Sluzenje Vojnog Roka U Zemlji Srbiji

Started by Bred, 01-09-2006, 02:02:59

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vladimir

Bog èuva Srbe! :V
Uostalom, ¾iveo sam neko vreme u domu na Karaburmi ¹to mu dodje slièno vojsci... :wink:
Aj, pa kad se vratim da pijemo i na tvom ispraæaju, Azira! :ziveli  ( ¹ala!  :> )

pop

Moj buraz je od 10 meseci vojnog roka (koliko je iznosio rok pre god. i po) bio najblaze receno prehladjen bar 5 meseci. Ono - temperatura 39, kashlje k'o tuberan itd., bez ikakve postede.  Da ne zaboravim staresine - notorne alkose totalno puknute psihicki, slobodan vikend jednom u 6-7 nedelja, spavaona koja se ne greje niti jednog dana zime (ni na -20 C). Neka hvala.
To nije ni bleda senka one JNA u koju su isli nasi calci. Svaka cast ljudima koji idu da sluze regularno, ali svakako treba ponuditi i dobru alternativu.
Najvise 'volim' one likove sto civilno sluzenje zovu pederski vojni rok, a keva i cale im srede da sluze u svom mestu i da budu vise kod kuce nego u vojsci.

vladimir

Quote from: pop on 02-09-2006, 23:18:17
Najvise 'volim' one likove sto civilno sluzenje zovu pederski vojni rok, a keva i cale im srede da sluze u svom mestu i da budu vise kod kuce nego u vojsci.

Upravo o tome i pricam kad sam spomenuo mog poznanika u nekom od prethodnih postova.Na srecu, kao sto si i rekao, nudi se alternativa , za ljude kojima se ne sluzi regularno,  u vidu civilnog sluzenja vojnog roka.Poenta je da je i takva vojska , kakvu je Pop okarakterisao , neophodna u slucaju npr. elementarnih nepogoda ( setite se poplava sa proleca ).Namerno nisam hteo da navedem primer ratne situacije ( ne daj Boze da nas ikad vise zadesi nesto slicno ), ali stvar je u tome da vojska, takva kakva je, svakako ima svoju namenu i pored odbrane zemlje od eventualnog napada i tako to.Setite se koliko je regularna vojska doprinela u odbrani od poplave...Mada, ja bih u tim situacijama mobilisao i one sa civilnog sluzenja, tu barem ne moraju da nose oruzje.Ili bi im i tad bila frka da im se, ne daj Boze, nesto desi? :hm

Adonis_Vernalis

#18
Hej, hajde da prospem jos malo svoga drevnoga iskustva... Da li treba da budem ponosan sto sam sluzio JNA, ili treba da se pokrijem usima? Nisam istetovirao uspomenu na nadlaktici, ali sam tu vojsku (12 meseci, artiljerija) odsluzio u uniformi, sa kojom sam izlazio u grad i imao uspeha kod (nekih) devojaka u Vranju... Licno, ne smatram da mi je vojni rok ni dodao, ni oduzeo... Ako zanemarim cinjenicu da sam za svojim vrsnjakinjama vazda kasnio godinu dana, ja se tog vojnog roka secam kao prilicno svetlog perioda svog zivota... Bio sam jak kao konj, zdrav kao bik i nagledao se svega i svacega... a i to je nesto, zar ne?

Edit... nikada dobar vojnik nisam bio. I zato pozdravljam profesionalizaciju vojske. Svako je rodjen za nesto, a ja za vojnika definitivno nisam. Sreca pa nisam morao ni u koga da saspem rafal. Zivot me je postedeo toga iskustva. Ali, postoje ljudi koji to mogu. A vojska mora da postoji, ili barem mislim da je tako...

Svojevremeno, moja brigada je uvodila telefon u jedno selo 20 km od Vranja. Kopali smo ko blesavi, moje harmonikaske ruke dobise zuljeve, video sam da Siptar krampom moze da razbije vise nego sto ja lopatom, u jedinici vremena, mogu da izbacim i to je to... Ali zato se sada snajke iz Donjeg Vrtogosa mnogo lakse udaju... I osecam se tako posebno zbog toga... :) I zbog toga sto umem da pucam iz topa kalibra 132 mm... ala je to metak... 

pop

Naravno da treba da postoji regularna vojska za sve one koji se u tome pronalaze, ali profi vojska je buducnost, ono - specijalci, antiteroristicke elitne jedinice (a ne obezbedjenje za mafijase i politicke likvidacije kao sto je bila JSO) itd.
Videli smo, na zalost, kako smo prosli '99. sa ovom dinosauruskom vojskom i najblaze receno katastrofalnim vodjom.

Tako da, Adonise, ne pomaze mnogo ni 132-ojka :) , a sto se tice snajki iz Donjeg Vrtogosa, siguran sam da ces ici u raj, ako ni zbog ceg drugog, onda zbog toga :) . Shalu na stranu, to je stvarno nesto zbog cega je vojska imala smisla.

