reci nikad :nene:
Ne mozes nikad biti siguran u kom pravcu ce te zivot baciti.Ne zavisi to samo od nas samih i nasih zelja i mogucnosti.
Naravno, zelim svakom da drzi konce zivota u svojim rukama, ali to nekad nije tako.

Sada radim za MANJE od 40000 naravno zato sto nisam polozila nostrifikaciju diplome jer prosto nisam imala vremena i novca za to.
A trebalo je..  a005

Verovatno cu se vratiti u MK i tamo raditi za istu sumu ali bar sa diplomom fakulteta.I biti blizu porodice. Ili pokusati u Bugarskoj. Videcemo...

Bred


Bred

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10965684&postcount=21

iwanna 87

Jao,koja carica.. :)) propali smo!! srecna svima NOVA GODINA! ;))

Bred

Danas sam bas pricao sa jednom strucnom saradnicom, kaze da je stanje bas tesko.
Posao strucnog saradnika je maksimalno degradiran i malo placen u odnosu na prethodne godine sem ako ne radite u Hemofarmu, tamo su plate oko 1000e navodno.  :K2:
Lekari se ne mogu obraditi drugacije sem ako im ne obecas mito ili put na Madagaskar mada ni tad nije garancija da ce prepisivati lek ili otc.
Plate, cak i renomiranim farmaceutskim kucama, se znacajno razlikuju u zavisnosti od toga da li ste musko ili zensko, da li ste farmaceut, lekar, tehnolog, biolog, stomatolog etc. Najbolje su placeni lekari muskarci.
Farmaceuti su i dalje bas deficitarni u Vojvodini, posebno u manjim mestima, kao i u RS.
U manjim mestima u Vojvodini cak su i tehnicari prilicno trazeni.