Sluzenje Vojnog Roka U Zemlji Srbiji

Started by Bred, 01-09-2006, 02:02:59

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Srbija bi mogla da ukine obavezno slu¾enje vojnog roka 2010. godine, kako je predviðeno strategijskim pregledom odbrane èiji je nacrt Ministarstvo odbrane pripremilo, a koji bi nakon javne rasprave trebalo da uðe u skup¹tinsku proceduru mo¾da veæ u septembru.


Iako je Crna Gora, samo tri meseca posle progla¹enja nezavisnosti, prekjuèera¹njom odlukom predsednika Filipa Vujanoviæa ukinula obavezno slu¾enje vojnog roka, u Srbiji nije moguæe oèekivati tako brz i radikalan rez. ©tavi¹e, pojedini struènjaci iz oblasti bezbednosti upozoravaju da se o tako va¾nim i krupnim koracima ne odluèuje na preèac.

Vojni analitièar Aleksandar Radiæ smatra da bi tako va¾an korak „morao malo bolje da se odmeri“.

- Lako je op¹tu vojnu obavezu ukinuti, ali, ¹ta ako se, nakon toga, ispostavi da je ona ipak neophodna? Ako se regrutni sistem ukine, biæe ga jako te¹ko ponovo uvesti - upozorava Radiæ.

U javnosti, ipak, preovladava stav da je potpuna profesionalizacija vojske, posebno s obzirom na to da su se bezbednosne okolnosti, kako globalne, tako i regionalne, drastièno promenile, jedino re¹enje.

Potpukovnik Zoran Puhaè, koji zastupa naèelnika Uprave za odnose sa javno¹æu Ministarstva odbrane, istièe da je sada „sve na Skup¹tini i Vladi koje bi trebalo da obezbede realizaciju planiranih reformi oru¾anih snaga“.

Kao najveæu prepreku na putu do ukidanja regrutnog sistema u Ministarstvu istièu materijalno stanje u vojsci. Plata vojnika po ugovoru je nekih 14.000 dinara, a pitanje je koliko je mladih ljudi spremno da za taj novac obavlja one du¾nosti koje danas vr¹e vojnici na odslu¾enju vojnog roka, napominju u Ministarstvu.

M. ©teriæ


--------------------------------------------------------------------------------
BLIC

aziraphale

ma nije valjda!?

a koliko je mladih ljudi spremno da za dz pogine na odsluzenju vojnog roka. nesto nisam zainteresovan da se naprasno "izbedacim" i ubijem rafaljnom paljbom.

kopilad.

Bred

Xexe da, mislio sam da cu se nekako izvuci , medjutim ipak cu morati na civilno. :hm

aziraphale

nema sanse, urotili su se da nas regrutuju pa to ti je. verovatno kapiraju da smo dovoljno obesmisljena generacija da nam jos jedna takva godina nece stetiti.

vladimir

Pa niko te ne tera da ides regularno u vojsku, barem danas ima¹ hiljadu naèina da izbegne¹ ikakvo slu¾enje vojske.Ima¹ civilnu vojsku gde mo¾e¹ da bleji¹ do mile volje.Niko te ne tera da oblaèi¹ uniformu, sad barem ima¹ moguænost izbora ako ti je frka od regularne vojske. :hm

Darker

Ma, zdrava je vojska, 6 meseci drila i discipline nikome ne bi ¹kodilo... Ali to je sad tako sve izgubilo svaki smisao, da mi zvuèi sme¹no kad èujem da su nekom pravili ispraæaj... Koja bre vojska??? Od èega da nas brani??? Ili æemo mo¾da da opet idemo u ofanzivu? Smehotresno... A na stranu to ¹to mi je ¾ivotni cilj da poginem na stra¾i, dok sakrivaju Srpskog junaka :shock :shock :shock
Hvala lepo, mislim da æu ipak obnoviti jo¹ jednu godinu i mirno doèekati 2010 :angel:

aziraphale

@vladimir
u pravu si, ali im ni to ne dam. drzavi jos od 91. nista ne dugujem, pa prema tome ni sestomesecno neplaceno crncenje. ako hoce da se, opet, igraju rata nek igraju risiko, ako nece nek se profesionalizuju, a u svakom slucaju nek me zaborave. placacu porez.