A sto se tice Vladimirovih poplava, ti si prijatelju zaboravio da su vojnici pili pivo i smejali se na 50m od bedema dok su seljaci stariji od 7 banki grcali bacajuci dzakove (vid'o ja snimak iz V.Gradista na tv-u) ili jos bolji slucaj je bio u Zemunu kad su vojnici setali s nekim ribama po dzakovima, posle cega je pesak iscureo jer su stikle ovih riba izbusile dzakove. Nije da ja nesto sad kao branim one na civilnom, ali stvarno je velik broj njih bio poslat da stiti od poplava, a pri tom ne mislim na one mamine sinove koji 'sluze' u Narodnom Pozoristu.

Adonis_Vernalis

Ma, jos 1988. godine sam shvatio da je dzabe sav onaj drnch koji sam pojeo o trosku drzave skolujuci se za artiljerca... Niko me nije pitao, sa mojih 18 godina koliko sam tada imao, da li sam ja upisao neki faks, da li postoji i bolji nacin da drzavi i narodu vratim ono sto sam im duzan... Ne, ima sine da ides u artiljeriju, jer koncepcija ONO i DSZ tako nalaze... a ti posle idi na farmaciju... Licno, smatram da bih mnogo korisniji bio kao sanitetlija, nego kao tobdzija... ali, to su davno prosla vremena, pa sada prekidam...

A snajke iz Donjeg Vrtogosa... hm... bese i toga... :)

vladimir

Quote from: Adonis_Vernalis on 03-09-2006, 12:52:13
A snajke iz Donjeg Vrtogosa... hm... bese i toga... :)

To i jeste jedna od dobrih strana vojske. :wink:

Quote from: pop on 03-09-2006, 12:45:37
A sto se tice Vladimirovih poplava, ti si prijatelju zaboravio da su vojnici pili pivo i smejali se na 50m od bedema dok su seljaci stariji od 7 banki grcali bacajuci dzakove (vid'o ja snimak iz V.Gradista na tv-u) ili jos bolji slucaj je bio u Zemunu kad su vojnici setali s nekim ribama po dzakovima, posle cega je pesak iscureo jer su stikle ovih riba izbusile dzakove. Nije da ja nesto sad kao branim one na civilnom, ali stvarno je velik broj njih bio poslat da stiti od poplava, a pri tom ne mislim na one mamine sinove koji 'sluze' u Narodnom Pozoristu.

Buraz, ja vid'o snimak gde vojnici pod kabanicama bacaju d¾akove na bedeme k'o besni, i svi su bili u uniformama. :hm
NIsam ba¹ video da su oni sa civilnog ne¹to bacali d¾akove... :confused:  No, nebitno, i ja sam pristalica toga da je profi vojska buduænost, ali , kao ¹to je i pop rekao, prava profi vojska.Ali, narode, do tada æe proæi mnoooogo vremena dok se vojska profesionalizuje na pravi naèin...Jer, profesionalci treba da primaju pare za to ¹to rade, ¹to sumnjam da mo¾e vojska da priu¹ti sa svim svojim dugovima i bud¾etom koji dr¾ava izdvaja za nju.No, ¾ivi bili pa videli, vreme æe pokazati ¹ta je najbolje re¹enje...
Do tada, nadam se da se neæe nikad vi¹e ukazati potreba da vojska mora da uzima oru¾je da bi branila zemlju od bilo koga...Molim Boga da je to vreme zauvek pro¹lo...

aziraphale

branili smo se jedino 99. od NATOa... za ovo ostalo vaistinu nisam siguran...

Darker

Elem, rasprièaste se vi...
Adonise, pomenu '88. Si gledao Karaulu? To je ta neka godina isto... I tu je poèela veæ JNA da se raspada, ali u takvu vojsku bih trèao! Malo kopanja i discipline nikom nije ¹tetilo!
Ako zavr¹im fax na vreme, idem u regularnu vojsku, uprkos svemu. Ali ona je potpuno obesmi¹ljena.Potpuno. Èak do apsurda i stvarno æe mi biti najveæi problem da iska¾em po¹tovanje svom pretpostavljenom, a da pritom ne umrem od smeha...
Dakle, nije mi problem ¹to se pla¹im, rekoh u nekoj temi da se pla¹im samo da mi nebo ne padne na glavu :> :> :>, niti u gubljenju vremena, za to sam majstor, nego u potpunom besmislu te institucije...
Mislim, èemu slu¾i vojska? Odbrani od poplava? Pa za ¹ta onda slu¾i civilna vojska?? odbrani od agresora?? Pa, to je posebna prièa, agresor te cepa negde iz Tunisa, kroz prozor spavaæe sobe, a ti se kao brani¹?? odbrani vekovnih srpskih ognji¹ta? Koja nemaju veze sa Srbijom?
Èemu jo¹ slu¾i vojska, ajde pliz da mi neko objasni... da uðemo u NATO, pa da me ¹alju u Irak?
I onda treba da stojim mirno pred poruènikom i da slu¹am njegova s**nja o hrabrosti srpske vojske, bla bla??
Ali ponavljam, ako bude jo¹ vojske iæi æu u u regularnu... i radiæu u ABH...