vladimir


pekmez

mislim da ubijaju vojnike radi obeshrabrivanja mladih da sluze vojsku, ciji je to interes, lista je dugacka.

vladimir

Narode, cilj takvih prica i jeste da se mladi bace u opaku frku od vojske.Puno mojih drugara je sluzilo vojsku i mnogi kazu da im je bilo ekstra.Opet, postoje i slucajevi kada likovi odu u vojsku misleci da ce se skinuti sa dopa, a onda naidje kriza i oni se ubiju...I posle novine proturaju pricu o svakakvim teorijama zavere, namernim ubijanjima vojnika...Kao sto je rekao Pekmez, lista onih kojima je to interes je dugacka.Cinjenica je da je u vojsci katastrofalno stanje, da je to nasa najzaduzenija institucija, ali je i cinjenica da jos uvek u nasem Ustavu i zakonima postoji stavka obaveze sluzenja vojnog roka.Da li je to potrebno ili ne, pokazace vreme.Ali, jos uvek je to zakonska obaveza svakog odraslog muskarca u ovoj zemlji i mora da se ispuni.Na srecu pojedinaca, postoji i opcija civilnog sluzenja i mnogi se odlucuju na tu opciju.Moj je stav da tako nesto svako od nas treba da prodje tako nesto ( civilno ili u uniformi ), ali opet, to je moj stav po tom pitanju.Uostalom, i mene ceka to kroz koji mesec pa cu vam javiti onda da li ce moje misljenje i dalje biti isto. :)

Coolgemini

U pravu si,ali morash imati u vidu da sadasnja vojksa nije ista kao i pre..Danas ta vojna obaveza nema nikakvu svrhu,osim sto izgubish dragoceno vreme dangubeci ili cisteci prostorije vojne kasarne..To je stvarno smeshno :roll:..Nekome bude extra i dozivi fenomenalne trenutke jer je mozda i navikao na takav nacin zivota,a neko se uzasno smori od brojanja dana do zavrsetka.U sadasnjim uslovima je profesionalizacija vojske neophodna jer zaista ne moze svako da se bavi time.A i kad pogledash vojni sistem drugih zemalja,nas je poprilicno apsurdan.. :][

vladimir

Sve zavisi od toga kako se postavis prema tome.Nekome je to gubljenje vremena, nekome ce to biti super odmor za mozak... :wink:
Btw, ne ciste bas svi prostorije vojne kasarne... :>
Uostalom, pitaj starije kolege koji su vojsku sluzili pod uniformom nakon fakulteta.

aziraphale

@pekmez

!?
"mislim da ubijaju vojnike radi obeshrabrivanja mladih da sluze vojsku, ciji je to interes, lista je dugacka."
!?!?

@vladimir

"Narode, cilj takvih prica i jeste da se mladi bace u opaku frku od vojske."
!?!?!?

ma, o cemu vi?!... veliki broj ljudi ("lista je dugacka") ulazi u kasarne (zar ne bese tamo ima nekih naoruzanih cuvara?) i ubija nevine vojnike kako bi sprecila do drugi ODU!?
i to je, sta, opste poznato!?
pa, zar nema vojska svoju bezbednosnu sluzbu, unutrasnju kontrolu, vojnu policiju i vezu sa civilnim sluzbama (policija, db, tuzilastvo) koji bi takve pomahnitale sprecila?

"postoje i slucajevi kada likovi odu u vojsku misleci da ce se skinuti sa dopa, a onda naidje kriza i oni se ubiju..." by vladimir

pa cemu onda ono izdrkavanje sa psiho testovima, ako ce pored vojnog psihologa neopazeno proci labilni narkoman, pa jos, kao, niko i ne primeti takve na odsluzenju, pa im se neopazeno samoubiju?!

cek cek....