pop

[...Jer, profesionalci treba da primaju pare za to ¹to rade, ¹to sumnjam da mo¾e vojska da priu¹ti sa svim svojim dugovima i bud¾etom koji dr¾ava izdvaja za nju.No, ¾ivi bili pa videli, vreme æe pokazati ¹ta je najbolje re¹enje...
Do tada, nadam se da se neæe nikad vi¹e ukazati potreba da vojska mora da uzima oru¾je da bi branila zemlju od bilo koga...Molim Boga da je to vreme zauvek pro¹lo...
Quote
Buraz, sta mislis koliko kosta klopa, municija i ostalo za ovih 50-60 hiljada regularaca? Verovatno isto kao i nekoliko hiljada profesionalaca. Nije problem u parama nego u ljudstvu. Jedan od mojih najboljih ortaka je upravo zavrsio Vojnu akademiju i ispricao kakva je tamo situacija: brdo civila tipa oficirskih rodjaka i kumova, pola staresina se ne trezni, mnogo ih je nepismenih koji su postali face jer nisu izlazili iz generalskih bulja tokom 90.-ih itd. E to kosta nas, poreske obveznike :) . Kako njih takve profesionalizovati? Nije ni cudo sto pola pitomaca sa Akademije hoce na 'postdiplomske' na FON ili Fakultet Civilne zastite.
Karaula... sjajan film! Ko ne bi u takvu vojsku...

pereca

Mislim da ipak ne skodi malo boraviti u kasarni. Ako nista drugo naucicete da cistite, perete, peglate, namestate krevete. Shvatite to kao doprinos vasim lepsim polovinama  :K
Dobro je i za osvezenje emotivne veze, mislim zazelite se jedno drugog
Dobro je za test vase veze - sacekamo vas ili vas ne sacekamo  :hm
steci cete mnogoo dobrih drugara iz vojske  :ziveli
Shvaticete sta ne zelite da budete u zivotu (mislim na staresine  :box)
Ako ste mamin sincic, efikasno ce vas izleciti od te zlokobne bolesti  :wink:
Istancacete svoj ukus djakonijama iz kantine  :T
Poboljsacete cirkulaciju (hladna voda, nezagrejane prostorije)
Uvek cete moci da smarate pricom "Kad sam bio u vojsci.."
Ispostovacete zakone i Ustav R.Srbije i bicete uzoran gradjanin  :police:

Sa malo maste stvari ne moraju biti tako crne. A kad odbrojite vojnicke dane, sate, sekunde...ceka vas  :Lj

vladimir

Quote from: pereca on 03-09-2006, 21:00:27
Mislim da ipak ne skodi malo boraviti u kasarni. Ako nista drugo naucicete da cistite, perete, peglate, namestate krevete. Shvatite to kao doprinos vasim lepsim polovinama  :K
Dobro je i za osvezenje emotivne veze, mislim zazelite se jedno drugog
Dobro je za test vase veze - sacekamo vas ili vas ne sacekamo  :hm
steci cete mnogoo dobrih drugara iz vojske  :ziveli
Shvaticete sta ne zelite da budete u zivotu (mislim na staresine  :box)
Ako ste mamin sincic, efikasno ce vas izleciti od te zlokobne bolesti  :wink:
Istancacete svoj ukus djakonijama iz kantine  :T
Poboljsacete cirkulaciju (hladna voda, nezagrejane prostorije)
Uvek cete moci da smarate pricom "Kad sam bio u vojsci.."
Ispostovacete zakone i Ustav R.Srbije i bicete uzoran gradjanin  :police:

Sa malo maste stvari ne moraju biti tako crne. A kad odbrojite vojnicke dane, sate, sekunde...ceka vas  :Lj


Upravo tako!Pereco ,  :cvet

pop

Eh ljudi, i ja bih tako rado i ponosno nosio plavu uniformu (na regrutaciji sam dobio vazduhoplovce), to mi je oduvek bio san, ali sad mi je sve totalno obesmisljeno. Najbesmisleniji mi je razlog 'dug drzavi' jer sta smo sve preziveli od ove drzave, ona nama duguje stosta. Kamo srece da je sve k'o u Karauli.
Mada jedva cekam da dodjem Vladimiru na zakletvu, to ce biti prizor! :)))

vladimir

U , Pope , ludilo ce biti i u medjuvremenu!Pozvani ste i ti i zena ti! :>

Darker

Quote?
Pekmez, ¹ta ti taèno nije jasno?? Koliko me memorija slu¾i, mi smo se "branili" jedino '99.-e, a ispravi me ako gre¹im, ratujemo od '90.-e... Jel jo¹ ne¹to nejasno?
©to se tièe perece, sve je to lepo ¹to si rekla, ali sve te razloge nadvladava besmisao! I proèitaj moj post jo¹ jedared, mislim da sam tu detaljno objasnio... U svakom sl. mene vojska po svemu sudeæi ne kaèi, sem ako se sam ne prijavim-¹to mi ne pada na pamet, tako da zavr¹avam raspravu na ovu temu...
P.S. pop-e, reèe aqua da æemo se slo¾iti jo¹ po nekim pitanjima :> :> :>