pa zar jedna ozbiljna drzava ne bi trebalo da ima jednu ozbiljnu vojsku koja ozbiljno brige o SVIM gradjanima, ukljucujuci i REGRUTE. zar nije u njihovom interesu da "narkomane koji se skidaju sa dopa" blagovremeno izmesti iz kasarne (gde se pripucati dade) u neku malo miroljubiviju ustanovu (ima jedna takva u palmoticevoj) gde ce im se ukazati odgovarajuca profesionalna pomoc? zar nije u interesu vojske da labilnije osobe (alkoholicare, sociopate, nasilnike i sl.) drzi podalje od eksplozivnih naprava i drugih regruta, a makar u cilju "mira u kuci" i "drzanja visokog stepena morala"? zar nije u interesu vojske da se razracuna sa kriminalom u vojsci kako se ne bi desavalo da se dva decka u topcideru samoubiju iz nehata?

nemam nista protiv vojske. neophodna jeste, ali u nekim normalnim i civilizovanim granicama, a ne "kupanje jednom nedeljno" (ili cete me sada ubedjivati da toga nema, ili jos gore, da ima, ali da je to u potpunosti normalno) i slicnih bisera.

sa ovakvom vlascu i vojnim vrhom koji tu i takvu vojsku podrzava i, po svaku cenu, odrzava, gde je nenormalno visok broj mrtvih regruta, necemo daleko stici... u zeljeni EU sigurno...ako nam se i ide u tom smeru uopste...

p.s. zar se vama zaista posto-poto ide u vojsku sa petnaestogodisnjom tradicijom gubljenja ratova, civilnih i regrutnih zrtava, i slanja tenkova na ulice prestonice? (ovo pitam ozbiljno, grama ironije nema)

vladimir

Quote from: aziraphale on 02-09-2006, 16:38:00
@vladimir

"Narode, cilj takvih prica i jeste da se mladi bace u opaku frku od vojske."
!?!?!?

ma, o cemu vi?!... veliki broj ljudi ("lista je dugacka") ulazi u kasarne (zar ne bese tamo ima nekih naoruzanih cuvara?) i ubija nevine vojnike kako bi sprecila do drugi ODU!?
i to je, sta, opste poznato!?
pa, zar nema vojska svoju bezbednosnu sluzbu, unutrasnju kontrolu, vojnu policiju i vezu sa civilnim sluzbama (policija, db, tuzilastvo) koji bi takve pomahnitale sprecila?

"postoje i slucajevi kada likovi odu u vojsku misleci da ce se skinuti sa dopa, a onda naidje kriza i oni se ubiju..." by vladimir

pa cemu onda ono izdrkavanje sa psiho testovima, ako ce pored vojnog psihologa neopazeno proci labilni narkoman, pa jos, kao, niko i ne primeti takve na odsluzenju, pa im se neopazeno samoubiju?!



Izvini, buraz, kad vec moze jedan moj poznanik da se oslobodi vojske zbog "urodjenog suzenja jednjaka", a da pritom covek ima 2 metra i 105 kila, k'o od brega odvaljen, verovatno i djanki moze da prodje na regrutaciji. :roll:

I jos jedna stvar, Azira, poenta je sto ljudi sa takvim stavom tipa "necu da idem u vojsku i tacka" i ne idu u vojsku, izvlace se pomocu svakakvih opravdanja tipa mog gorepomenutog poznanika.Izvini, molim te, postujem tvoj stav i stav svakog, ali da li to znaci da  zbog pogresne politike vlasti koja je pluskvamperfekat i gubljenja ratova niko od nas ne treba da preuzme deo odgovornosti na sebe i odradi ono sto je predvidjeno zakonom.A i kapiram da se nesto promenilo u glavama vojnog vrha sada u odnosu na vreme koje spominjes...
Kapiram i ja da bi profesionalna vojska bila dobro resenje, ali do tog trenutka ce doci za jako puno vremena.A do tada, kapiram da nece biti strasno da 6 meseci svog zivota provedem u kasarni.Ne znam, ja zivim odvojeno od mojih vec 6 godina i nece mi tesko pasti to.
Svako ima pravo na izbor i ja to podrzavam.Barem sada muskarci imaju pravo na to( civilno ili regularno ).Kao sto sam rekao, za par meseci cu i ja u vojsku ( regularnu ) pa cu vas sve izvestiti ( najiskrenije ) da li je moj stav jos uvek isti...

aziraphale

ako zakon ne valja treba ga menjati.

a tebi, vladimire, zelim srecan put. da nam ostanes ziv i zdrav.
zelim ti i svakodnevno kupanje.